Sprzedaż udziału w nieruchomości. - Interpretacja - null

shutterstock

Sprzedaż udziału w nieruchomości. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Sprzedaż udziału w nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych:

-w części dotyczącej pytania nr 2, tj. uznania, że sprzedaż podlega opodatkowaniu – jest nieprawidłowe,

-w pozostałej części – jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

3 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 3 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 18 listopada 2024 r. (wpływ 18 listopada 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

  A. Sp. z o.o. (Kupujący, Nabywca)

  NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  Pan A.A. (Sprzedający, Zbywca)

Opis zdarzenia przyszłego

1.Opis Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji

Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący”) z siedzibą w (…) zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako czyny podatnik podatku od towarów i usług. Kupujący będzie zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług również na datę Transakcji (zdefiniowanej poniżej).

Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest Pan A.A. (dalej: „Sprzedający”). Sprzedający jest osobą fizyczną i nie prowadzi pozarolniczej ani rolniczej działalności gospodarczej. Sprzedający nie jest zarejestrowany jako czynny lub zwolniony podatnik podatku od towarów i usług. Sprzedający nie posiada statusu „rolnika ryczałtowego”.

W dalszej części wniosku Kupujący wraz ze Sprzedającym będą łącznie zwani „Zainteresowanymi” lub „Stronami”.

Sprzedający i Kupujący planują zawrzeć umowę sprzedaży (dalej: „Umowa Sprzedaży” lub „Transakcja”), na podstawie której Sprzedający sprzeda Kupującemu udział we współwłasności wynoszący 1/8 części działki gruntu numer (…) wchodzącej w skład nieruchomości gruntowej, położonej w (…), obrębie ewidencyjnym numer (…), dla której Sąd Rejonowy w (…) (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…) (dalej: „Nieruchomość” lub „Działka”).

Udział Sprzedającego we współwłasności Nieruchomości wynoszący 1/8 części tej Nieruchomości będzie w dalszej części wniosku określony także jako „Udział w Nieruchomości”.

Stronami umowy sprzedaży będą także pozostali współwłaściciele Nieruchomości, natomiast przedmiotem wniosku jest potwierdzenie prawidłowości kwalifikacji podatkowej Transakcji sprzedaży Nieruchomości w zakresie w jakim Sprzedający dokona tej sprzedaży, tj. w zakresie sprzedaży udziału w Nieruchomości przez Sprzedającego. W zakresie sprzedaży Nieruchomości przez pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości zostaną złożone osobne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zamiarem Kupującego jest zrealizowanie na Nieruchomości inwestycji polegającej na wybudowaniu obiektów handlowych („Inwestycja”). Transakcja zostanie zawarta po spełnieniu m.in. następujących warunków:

i)zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym Nieruchomość przeznaczona będzie pod usługi handlu i możliwa będzie realizacja Inwestycji, nie mniejszej niż 1.000 m2 powierzchni sprzedaży,

ii)zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym nieruchomość sąsiadująca z Nieruchomością (działka gruntu numer (...)) przeznaczona będzie pod usługi handlu i możliwa będzie realizacja Inwestycji, nie mniejszej niż 1.000 m2 powierzchni sprzedaży,

iii)uzyskania przez Kupującego prawomocnej i ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę dla Inwestycji, nie mniejszej niż 1.000 m2 powierzchni sprzedaży,

iv)uzyskania przez Kupującego wszystkich pozostałych prawomocnych i ostatecznych decyzji, zezwoleń i uzgodnień pozwalających na budowę Inwestycji, w szczególności decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu, decyzji zezwalającej na wycinkę drzew, uzgodnień dotyczących usunięcia ewentualnych kolizji Inwestycji z infrastrukturą techniczną,

v)uzyskania przez Kupującego warunków przyłączenia mediów pozwalających na realizację Inwestycji, w tym warunków na zrzut wody deszczowej.

a.Historia Nieruchomości

Sprzedający nabył udział w Nieruchomości na podstawie dziedziczenia ustawowego po zmarłym ojcu (postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku z (…) r.).

Nabycie udziału w Nieruchomości nastąpiło do majątku osobistego Sprzedającego i będzie stanowiło majątek osobisty Sprzedającego na dzień Transakcji.

Nabycie udziału w Nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Działka nie jest i nie będzie na datę Transakcji wykorzystywana przez Sprzedającego do prowadzenia działalności rolniczej (prowadzenia gospodarstwa rolnego) ani pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieruchomość nie jest i nie będzie na datę Transakcji przedmiotem zawartej przez Sprzedającego umowy dzierżawy ani najmu. Sprzedający udostępnia nieodpłatnie działkę na cele rolnicze osobom trzecim.

Działka nie jest i nie będzie na datę Transakcji w żadnym zakresie wykorzystywana przez Sprzedającego na cele działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług ani na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług, w tym wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

b.Status Nieruchomości

Na datę złożenia wniosku Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała nr (…) Rady Miejskiej w (…) z (…)r.; dalej także jako „MPZP”), zgodnie z którym Nieruchomość jest przeznaczona pod zabudowę usługową.

(…) r. Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany MPZP m.in. w zakresie zmiany zapisu dotyczącego zakazu realizacji w obiektach budowlanych usług handlu o powierzchni sprzedaży powyżej 300 m2 na zapis dotyczący zakazu realizacji w obiektach budowlanych usług handlu o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Obecnie trwają prace projektowe nad zmianą MPZP w tym zakresie.

W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości Strony wskazują, że Nieruchomość jest i na datę Transakcji będzie objęta MPZP i będzie miała przeznaczenie określone w MPZP jako tereny zabudowy usługowej. Nieruchomość będzie zatem stanowiła na datę Transakcji grunt przeznaczony pod zabudowę.

c.Naniesienia na Nieruchomości

Na Nieruchomości nie znajdują się i nie będą znajdowały się na datę Transakcji żadne obiekty budowlane będące własnością Sprzedającego, które mogłyby stanowić na gruncie prawa budowlanego budynki, budowle lub ich części w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Przez Nieruchomość przebiega sieć elektroenergetyczna oraz jest na niej zlokalizowany słup tej sieci.

Wskazana sieć przesyłowa jest własnością przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Powyższa sieć przesyłowa oraz słup energetyczny – jako własność przedsiębiorstwa przesyłowego – nie będą stanowiły przedmiotu Transakcji.

2.Informacje o Sprzedającym

Sprzedający nie zbywał w przeszłości innych nieruchomości niż Nieruchomość. Sprzedający nie planuje aktualnie transakcji sprzedaży innych nieruchomości niż Nieruchomość. Sprzedający nie podejmował działań mających na celu podniesienie atrakcyjności i ceny sprzedaży Nieruchomości, w szczególności:

-nie wydzielał drogi wewnętrznej, aby zapewnić Nieruchomości dostęp do drogi publicznej;

-nie doprowadzał do Nieruchomości mediów/nie finansował przyłączy mediów;

-Nieruchomość nie powstała w wyniku dokonanego ani zainicjowanego przez Sprzedającego podziału lub scalenia;

-nie podejmował żadnych działań reklamowych czy marketingowych mających na celu doprowadzenie do sprzedaży Nieruchomości – nie umieszczał ogłoszeń w prasie, Internecie, tablicach reklamowych oraz nie nawiązał współpracy z biurem nieruchomości;

-nie brał udziału w zainicjowaniu prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego Nieruchomość,

-nie ogrodził Nieruchomości.

Sprzedający, z inicjatywy i na potrzeby biznesowe Kupującego, udzielił osobom wskazanym przez Spółkę Powiązaną z Kupującym pełnomocnictw (dalej: „Pełnomocnictwa”) m.in. do:

i)przeprowadzenia audytu technicznego i prawnego Nieruchomości;

ii)występowania w sprawach związanych z wydaniem promes, warunków technicznych, umów przyłączeniowych dotyczących przyłączy energii elektrycznej, wody, odprowadzania ścieków, gazu, energii cieplnej, usług telekomunikacyjnych i innych mediów;

iii)uzyskania warunków obsługi komunikacyjnej Nieruchomości;

iv)uzyskania decyzji wodnoprawnej;

v)reprezentowania Sprzedającego w sprawach związanych z postępowaniem dotyczącym zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

vi)do reprezentowania Sprzedającego w postępowaniach administracyjnych dotyczących w szczególności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę dla Inwestycji.

Sprzedający wyraził także zgodę na dysponowanie Nieruchomością na cele budowlane przez Spółkę Powiązaną z Kupującą, w szczególności do uzyskania decyzji udzielającej pozwolenia na budowę Inwestycji, a także wydania warunków technicznych i zawierania umów przyłączeniowych (dalej: „Zgoda”).

3.Informacje o Kupującym

Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomość wyłącznie w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po przeprowadzeniu Transakcji zamiarem Kupującego jest zrealizowanie na Nieruchomości inwestycji polegającej na wybudowaniu obiektów handlowych.

Kupujący nie planuje wykorzystywania Nieruchomości do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

4.Inne okoliczności Transakcji

W ramach Transakcji dojdzie do sprzedaży przez Sprzedającego na rzecz Kupującego udziału w Nieruchomości za określoną cenę. Udział w Nieruchomości nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Przedmiotem dostawy nie będą inne, od udziału w Nieruchomości, składniki majątku Sprzedającego.

Jeśli w interpretacji podatkowej wydanej na skutek  wniosku zostanie stwierdzone, że Sprzedający działa przy Transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, to Sprzedający dokona rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług przed zawarciem umowy sprzedaży i wystawi Kupującemu fakturę VAT dokumentującą sprzedaż udziału w Nieruchomości.

W uzupełnieniu do wniosku wskazali Państwo m.in., że:

-sieć przesyłowa i słup energetyczny stanowią budowle w rozumieniu Prawa budowlanego; zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB), sieć przesyłowa i słup energetyczny stanowią obiekty inżynierii lądowej i wodnej;

-sieć przesyłowa i słup energetyczny są własnością przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego; powyższe sieci przesyłowe, zgodnie z przywołanym przepisem, nie stanowią części składowych gruntu, a zatem nie powinny wpływać na ocenę charakteru nieruchomości;

-sieć przesyłowa i słup energetyczny nie będą stanowić przedmiotu Transakcji.

Przywołując za Państwem treść opisu sprawy, pominięto tę jego część, która znajduje się w uzupełnieniu a dotyczy wyłącznie zagadnień w zakresie podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

1.Czy sprzedaż udziału w Nieruchomości w ramach Transakcji przez Sprzedającego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

2.Jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 4 (pytanie w zakresie podatku od towarów i usług) zostanie uznane za prawidłowe, to czy sprzedaż Udziału w Nieruchomości w ramach Transakcji przez Sprzedającego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6).

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem:

1.Sprzedaż udziału w Nieruchomości w ramach Transakcji przez Sprzedającego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

2.Jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 4 (w zakresie podatku od towarów i usług) zostanie uznane za prawidłowe (tj. zostanie potwierdzone, że sprzedaż nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług i będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki VAT), to sprzedaż Udziału w Nieruchomości w ramach Transakcji przez Sprzedającego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie stanowiska

Ad 1.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zmiany rzeczy i praw majątkowych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) – c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych,

c)niepodlegające podatkowi od towarów i usług na podstawie art. 8c ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści powyższego przepisu wynika, że wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma miejsce, gdy

-dana czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług – wyjątek dotyczy przypadku nabycia co najmniej sześciu lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości;

-przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z podatku od towarów i usług zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków);

-dostawa jest dokonana między członkami grupy VAT (z zastrzeżeniem wyjątków).

Skoro planowana przez Sprzedającego sprzedaż Udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała pod ustawę o podatku od towarów i usług, tj. nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (nie będzie także dokonana między członkami grupy VAT), to znaczy, że nie znajdą do niej zastosowania powyższe wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W konsekwencji należy uznać, że dokonana przez Sprzedającego w ramach Transakcji sprzedaż Udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki. Podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie Kupujący.

Ad 2.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 2 pkt 4 lit. a) – c) ustawy o podatkiem od czynności cywilnoprawnych (przytoczonymi w uzasadnieniu stanowiska w zakresie pytania 2), sprzedaż nieruchomości jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki tego podatku (z wyjątkami nieznajdującymi zastosowania w tej sprawie).

Sprzedaż nieruchomości podlega zaś opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie w jakim jest zwolniona z podatku od towarów i usług oraz w przypadku, gdy nie podlega pod ustawę o podatku od towarów i usług (np. Sprzedający nie działa przy sprzedaży nieruchomości jako podatnik podatku od towarów i usług).

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że jeżeli stanowisko w zakresie Pytania nr 4 zostanie uznane za prawidłowe i zostanie przyjęte, że sprzedaż Udziału w Nieruchomości przez Sprzedającego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych – znajdzie do niej zastosowanie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

W myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

1)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

2)innych praw majątkowych – 1%.

Należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tylko lit. a) i b) w opisanych okolicznościach ma znaczenie, dlatego Organ nie przywołuje lit. c) tego przepisu):

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest – z tytułu tej konkretnej czynności – z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle ustawą określonym). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści wniosku wynika, że – w ramach umowy sprzedaży – Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) udział we współwłasności działki gruntu. Przedmiot transakcji określili Państwo jako Nieruchomość. Przez Nieruchomość przebiega sieć elektroenergetyczna oraz jest na niej zlokalizowany słup tej sieci. Wskazana sieć przesyłowa jest własnością przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego. Ta sieć przesyłowa oraz słup energetyczny – jako własność przedsiębiorstwa przesyłowego – nie będą stanowiły przedmiotu Transakcji.

Należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: (…) wydanej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

-wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedającego za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług;

-czynność dostawy udziału w Nieruchomości, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów;

-sprzedaż przez Sprzedającego udziału w Nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla przedmiotu dostawy.

Z Państwa stanowisku do pytania nr 2 wynika, że ze względu na to, że sprzedaż udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała pod ustawę o podatku od towarów i usług (nie będzie ani opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ani nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku), to nie znajdą do niej zastosowania powyższe wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W konsekwencji uznali Państwo, że dokonana przez Sprzedającego sprzedaż udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki.

Tymczasem z rozstrzygnięcia w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że Sprzedający będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona. Zatem do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych a sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W takiej sytuacji nie można podzielić Państwa zdania, że sprzedaż udziału w Nieruchomości, jako że nie będzie podlegała pod ustawę o podatku od towarów, to będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym stanowisko Państwa w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 6 należy natomiast uznać za prawidłowe.

Znajdzie tu zastosowanie uregulowanie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem – jak wynika z ww. interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług – sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki. Tym sam sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja o znaku: (…)

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. Sp. z o. o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.