Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock

Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

23 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 12 listopada 2024 r. (wpływ 12 listopada 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. Sp. z o. o.  (Kupujący)

NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. S.A. (Sprzedający)

NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

A. Sp. z o.o. (dalej: Kupujący) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Kupujący jest spółką celową, której głównym przedmiotem działalności jest wynajem oraz zarządzanie nieruchomościami. Ponadto Spółka realizuje projekty budowlane związane z wznoszeniem budynków mieszkalnych, niemieszkalnych, rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych, przygotowaniem terenów pod budowę, jak również kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek.

Kupujący wchodzi w skład grupy kapitałowej (…), prowadzącej działalność deweloperską w sektorach mieszkaniowym oraz nieruchomości komercyjnych (w tym technologiczno – magazynowych) jak również świadczącej usługi kompleksowe z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz procesami budowlanymi.

B. S.A. (dalej: Sprzedający; Kupujący oraz Sprzedający razem dalej: Zainteresowani) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności Sprzedającego jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana. Sprzedający w ramach swojej działalności koncentruje się na produkcji i sprzedaży akcesoriów (…).

Sprzedający jest właścicielem działek gruntu zlokalizowanych w miejscowości (…), gm. (…) (dalej: Nieruchomości). Sprzedający nabył prawo własności gruntów składających się na Nieruchomości od podmiotów trzecich na mocy:

1)umowy z (…) r. w stosunku do działki o numerze ewidencyjnym (…) – transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług; oraz

2)umowy z (…) r. w stosunku do działek o numerach ewidencyjnych (…) i (…) – transakcja ta podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kupujący planuje nabyć od Sprzedającego prawo własności Nieruchomości (dalej: Transakcja). Na moment składania wniosku nie doszło jeszcze do zawarcia w tym przedmiocie umowy, w tym również umowy przedwstępnej lub warunkowej. Strony podpisały jedynie list intencyjny, który nie jest umową, nie stanowi oferty ani umowy przedwstępnej i nie ma charakteru wiążącego dla Stron, a stanowi jedynie określenie intencji Stron do prowadzenia negocjacji w dobrej wierze w celu przeprowadzenia Transakcji.

W skład Nieruchomości wchodzić będą na moment Transakcji:

- Prawo własności nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym (…), o obszarze (…) ha, położonej w województwie (…), powiecie (…) i gminie (…), w miejscowości (…), przy ul. (…), zlokalizowanej w obrębie ewidencyjnym o numerze (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) (dalej: Nieruchomość 1);

- Prawo własności nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym (…) o obszarze (…) ha, oraz działkę o numerze ewidencyjnym (…), o obszarze (…) ha, położone w województwie (…), powiecie (…) i gminie (…), w miejscowości (…), przy ul. (…), zlokalizowanej w obrębie ewidencyjnym o numerze (…), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) (dalej: Nieruchomość 2).

Nieruchomość 1 powstała w wyniku podziału posiadanej przez Sprzedającego działki nr (…) na podstawie decyzji Burmistrza Miasta i Gminy (…) z (…) r. nr (…) w sprawie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości. W decyzji określono, że Nieruchomość 1 nie może stanowić samodzielnej nieruchomości i została wydzielona w celu wspólnego zagospodarowania z Nieruchomością 2, z którą stanowi jedną całość gospodarczą.

Ww. Nieruchomości nie są i nie będą na moment Transakcji zabudowane. Teren Nieruchomości jest przy tym częściowo ogrodzony (dalej: Ogrodzenie). Ogrodzenie nie stanowi budowli w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.) (dalej: „Prawo budowlane”).

Na Nieruchomościach znajdują się przyłącza energetyczne, jednak są one własnością przedsiębiorstwa energetycznego. Przyłącza te nie będą w konsekwencji przedmiotem Transakcji.

Dla Nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP), tj. uchwała nr (…) Rady Miejskiej w (…) z (…) r. ((…)), który wyznacza linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu.

Przeznaczenia według MPZP w odniesieniu do każdej z Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji są następujące:

i. Działka nr (…) (Nieruchomość 1) znajduje się w granicach terenów oznaczonych symbolami: 4P – obiekty produkcyjne, magazyny, składy; 1KDW – nieobowiązujący przebieg drogi wewnętrznej;

ii. Działki nr (…) i (…) (Nieruchomość 2) znajdują się w granicach terenów oznaczonych symbolem 4P – obiekty produkcyjne, magazyny, składy.

W odniesieniu do terenów oznaczonych jako 4P, zgodnie z MPZP, ustalono przeznaczenie terenu: obiekty produkcyjne, magazyny, składy. W zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z treścią MPZP:

-dopuszcza się organizowanie salonów sprzedaży do 1000 m2 przy składach hurtowych;

-zabrania się lokalizowania usług i działalności gospodarczej uciążliwej na całym obszarze objętym planem;

-dopuszcza się lokalizowanie masztów telekomunikacyjnych i stacji bazowych telefonii komórkowej;

-dopuszcza się lokalizowanie nośników reklamowych w formie tablic, plansz i neonów reklamowych na elewacjach budynków i na ogrodzeniach pod warunkiem, że reklamują one prowadzoną działalność własną, a ich maksymalna powierzchnia nie jest większa niż 20 m2;

-ustala się zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego zgodnie z § 13 MPZP;

-ustala się zasady realizacji ogrodzeń zgodnie z § 27 ust. 2 MPZP;

-ustala się zasady tworzenia działek budowlanych zgodnie z § 29 MPZP;

-dopuszcza się wydzielenie dróg wewnętrznych i dojazdów zgodnie z § 34 MPZP;

-ustala się wskaźnik minimalnej powierzchni biologicznie czynnej - 15%;

-ustala się maksymalną wysokość zabudowy – 15 m;

-ustala się wskaźnik maksymalnej intensywności zabudowy – 1,1;

-ustala się dowolną geometrię dachów;

-zakazuje się lokalizacji zakładów segregacji i przetwarzania odpadów;

-ustala się zasady dotyczące scalania i podziału nieruchomości zgodnie z § 29 MPZP;

-nakazuje się prowadzenie przewodów podstawowej sieci infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających ulic istniejących i projektowanych zgodnie z § 36 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące gospodarki ściekowej – ścieków sanitarnych zgodnie z § 37 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące gospodarki ściekami deszczowymi zgodnie z § 38 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące zaopatrzenia w wodę zgodnie z § 39 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące zaopatrzenia w energię elektryczną zgodnie z § 40 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące zaopatrzenia w energię cieplną i gaz zgodnie z § 41 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące telekomunikacji zgodnie z § 42 MPZP;

-ustala się zasady dotyczące gospodarki odpadami zgodnie z § 43 MPZP.

W odniesieniu do terenów oznaczonych jako 1KDW, zgodnie z MPZP, ustalono przeznaczenie terenu: nieobowiązujący przebieg drogi wewnętrznej. W zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z treścią MPZP:

a)ustala się nieobowiązujące linie rozgraniczające o szerokości 13,5 m na odcinku od 2KDL do 5KDD; w przypadku rezygnacji z realizacji dróg w określony sposób obowiązują ustalenia jak dla terenów oznakowanych symbolem P;

b)dopuszcza się wydzielenie innych niż wyznaczone na rysunku planu dróg wewnętrznych i dojazdów, pod warunkiem, że ich szerokości nie będą mniejsze niż 10,0 m i że zostaną zakończone placami manewrowymi o wymiarach 12,5 x 12,5 m w celu umożliwienia pojazdom ratownictwa dojazdu do wszystkich działek obsługiwanych z tych dróg;

c)ustala się, że w liniach rozgraniczających ulic oznaczonych symbolami 1KDL, 2KDL, 4KDL, 5KDD, po uzyskaniu zgody właściwego zarządcy drogi, dopuszcza się realizację:

-obiektów małej architektury jak: przystanki i wiaty przystankowe, ławki, punkty sprzedaży prasy,

-nośników reklamowych w formie słupów reklamowych w wysokości do 3,0 m i o średnicy nie większej niż 1,2m oraz tablic reklamowych na wolnostojących przy czym maksymalna wysokość nośnika wraz z tablicą nie może być większa niż 4,0 m, a powierzchnia tablicy nie może być większa niż 5,0 m2,

-realizację niezbędnych urządzeń infrastruktury technicznej, służących obsłudze ww. nośników reklamowych,

-ustala się zakaz lokalizowania nośników reklamowych na drzewach i w odległości mniejszej niż 1,0 m od zasięgu korony oraz na obiektach tworzonych dla ozdoby ulic jak fontanny, rzeźby, latarnie.

Dla Nieruchomości nie wydano decyzji o pozwoleniu na budowę.

Nieruchomości będące przedmiotem Transakcji nie są i nie będą na moment jej dokonywania wyodrębnione organizacyjnie (w tym szczególności w drodze statutu, regulaminu wewnętrznego, uchwały, czy decyzji) oraz finansowo w przedsiębiorstwie Sprzedającego.

Sprzedający aktualnie zatrudnia (...) pracowników. Transakcja nie będzie obejmować przeniesienia pracowników Sprzedającego, tj. nie zostaną przeniesione prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę z pracownikami Sprzedającego.

Niezależnie od zawarcia Transakcji, Sprzedający będzie nadal posiadał zestaw składników majątkowych umożliwiających dalsze prowadzenie dotychczasowej działalności. W szczególności, przedmiotem Transakcji nie będą m.in.:

-hale i biura wykorzystywane do prowadzonej przez Sprzedającego działalności;

-budynek fabryki;

-wtryskarki;

-samochody;

-środki pieniężne na rachunkach bankowych Sprzedającego;

-prawa i obowiązki z rachunków bankowych Sprzedającego;

-know-how Sprzedającego;

-księgi rachunkowe Sprzedającego.

Niezależnie od powyższego, przedmiotem Transakcji nie będą żadne wierzytelności, jak i zobowiązania Sprzedającego ani inne nieruchomości posiadane przez Sprzedającego.

Obecnie, Sprzedający nie wykorzystuje Nieruchomości do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nieruchomości nie były wykorzystywane przez Sprzedającego do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Kupujący będzie wykorzystywać Nieruchomości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W tym celu w przyszłości planowane jest wybudowanie na Nieruchomościach magazynu logistycznego. Docelowo, Kupujący będzie czerpał zyski w ramach odpłatnego udostępniania wybudowanego w przyszłości budynku.

Na moment zawarcia Transakcji, Sprzedający oraz Kupujący będą zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Sprzedający i Kupujący nie są przedsiębiorcami przesyłowymi w rozumieniu art. 3051 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że sprzedaż ogrodzenia znajdującego się na Nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, gdyż odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnyc

Czy Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i tym samym nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a)opodatkowana podatkiem od towarów i usług;

b)zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Biorąc pod uwagę, że sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych więc Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia Nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

1)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

2)innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu   dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z zastrzeżeniem wyjątku). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabędzie od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania), prawo własności nieruchomości gruntowej składającej się z trzech działek, tj. działki nr (…), nr (…) oraz (…) (łącznie we wniosku określone jako „Nieruchomości”). Teren Nieruchomości jest częściowo ogrodzony. Ogrodzenie nie stanowi budowli w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Na Nieruchomościach znajdują się przyłącza energetyczne, które nie będą przedmiotem Transakcji bowiem stanowią własność przedsiębiorstwa energetycznego.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia/ustalenia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że sprzedaż ogrodzenia znajdującego się na Nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

W interpretacji indywidualnej znak: (…) w zakresie podatku od towarów i usług zostało potwierdzone Państwa stanowisko, wg którego:

-sprzedaż Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 7 ust. 1 ww. ustawy,

-dostawa Nieruchomości nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2,

-sprzedaż Nieruchomości (działek nr (…), (…) oraz (…) wraz z ogrodzeniem) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla przedmiotu dostaw.

Zatem, skoro omawiana we wniosku Transakcja będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki, to do opisanej transakcji sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: (…)

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).  Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) Sp. z o. o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 935, dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.