Spółka utworzona w Luksemburgu, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zamierzała nabyć wierzytelności od dwóch pols... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy sekurytyzacja wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Temat interpretacji

Sekurytyzacja wierzytelności a PCC

Spółka utworzona w Luksemburgu, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zamierzała nabyć wierzytelności od dwóch polskich spółek, które udzielały pożyczek małym i średnim przedsiębiorcom w Polsce. Celem transakcji była sekurytyzacja wierzytelności, co oznaczało, że wierzytelności miały być sprzedawane spółce luksemburskiej, a spółka ta w zamian miała emitować dłużne papiery wartościowe. Środki pozyskane z emisji obligacji miały być wykorzystywane do sfinansowania nabycia wierzytelności.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy przelewy wierzytelności w ramach sekurytyzacji będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W jego ocenie przelewy wierzytelności stanowią część kompleksowej usługi sekurytyzacji i jako takie powinny być objęte zakresem opodatkowania VAT. W związku z tym, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, czynność ta powinna być wyłączona z opodatkowania PCC, ponieważ jest opodatkowana VAT.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, uznając, skoro transakcje sekurytyzacyjne, w tym przelewy wierzytelności, są objęte VAT, oznacza to, że zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają opodatkowaniu PCC.

Wyjaśniono, że w świetle przepisów ustawy o PCC, sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, w tym wierzytelności, może podlegać opodatkowaniu. Wyjątki od tej zasady zawiera art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, który przewiduje wyłączenie z opodatkowania czynności opodatkowanych VAT lub zwolnionych z tego podatku. Przeniesienie wierzytelności w ramach sekurytyzacji dokonywane w drodze umowy sprzedaży było częścią usługi opodatkowanej VAT, a więc nie podlegało ono podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

"W świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie ma bowiem znaczenia, że przelew wierzytelności nastąpi w wykonaniu umowy sekurytyzacji jako jeden z jej elementów. Istotne jest to, że przelew wierzytelności nastąpi na podstawie umowy sprzedaży, czyli przybierze postać umowy, która wymieniona jest w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, co przesądza o opodatkowaniu tym podatkiem." - podkreślił organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.420.2024.2.ASZ