Skoro sprzedaż Nieruchomości podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT – także w części dotyczącej nabycia udziału – to będzie można zastosować wyłączen... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Skoro sprzedaż Nieruchomości podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT – także w części dotyczącej nabycia udziału – to będzie można zastosować wyłączenie z art. 2 pkt 4 lit. a) uPCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 8 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w nieruchomości. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 6 listopada 2024 r. (wpływ 6 listopada 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…) (Kupujący, Spółka)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan (…) (Sprzedający 1)
3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Pani (…) (Sprzedająca 2)
Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowanego w uzupełnieniu wniosku)
Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajmem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz posiada status czynnego podatnika VAT.
Sprzedający 1 nie prowadzi działalności gospodarczej lub działalności rolniczej, posiada jednak status czynnego podatnika VAT z tytułu najmu nieruchomości położonych w obrębie jego domostwa położonego przy (…).
Sprzedająca 2 nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT.
Sprzedający pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Jednocześnie, nie została zawarta umowa majątkowej rozszerzającej wspólność ustawową.
Sprzedający byli współwłaścicielami, na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej, niezabudowanej działki ewidencyjnej nr (…), o powierzchni (…) m2 położonej (…) (Działka nr 1). Własność Działki nr 1 została nabyta przez Sprzedających w drodze zasiedzenia do majątku wspólnego (…) r., co zostało stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego (…).
Tym samym, nabycie Działki nr 1 nie nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Działka nr 1 jest niezabudowana i ma zapewniony bezpośredni dostęp do drogi publicznej.
Sprzedający nie dokonywali nakładów na przedmiotowe nieruchomości. Działka nr 1 jest nieogrodzona, nieuzbrojona i nie wydzielono na niej dróg.
Zgodnie z informacjami zawartymi w posiadanym wypisie z ewidencji gruntów (…), Działka nr 1 była oznaczona jako grunty orne (RII, RIIIa) oraz inne tereny zabudowane (Bi).
Przedmiotowa nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przyjętym (…) w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (…). Według ww. uchwały, Działka nr 1 została oznaczona symbolem U – tereny usługowe.
Na etapie prac nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego m.in. Działkę nr 1, Sprzedający 1 podejmował działania polegające na złożeniu we własnym imieniu uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uwagi polegały na zawnioskowaniu o ustalenie m.in. dla Działki nr 1 statusu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zwiększenie maksymalnej wysokości zabudowy, zwiększenie maksymalnej liczby kondygnacji zabudowy. Celem złożenia powyższych uwag było zwiększenie możliwości zabudowy terenów należących do Zainteresowanego i tym samym wzrost wartości działek.
Aktualnie, Działka nr 1 nie jest przedmiotem najmu lub dzierżawy i nie jest wykorzystywana przez Sprzedających na cele związane z działalnością gospodarczą.
W przeszłości, Sprzedający 1 zawarł umowę sprzedaży innej należącej do niego niezabudowanej nieruchomości położonej w (…). Nieruchomość ta miała status rolny. Do momentu sprzedaży nieruchomość była wykorzystywana na cele rolnicze. Przyczyną sprzedaży był brak dalszej opłacalności produkcji rolniczej, atrakcyjność zaproponowanej ceny oraz fakt, iż nieruchomość ta była położona przy ruchliwej drodze. Powyższa transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT. Od umowy sprzedaży został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych.
Sprzedający 1 jest również właścicielem innych nieruchomości, niż Działka nr 1. W szczególności Sprzedający 1 był wyłącznym właścicielem działki gruntu sąsiadującej z Działką nr 1 o numerze ewidencyjnym (…) (Działka nr 2) i planował sprzedaż obu tych działek.
Kupujący dokonał zakupu udziału w prawie własności Działki nr 1 i Działki nr 2 od Sprzedającego 1 a także pozostałej części udziału w prawie własności Działki nr 1 od Sprzedającej 2. W tym celu (…) r. pomiędzy Sprzedającymi a Kupującym została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży Działki nr 1 oraz Działki nr 2, w której Sprzedający zobowiązali się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży m.in. Działki nr 1 za cenę ustaloną w umowie, po ziszczeniu się szeregu warunków zawieszających określonych w umowie oraz aneksach do umowy (Umowa przedwstępna). Jednocześnie, przyrzeczona umowa sprzedaży Działki nr 1 oraz Działki nr 2 została zawarta (…) r. (Umowa przyrzeczona).
Działka nr 1 była w przeszłości przedmiotem innej przedwstępnej umowy sprzedaży, jednak ze względu na nieziszczenie się warunków zawartych w umowie przedwstępnej sprzedaży, nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Przed zawarciem Umowy przedwstępnej, Sprzedający 1 podejmował działania zmierzające do znalezienia nabywcy Działki nr 1 oraz Działki nr 2, takie jak zamieszczenie ogłoszeń na portalach internetowych czy umieszczenie tablicy ogłoszeniowej. Ogłoszenia zostały zamieszczone także w kilku agencjach nieruchomości.
Poza ww. czynnościami, Sprzedający nie podejmowali innych działań w odniesieniu do Działki nr 1. W szczególności nie podejmowali działań związanych z wyrównaniem i uzbrojeniem terenu, wydzielaniem dróg wewnętrznych, działań zmierzających do przyłączenia Działki nr 1 do infrastruktury technicznej (np. sieci energetycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej).
Po nabyciu Działki nr 1 i Działki nr 2, Kupujący będzie wykorzystywać je w prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT i niepodlegającej zwolnieniu z VAT. Działalność Kupującego będzie polegać zasadniczo na realizacji inwestycji budowlanej oraz późniejszym wynajmie powierzchni magazynowej.
W jednym z aneksów do Umowy przedwstępnej, zawartym (…) r., Sprzedający udzielili przedstawicielom Kupującego – na okresach obowiązywania Umowy przedwstępnej – nieodwołalnego pełnomocnictwa do reprezentowania Sprzedających we wszelkich postępowaniach administracyjnych przed organami administracji państwowej i samorządowej wszystkich instancji, instytucjami, sądami, podmiotami gospodarczymi, gestorami mediów oraz przed wszelkimi osobami fizycznymi i prawnymi w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę, skomunikowania Działki nr 1 lub Działki nr 2 z drogą publiczną lub uzyskania dostępu do mediów.
Co więcej, w ramach przywołanego aneksu do Umowy przedwstępnej Sprzedający udzielili Kupującemu prawa do dysponowania Działką nr 1 (oraz Działką nr 2) na cele budowlane, celem przygotowania i uzyskania dokumentacji, wszelkich decyzji, uzgodnień i zapewnień niezbędnych lub użytecznych do realizacji planowanej przez Kupującego inwestycji, w tym w szczególności do uzyskania pozwolenia na budowę.
Około (…) r. Działka nr 1 (wraz z Działką nr 2) były przez pewien czas przedmiotem dzierżawy na rzecz (…). Dzierżawca prowadził na nich stację ładowania gazu. Stroną umowy był wyłącznie Sprzedający 1, który z tytułu należnego mu wynagrodzenia z tytułu dzierżawy wystawiał na rzecz dzierżawcy faktury VAT. Sprzedająca 2 nie była stroną ww. umowy.
W latach (…) Działka nr 1 (wraz z Działką nr 2) były przedmiotem dzierżawy na rzecz syna Sprzedających, który wykorzystywał je do działalności rolniczej. Stronami umowy dzierżawy byli wyłącznie Sprzedający 1 i syn. Działki były wykorzystywane na cele związane z działalnością rolniczą, zwolnioną z opodatkowania VAT.
W (…) r. Sprzedający 1 otrzymał interpretację indywidualną znak: 0114-KDIP4-2.4012.165.2022.3.KS, w ramach której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Sprzedającego 1 za nieprawidłowe wskazując, że wówczas planowana transakcja sprzedaży Działki nr 1 oraz Działki nr 2 będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a Sprzedający 1, w ramach planowanej sprzedaży Działki nr 1 oraz Działki nr 2 będzie działał jako podatnik VAT. W związku ze zmianą okoliczności faktycznych, które legły u podstaw ww. uprzedniego wniosku o wydanie interpretacji oraz potrzebą zabezpieczenia interesów Kupującego, Sprzedający oraz Kupujący wnoszą o potwierdzenie poniższych kwestii.
Umowa przyrzeczona obejmująca sprzedaż Działki nr 1 (wraz z Działką nr 2) została już zawarta, w związku z czym, przedmiotem rozstrzygnięcia są okoliczności zaistniałego stanu faktycznego a nie zdarzenia przyszłego.
Pytania ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku
1.Czy Sprzedający 1 w ramach sprzedaży 50% udziału we własności Działki nr 1 w warunkach przedstawionych w opisie stanu faktycznego działał jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a transakcja sprzedaży 50% udziału w Działce nr 1 nie podlegała zwolnieniu z tego podatku i tym samym podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%?
2.Czy Sprzedająca 2 w ramach sprzedaży 50% udziału we własności Działki nr 1 w warunkach przedstawionych w opisie stanu faktycznego działała jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż podlegała opodatkowaniu tym podatkiem według stawki 23% przez Sprzedającą 2?
3.W przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytań 1 i 2 za prawidłowe, tj. uznania, że z tytułu sprzedaży 50% udziału w prawie własności Działki nr 1 Sprzedający 1 działał jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a z tytułu sprzedaży 50% udziału we własności Działki nr 1 przez Sprzedającą 2 nie działała ona jako podatnik VAT w rozumieniu ww. przepisu – czy w związku z zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży, Sprzedający 1 powinien był wystawić fakturę opiewającą na całość ceny należnej Sprzedającym 1 i 2 od Kupującego z tytułu sprzedaży Działki nr 1?
4.W przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytań 1-3 za prawidłowe – czy Kupującemu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dotyczącej zakupu Działki nr 1?
5.W przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania 2 i 3 za prawidłowe, tj. uznania, że Sprzedająca 2 nie działała w ramach omawianej transakcji jako podatnik VAT, a Sprzedający 1 powinien był udokumentować sprzedaż Działki nr 1 fakturą obejmującą całość ceny należnej Sprzedającym 1 i 2 z tytułu sprzedaży udziałów w Działce nr 1 – czy Kupujący jest obowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zakupu od Sprzedającej 2 udziału we własności Działki nr 1?
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, w przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania 2 i 3 za prawidłowe, Kupujący nie jest obowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zakupu od Sprzedającej 2 udziału we własności Działki nr 1.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych
Jednocześnie, stosownie do treści art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku, w świetle art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ciąży na kupującym.
Z treści art. 2 pkt 4 ww. ustawy wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność posiadania przez strony transakcji statusu podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona.
Biorąc pod uwagę treść przywołanego art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz uwzględniając Państwa stanowisko, w świetle którego Sprzedający 1 powinien opodatkować podatkiem od towarów i usług całą wartość ceny z tytułu sprzedaży Działki nr 1, w Państwa ocenie, nabycie Działki nr 1 nie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe aczkolwiek z innych przyczyn niż wskazali Państwo w uzasadnieniu swojego stanowiska.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,
b)innych praw majątkowych - 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) oraz lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
–umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
–umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tytułu tej konkretnej czynności z tego podatku zwolniona (z wyjątkami ściśle w ustawie określonymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem w ustawie ściśle wskazanym).
Z opisu wniosku wynika, że zawarli Państwo umowę sprzedaży, na mocy której Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabył od Sprzedających (Sprzedającego 1 i Sprzedającej 2 – Zainteresowanych niebędących stronami postępowania) ich udziały – wynikające ze wspólności majątkowej małżeńskiej – w Działce 1 (niezabudowana działka ewidencyjna nr (…)) .
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży w zakresie nabycia udziału od Sprzedającej 2 podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja w ww. zakresie – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży (jej części) podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności (jej części) podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej znak: 0114-KDIP4-3.4012.521.2024.3.MKA Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:
- sprzedażniezabudowanej Działki nr 1, tj. działki o nr ewidencyjnym (…), stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług;
- sprzedaż ta nie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 a także pkt 2 ustawy, lecz podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg właściwej dla tej czynności stawki podatku VAT;
- Sprzedająca 2 w ramach sprzedaży 50% udziału we własności Działki nr 1 działała jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a tym samym sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki podatku i nie korzystała ze zwolnienia od tego podatku.
A zatem, w sytuacji, gdy omawiana we wniosku sprzedaż Nieruchomości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – także w części dotyczącej nabycia od Sprzedającej 2 jej udziału – to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że Kupujący nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0114-KDIP4-3.4012.521.2024.3.MKA.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
(...) Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.