Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych:
-w części dotyczącej sprzedaży Budowli, w postaci odcinka sieci kanalizacji deszczowej – jest nieprawidłowe,
-w pozostałej części wniosku – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Opis stron Planowanej Transakcji oraz opis Nieruchomości będącej przedmiotem Planowanej Transakcji. (…) Sp. z o.o. (dalej: Kupujący) jest polską spółką kapitałową, która na dzień złożenia niniejszego wniosku jak i na dzień planowanej transakcji będzie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Kupującego jest (…).
Sprzedającym jest Miasto (…) (dalej: Sprzedający).
Sprzedający jest właścicielem dwóch działek gruntu o nr (…) i (…) położonych w (…), o łącznej powierzchni całkowitej 1146 m2, dla których prowadzona jest jedna księga wieczysta (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym przez Radę Miejską (…) uchwałą numerach (…) z dnia (…) 2024 r. (dalej: MPZP), zgodnie z którym działki o numerach (…) i (…) znajdują się na terenie o przeznaczeniu budowlanym podstawowym: mieszkaniowo-usługowym.
Przedmiotem planowanej transakcji jest sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego do Kupującego w zamian za cenę (dalej: Transakcja). Nieruchomość nie jest zabudowana. Na Nieruchomości oraz na gruntach znajdujących się we własności Kupującego toczą się jednak prace budowlane związane z budową kanalizacji deszczowej (dalej: Prace Budowlane). Prace Budowlane zmierzają do wykonania kanału deszczowego (…) wraz z wszystkimi niezbędnymi do jego późniejszego funkcjonowania elementami. Kanał po jego realizacji spełniać będzie funkcję przelewu burzowego miejskiej sieci kanalizacyjnej. Prace te są w całości prowadzone oraz finansowane przez Kupującego na podstawie pozwolenia na budowę. Efekty Prac Budowlanych w zakresie, w jakim prowadzone są przez Kupującego na Nieruchomości nie będą przez Kupującego przenoszone na Sprzedającego, tzn. Sprzedający nie nabędzie nakładów związanych z tymi pracami. Prace Budowlane zostaną zakończone przed Transakcją. Przebieg i rezultat Prac Budowlanych zobrazowali Państwo na załączonej do wniosku ilustracji.
W wyniku realizacji Prac Budowlanych powstanie nowy odcinek sieci kanalizacji deszczowej (…) stanowiący budowlę w rozumieniu ustawy prawo budowlane (zgodnie z treścią orzeczenia WSA z 17 października 2019 r. II SA/Łd 361/19, 18 października 2022 r. I SA/Bd 367/22, z 17 lutego 2021 r. III SA/Wa 2062/20) – dalej Budowla.
Nieruchomość przed Transakcją – będzie zatem częściowo (w granicy jednego boku obu działek (…) oraz (…)) pokryta Budowlą zrealizowaną w całości nakładem i staraniem Kupującego. Transakcja zostanie dokonana przed upływem 2 lat od daty finalizacji (zaistnienia) Budowli na Nieruchomości.
Sposób wykorzystania Nieruchomości przez Sprzedającego. Nieruchomość znajdowała się w zasobach własnościowych Sprzedającego i nie była przez Sprzedającego aktywnie użytkowana. W szczególności nie była przedmiotem zabudowy Sprzedającego. Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości na cele działalności zwolnionej od VAT.
Budowla, która przed Transakcją zaistnieje na Nieruchomości, nie będzie przez Sprzedającego wykorzystywana do działalności gospodarczej (objętej zakresem ustawy o VAT). Sprzedający nie poczyni przed Transakcją – nakładów na Budowlę, które można by kwalifikować jako ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, a których wartość przekroczyłaby co najmniej 30 % wartości początkowej Budowli.
Sprzedający na dzień złożenia niniejszego wniosku zatrudnia wielu pracowników, niemniej Sprzedający nie posiada pracowników, dla których Nieruchomość byłaby „zakładem pracy.” Żaden pracownik Sprzedającego nie zostanie w związku z powyższym w jakiejkolwiek formule przejęty przez Kupującego – nabycie Nieruchomości przez Kupującego nie spowoduje wstąpienia Kupującego w istniejące stosunki pracy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.
Czynności związane z bieżącym zarządzaniem Nieruchomością wykonywane są przez Sprzedającego we własnym zakresie.
Przedmiot i okoliczności towarzyszące Transakcji. Nieruchomość przylega bezpośrednio do innych gruntów będących aktualnie we własności Kupującego, na których Kupujący zamierza zrealizować własną inwestycję nieruchomościową, po zakończeniu której będzie uzyskiwał przychody, tj. w postaci czynszów z najmu komercyjnego opodatkowanego VAT, bądź też jej sprzedaży w całości lub części (również opodatkowane VAT) – dalej: Inwestycja. Nie jest obecnie znana dokładna data zakończenia Inwestycji przez Kupującego.
Kształt oraz umiejscowienie Nieruchomości poprawia obszar Inwestycji Kupującego i z tego względu Kupujący jest zainteresowany nabyciem Nieruchomości.
Przedmiotem Transakcji będzie wyłącznie Nieruchomość. Nieruchomość zostanie sprzedana przez Sprzedającego w stanie wolnym od obciążeń, w tym posiadania jakichkolwiek osób trzecich, na jakiejkolwiek podstawie prawnej.
W związku z nabyciem Nieruchomości przez Kupującego, Kupujący nie przejmie (w drodze cesji bądź jakiejkolwiek innej czynności prawnej):
a)jakichkolwiek znaków towarowych, licencji czy patentów niezwiązanych z funkcjonowaniem Nieruchomości;
b)praw i obowiązków wynikających z umów rachunków bankowych Sprzedającego;
c)zobowiązań Sprzedającego związanych z finansowaniem nabycia gruntu;
d)tajemnic przedsiębiorstwa Sprzedającego oraz know-how;
e)dokumentacji;
f)nazwy przedsiębiorstwa Sprzedającego;
g)jakichkolwiek wierzytelności Sprzedającego;
h)praw i obowiązków wynikających z jakichkolwiek umów.
Strony będą na moment Planowanej Transakcji zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT.
Pytanie
Czy nabycie przez Kupującego Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu PCC? (oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez Kupującego Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych.
Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Jak wskazano powyżej zdaniem Wnioskodawcy dostawa Nieruchomości będzie jednak opodatkowana VAT na zasadach ogólnych jako odpłatna dostawa towarów (tzn. nie będzie zwolniona z VAT). W takiej sytuacji spełnione są przesłanki do wyłączenia Transakcji z opodatkowania PCC. Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 13 lutego 2018 r., Znak: 0111.KDIB4.4014.7.2018.2.ASZ: „A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży, będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona) to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Nabywcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy”. Zostało to również potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 9 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB4.4014.408.2017.3.BJ: „A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości jak również posadowionych na niej budynków i budowli będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ Strony transakcji - Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia), to w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”.
Z tych względów, Transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, w związku z faktem, że będzie ona podlegać opodatkowaniu VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
-w części dotyczącej sprzedaży Budowli, w postaci odcinka sieci kanalizacji deszczowej – jest nieprawidłowe,
-w pozostałej części wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 18 grudnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4012.503.2024.1.JSU.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
b)innych praw majątkowych − 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zamierzają Państwo na podstawie umowy sprzedaży nabyć od Miasta (…) dwie działki gruntu o nr (…) i (…) położone w (…), o łącznej powierzchni całkowitej 1146 m2 (Nieruchomość). Nieruchomość nie jest zabudowana. Na Nieruchomości oraz na gruntach znajdujących się we własności Kupującego toczą się jednak prace budowlane związane z budową kanalizacji deszczowej (Prace Budowlane). Prace te są w całości prowadzone oraz finansowane przez Kupującego na podstawie pozwolenia na budowę. Efekty Prac Budowlanych w zakresie, w jakim prowadzone są przez Kupującego na Nieruchomości nie będą przez Kupującego przenoszone na Sprzedającego, tzn. Sprzedający nie nabędzie nakładów związanych z tymi pracami. Prace Budowlane zostaną zakończone przed Transakcją.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
W oparciu o art. 47 § 1, 2 i 3 ww. Kodeksu:
Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.
Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.
W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Stosownie do treści art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:
Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
W art. 48 Kodeksu cywilnego wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o budynki i inne urządzenia znajdujące się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (art. 235 § 1 Kodeksu cywilnego), a także o tzw. urządzenia przesyłowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeśli więc znajdujące się na działkach sieci przesyłowe są przyłączone do przedsiębiorstwa świadczącego usługi elektroenergetyczne, to stanowią one własność tego przedsiębiorstwa.
Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).
Przechodząc ponownie na grunt ustawy podatkowej należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (i w jakim zakresie), bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4012.503.2024.1.JSU, wydanej dla Państwa w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) czynność ta w świetle ustawy będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy. (…) Nie sposób zatem przyjąć, że Miasto dokona dostawy działek nr (…) oraz (…) wraz ze znajdującą się na nich Budowlą, w postaci odcinka sieci kanalizacji deszczowej, zrealizowaną w całości nakładem i staraniem Kupującego. Tak więc, w przypadku dostawy działek nr (…) oraz (…), w granicy których będzie znajdowała się budowla niebędąca własnością Miasta (Sprzedającego), przedmiotem dostawy będzie wyłącznie grunt, którego jednak nie można uznać za teren niezabudowany (wbrew Państwa twierdzeniu), o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że na działkach - jeszcze przed transakcją - posadowiona będzie budowla niebędąca własnością Sprzedającego (Miasta). (…) W konsekwencji, transakcja sprzedaży działek nr (…) i (…) będzie podlegała opodatkowaniu VAT stawką właściwą dla przedmiotu dostawy – terenu budowlanego oraz nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9.”
A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości (z wyłączeniem Budowli, w postaci odcinka sieci kanalizacji deszczowej) będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona w tej części z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Natomiast w odniesieniu do sprzedaży Budowli, w postaci odcinka sieci kanalizacji deszczowej, zrealizowanej w całości nakładem i staraniem Kupującego, zauważyć należy, że w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podlega umowa sprzedaży (czynność), a nie dostawa, jak to ma miejsce w przypadku podatku od towarów i usług. Z treści wniosku wynika, że Budowla (odcinek sieci kanalizacji deszczowej) będzie przedmiotem Transakcji w ujęciu cywilistycznym, natomiast jak wynika z ww. interpretacji wydanej w zakresie podatku od towarów i usług ww. Budowla nie będzie przedmiotem dostawy. Zatem mając na uwadze powyższe, w części dotyczącej Budowli Transakcja (umowa sprzedaży) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ w sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego na Kupującym – Państwu będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży Budowli (odcinka sieci kanalizacji deszczowej).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).