Czy posiadanie mieszkania za granicą wyklucza zwolnienie z PCC przy zakupie nieruchomości w Polsce?
Temat interpretacji
Posiadanie nieruchomości za granicą a obowiązek PCC
Wnioskodawca wraz z żoną są obywatelami Ukrainy, którzy nabyli mieszkanie w Polsce. Małżeństwo oświadczyło, że nie posiadało wcześniej nieruchomości mieszkalnych w Polsce ani w Unii Europejskiej, jednakże okazało się, że jedno z nich jest właścicielem mieszkania na Ukrainie. Podatnicy byli przekonani, że przysługuje im zwolnienie z PCC, co wcześniej potwierdzono podczas wizyty w urzędzie skarbowym. Wątpliwości dotyczące przepisów skłoniły ich jednak do wystąpienia o indywidualną interpretację podatkową, by upewnić się co do swoich obowiązków podatkowych.
W swoim wniosku do organu podatkowego zapytali, czy posiadanie mieszkania na terenie Ukrainy przez jednego z nich wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z PCC przy zakupie nieruchomości w Polsce. W uzasadnieniu wskazali, że art. 9 pkt 17 ustawy o PCC odnosi się wyłącznie do nieruchomości położonych w Polsce, a przepisy nie obejmują nieruchomości znajdujących się poza Unią Europejską, takich jak te na Ukrainie. Argumentowali, że brak wyraźnych ograniczeń w ustawie oznacza, iż zwolnienie z PCC powinno mieć zastosowanie również w ich przypadku.
Brak podstaw do zwolnienia z podatku - stanowisko KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że posiadanie nieruchomości przez jednego z małżonków wyklucza możliwość zwolnienia z PCC, niezależnie od tego, czy nieruchomość ta znajduje się w Polsce, czy poza jej granicami.
Organ podatkowy odwołał się do art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, który przewiduje zwolnienie z PCC przy nabyciu nieruchomości mieszkalnej, jeżeli kupującemu w dniu transakcji ani wcześniej nie przysługiwało prawo własności żadnej nieruchomości mieszkalnej, chyba że udział w takiej nieruchomości nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Przepis ten odnosi się do wszystkich nieruchomości mieszkalnych, niezależnie od ich lokalizacji, a ustawodawca nie ograniczył zwolnienia jedynie do nieruchomości na terenie Polski czy Unii Europejskiej.
Następnie KIS wskazała, że w treści wniosku jednoznacznie stwierdzono, iż jeden z małżonków jest właścicielem lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. Fakt, że nieruchomość ta znajduje się poza granicami Polski, nie zmienia oceny prawnej, ponieważ prawo własności tej nieruchomości wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania PCC. Organ podkreślił, że art. 9 pkt 17 ustawy o PCC nie wprowadza różnic w zależności od położenia nieruchomości – kluczowe jest samo posiadanie prawa własności, a nie jego lokalizacja.
„Z przedmiotowego zwolnienia w żaden sposób nie wynika, by kwestia położenia nieruchomości, której właścicielem jest jeden ze współmałżonków, miała wpływ na możliwość zastosowania omawianego zwolnienia. Ustawodawca nie uzależnił bowiem prawa do zwolnienia od nieposiadania substancji mieszkaniowej tylko na terytorium Polski albo na terytorium Unii Europejskiej. W związku z powyższym stwierdzić należy, że był Pan zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanej we wniosku umowy sprzedaży” - podsumował dyrektor KIS.