Czy darowizna gruntów rolnych na rzecz współmałżonka z jednoczesną dzierżawą pozwala zachować zwolnienie z PCC?
Temat interpretacji
Darowizna i dzierżawa a prawo do zwolnienia z PCC
Wnioskodawca nabył nieruchomości rolne, korzystając ze zwolnienia z PCC na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Planuje on przekazać te nieruchomości swojej żonie w formie darowizny, jednocześnie zawierając z nią umowę dzierżawy. Obie czynności mają być objęte tym samym aktem notarialnym. Po ich dokonaniu podatnik przestanie być właścicielem (posiadaczem samoistnym) gruntów, ale pozostanie ich dzierżawcą (posiadaczem zależnym) i będzie nadal prowadził gospodarstwo rolne przez wymagany okres pięciu lat.
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zawarcie umowy darowizny gruntów rolnych na rzecz żony, połączone z jednoczesnym zawarciem umowy dzierżawy tych gruntów, pozwala na zachowanie prawa do zwolnienia z PCC. Argumentował, że takie działanie nie powoduje utraty prawa do zwolnienia. Podatnik podkreślił, że zmiana charakteru posiadania z samoistnego na zależne nie wpływa na spełnienie warunków określonych w art. 9 pkt 2 ustawy o PCC, a jako dzierżawca będzie nadal prowadził działalność rolniczą na tych gruntach.
Utrata statusu nabywcy i obowiązek zapłaty podatku
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że darowizna gruntów rolnych na rzecz żony, nawet przy jednoczesnym zawarciu umowy dzierżawy, skutkuje utratą prawa do zwolnienia z PCC.
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy o PCC, prawo do zwolnienia z podatku jest ściśle związane z jednoczesnym spełnieniem dwóch warunków. Po pierwsze, nabycie gruntów musi prowadzić do utworzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego o powierzchni mieszczącej się w przedziale od 11 do 300 ha. Po drugie, nabywca tych gruntów musi prowadzić gospodarstwo rolne przez co najmniej pięć lat od dnia ich zakupu. W ocenie organu przekazanie gruntów w drodze darowizny skutkuje utratą statusu „nabywcy” przez podatnika, co oznacza niespełnienie kluczowego wymogu, bez względu na dalsze wykorzystywanie gruntów w działalności rolniczej.
Następnie KIS zwróciła uwagę, że darowizna gruntów na rzecz żony powoduje, iż podatnik przestaje być ich właścicielem i traci prawo do samoistnego posiadania. Choć umowa dzierżawy pozwala na dalsze korzystanie z gruntów, zmienia jednocześnie ich charakter na posiadanie zależne, które nie spełnia wymogów ustawy o PCC. Zdaniem organu, warunek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę oznacza, że nabywca musi zachować status właściciela przez cały wymagany okres pięciu lat, co nie jest możliwe w przypadku darowizny. W efekcie podatnik zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
„Tym samym, w wypadku darowania żonie zakupionych nieruchomości rolnych, po Pana stronie powstanie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami” - podsumował dyrektor KIS.