Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.286.2024.2.PB

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.286.2024.2.PB

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych  w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka pod firmą A sp. z o.o. z siedzibą w (...) (NIP (…); zwana dalej „Wnioskodawcą”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwanego dalej „CIT”) i podlega (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „Ustawą o CIT”).

Jednocześnie Wnioskodawca posiada (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie posiadać) status czynnego podatnika podatku od towarów i usług (zwanego dalej „VAT”) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „Ustawą o VAT”).

Wnioskodawca należy do grupy kapitałowej (…), która prowadzi działalność w branży (…). Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (…). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca tworzy spółki celowe zajmujące się (…).

Wnioskodawca jest obecnie jedynym wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą B sp. z o.o. z siedzibą w (…) (NIP (…); zwanej dalej „Spółką Przejmowaną”). Kapitał zakładowy Spółki Przejmowanej wynosi (…) zł i dzieli się na (…) udziałów, a Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów Spółki Przejmowanej. Głównym przedmiotem działalności Spółki Przejmowanej jest (…) Spółka Przejmowana jest podatnikiem CIT i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT. Jednocześnie Spółka Przejmowana posiada status czynnego podatnika VAT zgodnie z przepisami Ustawy o VAT.

W najbliższym czasie planowane jest połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie  art. 492 § 1 pkt 1 KSH. Ze względu na to, że Spółka Przejmowana jest jednoosobową spółką  z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 156 KSH, a jej jedynym wspólnikiem jest obecnie oraz pozostanie aż do dnia połączenia Wnioskodawca, połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nastąpi w trybie uproszczonym (bezemisyjnym) określonym  w art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH. Oznacza to m.in., że w ramach planowanej transakcji połączenia Wnioskodawca jako spółka przejmująca nie dokona podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów w celu ich wydania wspólnikowi Spółki Przejmowanej w zamian za majątek Spółki Przejmowanej. Jednocześnie Wnioskodawca jako jedyny wspólnik Spółki Przejmowanej nie obejmie żadnych nowych udziałów własnych  w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Zaplanowany przebieg transakcji połączenia wynika bezpośrednio z ustawowego zakazu obejmowania udziałów własnych przez spółkę-matkę  w wyniku jej połączenia ze spółką-córką. Zgodnie bowiem z art. 514 § 1 KSH spółka przejmująca nie może objąć udziałów własnych za udziały, które posiada w spółce przejmowanej.

W tym miejscu należy wyraźnie wskazać, że składniki majątku Spółki Przejmowanej otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia zostaną przyjęte przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Tym samym Wnioskodawca będzie kontynuować wycenę podatkową majątku Spółki Przejmowanej. Ponadto składniki majątku otrzymane przez Wnioskodawcę od Spółki Przejmowanej w wyniku połączenia zostaną przypisane do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie dotychczasowa działalność prowadzona przez Spółkę Przejmowaną będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę jako spółkę przejmującą.

W ocenie Wnioskodawcy, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia może przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, ale nie będzie wyższa od wartości rynkowej tego majątku. Wynika to z tego, że wartość podatkowa uwzględnia zasadniczo amortyzację i z reguły jest niższa od aktualnej wartości rynkowej danego składnika majątkowego. Jednakże należy podkreślić, że w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nie dojdzie do żadnego przeszacowania składników majątku Spółki Przejmowanej. W szczególności takie przeszacowanie nie zostanie w żaden sposób odnotowane w księgach podatkowych podmiotów uczestniczących  w planowanej transakcji połączenia. Wnioskodawca jest świadomy tego, że gdyby wartość składników majątku Spółki Przejmowanej miałaby zostać ustalona według wartości rynkowej, to prawdopodobnie byłaby ona wyższa niż wartość tych samych składników majątku wynikająca z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Natomiast Wnioskodawca nie planuje ustalenia wartości rynkowej tych składników majątku i nie będzie ona w żaden sposób uwzględniona w księgach podatkowych Wnioskodawcy jako spółki przejmującej.

W ocenie Wnioskodawcy, połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Planowana transakcja połączenia zapewni sukcesję praw i obowiązków Spółki Przejmowanej, tzn. Wnioskodawca stanie się automatycznie i z mocy prawa następcą prawnym Spółki Przejmowanej, zgodnie  z art. 494 KSH oraz art. 93 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 OP. Jednocześnie planowana transakcja połączenia doprowadzi do uproszczenia struktury prawno-organizacyjnej grupy kapitałowej (…) poprzez redukcję podmiotów funkcjonujących w ramach tej grupy. Umożliwi to eliminację wzajemnych transakcji oraz rozliczeń, uproszczenie procesów wewnętrznych, poprawę efektywności przepływów pieniężnych, a także zwiększenie efektywności oraz skuteczności zarządzania podmiotami funkcjonującymi w ramach grupy. Transakcja połączenia powinna zapewnić również oszczędność kosztów administracyjnych oraz innych kosztów związanych z samodzielnym funkcjonowaniem Spółki Przejmowanej. Ponadto przejęcie składników majątkowych Spółki Przejmowanej powinno wzmocnić pozycję rynkową Wnioskodawcy poprzez rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Planowana transakcja połączenia nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza uzyskać potwierdzenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej „Dyrektorem KIS”), że planowana transakcja połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6  w zw. z art. 514 § 1 KSH będzie neutralna podatkowo w zakresie CIT przy założeniu, że:

1)połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;

2)głównym lub jednym z głównych celów połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto Wnioskodawca zamierza uzyskać potwierdzenie Dyrektora KIS, że planowana transakcja połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1  w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH będzie neutralna podatkowo w zakresie VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanego dalej „PCC”) na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanej dalej „Ustawą o PCC”).

Pytanie

Czy w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492  § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC.

Wynika to z tego, że uczestnikami połączenia będą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a planowane połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nastąpi w trybie uproszczonym (bezemisyjnym) określonym w art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH. Oznacza to m.in., że w ramach planowanego procesu połączenia Wnioskodawca jako spółka przejmująca nie dokona podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów w celu ich wydania wspólnikowi Spółki Przejmowanej w zamian za majątek Spółki Przejmowanej.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w treści przepisów Ustawy o PCC. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 opodatkowaniu PCC podlegają m.in. umowy spółki oraz zmiany umowy spółki jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania w zakresie PCC. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się m.in. łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. a) Ustawy o PCC, nie podlegają PCC umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w działalności interpretacyjnej Dyrektora KIS, w tym m.in. w:

1)interpretacji podatkowej z 15 września 2023 r. w sprawie 0111-KDIB2-2.4014.164.2023.1.DR, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika:

„(…) połączenie poprzez przejęcie całego majątku Spółki Przejmowanej przez Wnioskodawcę, niezależnie od tego czy będzie skutkować podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy, czy też odbędzie się bez takiego podwyższenia, nie będzie podlegało PCC, ponieważ zastosowanie znajdzie wyłączenie z art. 2 pkt 6 lit. a) PodCzynnCywPrU. Tym samym na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.”

2)interpretacji podatkowej z 27 lipca 2021 r. w sprawie 0111-KDIB2-2.4014.149.2021.2.DR, w której Dyrektor KIS uznał, że:

„W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeżeli w wyniku połączenia nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, to planowane połączenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie będzie stanowiło ono zmiany umowy spółki w rozumieniu ww. ustawy.

Natomiast jeżeli w wyniku połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, to w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6  lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z jego treści jednoznacznie wynika, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych. Tym samym na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.”

3)interpretacji podatkowej z 24 listopada 2020 r. w sprawie 0111-KDIB2-3.4014.327.2020.2.ASZ, w której Dyrektor KIS uznał, że:

„Odnosząc prezentowane uregulowania prawne do opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w opisanej sytuacji – do łączenia się Wnioskodawcy (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z jego treści jednoznacznie wynika, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych. Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie połączenie poprzez przejęcie przez Wnioskodawcę całego majątku Spółek Przejmowanych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością), nawet jeśli skutkować będzie podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy, nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. a) ww. ustawy. Tym samym na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.”

4)interpretacji podatkowej z 16 września 2019 r. w sprawie 0111-KDIB4.4014.257.2019.1.BB, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika:

„W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, w ramach Połączenia Spółki przejmowane przeniosą na Spółkę całe ich majątki za akcje, które Spółka wyda akcjonariuszom Spółek przejmowanych, a zatem dojdzie do połączenia, o którym mowa w pkt 1 powyżej. Zgodnie  z opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Spółkę, nastąpi połączenie przez przejęcie, w ramach którego dojdzie do przeniesienia na Spółkę całego majątku Spółek przejmowanych, w zamian za udziały, które Spółka wyda K. jako jedynemu akcjonariuszowi Spółek przejmowanych oraz dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w związku z tym połączeniem.  Odnosząc przytoczone uregulowania prawne do przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, ze w opisanej sytuacji znajdzie zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Planowane połączenie spółek, skutkujące zmianą umowy spółki, w świetle literalnego brzmienia ww. przepisów ustawy nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.”

5)interpretacji podatkowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie 0111-KDIB4.4014.37.2019.1.BB, w której Dyrektor KIS uznał, że:

„Odnosząc prezentowane uregulowania prawne do opisanego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z jego treści jednoznacznie wynika, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych. Oznacza to, że  w przedmiotowej sprawie połączenie poprzez przejęcie całego majątku spółki przejmowanej przez Wnioskodawczynię, nawet jeśli skutkować będzie podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawczyni, nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. a) ww. ustawy. Tym samym na Wnioskodawczyni nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.”

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że jest świadomy, iż przywołane interpretacje podatkowe nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa podatkowego, zostały wydane w indywidualnych sprawach konkretnych podatników i nie mają bezpośredniego zastosowania w niniejszej sprawie. Niezależnie od powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego Dyrektor KIS powinien uwzględnić dotychczas prezentowane przez siebie stanowisko w podobnych sprawach.

W związku z powyższym, na pytanie oznaczone numerem 3 powyżej należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.  W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych  (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3  pkt 4.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: spółka kapitałowa – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W myśl art. 1 ust. 5 ww. ustawy:

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

1) w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;

2) w przypadku spółki kapitałowej:

a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b) siedziba tej spółki

– jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytoriuminnego państwa członkowskiego.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży umowie spółki cywilnej – na wspólnikach,  a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki: przy przekształceniu lub łączeniu spółek - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5 %.

Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Stwierdzić zatem należy, że w świetle powołanych powyżej przepisów opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zmiana umowy spółki kapitałowej w rozumieniu przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli efektem przekształcenia lub połączenia spółek będzie podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a)łączeniem spółek kapitałowych,

b)przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c)wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

–przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

–udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Powołany przepis wskazuje zatem na wyjątkowe przypadki, w których umowy spółki i ich zmiany są wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują czynności prawnych objętych opodatkowaniem. Nie zawierają zatem definicji czynności związanych z umowami spółek i zmianami tych umów, takich jak „łączenie spółek”. Dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.).

Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Stosownie do art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Połączenie może być dokonane:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

2)przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Zgodnie z art. 494 § 1 i 4 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej.

W myśl art. 514 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przejmująca nie może objąć udziałów albo akcji własnych za udziały lub akcje, które posiada w spółce przejmowanej, oraz za własne udziały lub akcje spółki przejmowanej.

Zakaz, o którym mowa w § 1, dotyczy również objęcia udziałów lub akcji własnych przez osoby działające we własnym imieniu, lecz na rachunek spółki przejmującej bądź spółki przejmowanej.

Zgodnie z art. 516 § 1 i § 6 Kodeksu spółek handlowych:

W odniesieniu do spółki przejmującej połączenie może być przeprowadzone bez powzięcia uchwały, o której mowa w art. 506, jeżeli spółka ta posiada udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej, lecz nieobejmującej całego jej kapitału. Nie dotyczy to przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka publiczna.

Przepisy § 1, 2, 4 i 5 stosuje się odpowiednio w przypadku przejęcia przez spółkę przejmującą swojej spółki jednoosobowej. W tym przypadku nie stosuje się także przepisów art. 494 § 4  i art. 499 § 1 pkt 2-4; ogłoszenie albo udostępnienie planu połączenia, o którym mowa w art. 500 § 2 i 21, oraz udostępnienie dokumentów, o których mowa w art. 505, musi nastąpić co najmniej na miesiąc przed dniem złożenia wniosku o zarejestrowanie połączenia.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że planowane jest połączenie Państwa oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Państwa,  tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH. Ze względu na to, że Spółka Przejmowana jest jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 156 KSH, a jej jedynym wspólnikiem są obecnie oraz pozostaną aż do dnia połączenia Państwo, połączenie nastąpi w trybie uproszczonym (bezemisyjnym) określonym w art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH. Oznacza to m.in., że w ramach planowanej transakcji połączenia Państwo jako spółka przejmująca nie dokona podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów w celu ich wydania wspólnikowi Spółki Przejmowanej w zamian za majątek Spółki Przejmowanej. Jednocześnie Państwo jako jedyny wspólnik Spółki Przejmowanej nie obejmą żadnych nowych udziałów własnych w Państwa kapitale zakładowym.

Odnosząc prezentowane uregulowania prawne do opisanego przez Państwa zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że opisana przez Państwa czynność nie będzie mieściła się  w katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych  i tym samym nie będzie łączyła się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie tego podatku, ponieważ – jak wynika z opisu zdarzenia – w wyniku połączenia spółek nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej – Państwa.

Powstania takiego obowiązku można byłoby się doszukiwać tylko wtedy, gdyby w wyniku połączenia spółek Państwa kapitał zakładowy jako spółki przejmującej został podwyższony. Skoro jednak – jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego – połączenie nastąpi bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej, to w takiej sytuacji połączenie spółek będzie czynnością nieobjętą zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy zauważyć, że połączenie spółek kapitałowych, bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej nie będzie zmianą umowy spółki w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a tym samym nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Skoro zatem, czynność połączenia nie jest objęta zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bo opisane połączenie nie wiąże się z podwyższeniem Państwa kapitału zakładowego, to bezpodstawna jest analiza czy w sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-    Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo  o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).