Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej dokonała wraz z partnerem zakupu nieruchomości zabudowanej dwoma... - Interpretacja - null

shutterstock
Czy zakup nieruchomości z dwoma budynkami mieszkalnymi wyklucza zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Temat interpretacji

Zakup nieruchomości z dwoma budynkami mieszkalnymi a zwolnienie z PCC

Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej dokonała wraz z partnerem zakupu nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami mieszkalnymi. Przed transakcją nie posiadali oni własności nieruchomości mieszkalnej ani udziałów w takich nieruchomościach. Mimo że kupujący zakładali, że transakcja będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, notariusz pobrał podatek w wysokości 2%.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy notariusz słusznie pobrał podatek od zakupu nieruchomości, skoro żadne z kupujących wcześniej nie było właścicielem nieruchomości mieszkalnej ani udziałów w takiej nieruchomości. Kupujący podkreślali, że drugi budynek na działce był od lat traktowany jako pomieszczenie gospodarcze i nie nadaje się do zamieszkania. Zdaniem kupujących podatek został zatem pobrany niesłusznie.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy uznał stanowisko kupujących za nieprawidłowe. Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wskazała, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu, a obowiązek uiszczenia podatku ciąży na kupującym. Zwolnienie z tego podatku jest wyjątkiem, ściśle określonym w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Zwolnienie przysługuje jedynie w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest prawo własności lokalu mieszkalnego, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i nie obejmuje nieruchomości zabudowanych więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym. 

W uzasadnieniu interpretacji wyjaśniono, że zwolnienie dotyczy nabycia „budynku mieszkalnego,” a nie budynków mieszkalnych. Wskazano, że celem tego zwolnienia jest wsparcie osób nabywających na rynku wtórnym pierwsze mieszkanie lub dom, a nie bardziej złożone nieruchomości. Kupujący nabyli nieruchomość składającą się z dwóch budynków mieszkalnych i z uwagi na ten fakt, transakcja nie spełniała wymogów zwolnienia określonych w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Organ podkreślił, że interpretacja przepisu nie może być rozszerzana na przypadki, które wykraczają poza jego literalne brzmienie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.509.2024.2.AD