W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.213.2024.5.KK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.213.2024.5.KK

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z  29 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 21 października 2024 r. (wpływ 24 października 2024 r.) oraz  w odpowiedzi na drugie wezwanie – pismem z 12 listopada 2024 r. (wpływ  14 listopada 2024 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na (…). W swojej działalności statutowej nie ma Pan obrotu nieruchomościami. Ponadto, w ostatnich 5 latach nie dokonywał Pan obrotu nieruchomościami.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że dokonał Pan podziału działki nr (…) znajdującej się w (…), Gminie (…), w wyniku którego powstało 20 działek budowlanych  i 3 działki drogowe. Stał się Pan właścicielem ww. gruntów na podstawie dziedziczenia po Pana zmarłym ojcu - (…).

Przedmiot interpretacji dotyczy sprzedaży działek przez Pana jako osobę fizyczną, a majątek uzyskany ze sprzedaży nie wchodzi i nie będzie wchodził w majątek tworzonej spółki X sp. z o.o.

Na wyżej wymienionych działkach posiada Pan status właściciela. Działki te objęte są wspólnotą majątkową z Panią (...).

Wspomnianych czynności dokonywał Pan i będzie dokonywał jako osoba fizyczna.

Pytanie

Czy jest Pan płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, nie powinien Pan płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem działek przejmuje kupujący.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pana stanowiska tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.

Jak wynika z przywołanych przepisów, zawarcie umowy sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1  pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

Z treści wniosku wynika, że dokonał Pan sprzedaży nieruchomości położonych w (…), Gminie (…). Sprzedaż obejmowała część z 20 działek budowlanych i 3 działek drogowych utworzonych w wyniki podziału działki nr (…).

Pana wątpliwości budzi fakt czy z tytułu opisanych transakcji jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Pana zdaniem, nie powinien Pan płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż podatek od czynności cywilnoprawnych w związku  z nabyciem działek przejmuje kupujący.

Biorąc pod uwagę przywołane przepisy i przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości (działek), po Pana stronie nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.  Z powołanego wyżej art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno bowiem wynika, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Zatem Pan jako strona sprzedająca nie był zobowiązany z tytułu dokonania opisanych we wniosku czynności – umowy sprzedaży – do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, Pana stanowisko, zgodnie z którym nie był Pan zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży nieruchomości należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.