Bez względu na to, czy opisane połączenie Spółek zrodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w PCC, czy też nie – Państwo nie będziecie podatnikami pod... - Interpretacja - null

ShutterStock

Bez względu na to, czy opisane połączenie Spółek zrodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w PCC, czy też nie – Państwo nie będziecie podatnikami pod... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.414.2024.3.JS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Bez względu na to, czy opisane połączenie Spółek zrodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w PCC, czy też nie – Państwo nie będziecie podatnikami podatku z tego tytułu, nie powstanie, po Państwa stronie, obowiązek podatkowy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

12 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 8 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dla wspólników połączenia spółek przez przejęcie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 11 października 2024 r. (wpływ 14 października 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

  Pan A. A. (dalej: Wspólnik Spółki Przejmującej)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  Pani B. B. (dalej: Wspólnik Spółki Przejmowanej)

Opis zdarzenia przyszłego

Pani B. B. (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) pełni funkcję prezesa zarządu w X. Sp. z o.o. Pan A. A. (Zainteresowany będący stroną postępowania) pełni funkcję prezesa zarządu w Y. Sp. z o.o.

W celu uporządkowania działalności gospodarczej w jednym podmiocie oraz znacznego ułatwienia zarządzania, planują Państwo połączenie Spółki X. Sp. z o.o. ze Spółką Y.  Sp. z o.o. na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

Połączenie spowoduje przejęcie wszelkich aktywów oraz zobowiązań X. Sp. z o.o. przez Spółkę Y Sp. z o.o. W wyniku tej operacji Spółki zostaną połączone w jeden byt prawny.

Planowane połączenie nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą w zamian za udziały, które Spółka Przejmująca wyda wspólnikom Spółki Przejmowanej (połączenie przez przejęcie), którymi są: Zainteresowana niebędąca stroną postępowania (Wspólnik Spółki Przejmowanej) oraz inne osoby.

Spółka Przejmująca z dniem Planowanego Połączenia, zgodnie z art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych, wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej.

W ramach Planowanego Połączenia, w zamian za udziały Spółki Przejmowanej, wspólnicy Spółki Przejmowanej (w tym Zainteresowana niebędąca stroną postępowania), otrzymają udziały w Spółce Przejmującej według ustalonego parytetu wymiany, który został ustalony przez zarządy łączących się Spółek w oparciu o wartość rynkową tych spółek.

Tym samym, wartość rynkowa udziałów Spółki Przejmującej, które zostaną przyznane wspólnikom Spółki Przejmowanej w związku z Planowanym Połączeniem odpowiadać będzie wartości rynkowej Spółki Przejmowanej, obejmującej jej aktywa oraz zobowiązania, w części jaka przypada na procent udziałów posiadanych przez każdego ze wspólników w Spółce Przejmowanej.

W konsekwencji, przyznane Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania (Wspólnikowi Spółki Przejmowanej) udziały w Spółce Przejmującej odpowiadać będą wartości majątku Spółki Przejmowanej, stosownie do udziałów posiadanych przez wspólników w Spółce Przejmowanej.

Zarówno Spółka Przejmowana jak i Przejmująca spełniają definicję małego podatnika, zawartą w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym korzystają z opodatkowania 9% stawką podatku.

Spółka Przejmowana oraz Spółka Przejmująca posiadają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz są polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Planowane Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, bowiem dokonane zostanie, między innymi, w celu ograniczenia ogólnych kosztów związanych z funkcjonowaniem niezależnych podmiotów działających w tej samej branży, zapewnienia aktywów pozwalających na poprawę płynności finansowej Spółki Przejmującej, scentralizowania struktury organizacyjnej, a także umożliwienia swobodnych, wewnętrznych przepływów towarów i usług w ramach jednego podmiotu. W konsekwencji, celem Planowanego Połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przeformułowane w piśmie uzupełniającym

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będą Państwo zobowiązani do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. a)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie przeformułowane w piśmie uzupełniającym

Państwa zdaniem, połączenie Spółek nie spowoduje powstania po Państwa stronie (Wspólnika Spółki Przejmującej oraz Wspólnika Spółki Przejmowanej) obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: podatkowi podlegają umowy spółki a stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy: podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy: użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy: w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy: w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Stwierdzić zatem należy, że jak Państwo wskazali, w świetle powołanych powyżej przepisów opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zmiana umowy spółki kapitałowej w rozumieniu przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli efektem połączenia spółek będzie podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy: obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy: obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Powołali Państwo ponadto treść art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) i art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a)łączeniem spółek kapitałowych,

b)przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c)wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Podnieśli Państwo, że powołany przepis wskazuje zatem na wyjątkowe przypadki, w których umowy spółki i ich zmiany są wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują czynności prawnych objętych opodatkowaniem. Nie zawierają zatem definicji czynności związanych z umowami spółek i zmianami tych umów, takich jak „łączenie spółek”. Dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.).

Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych: Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Wskazali Państwo, że w myśl art. 492 § 1 ww. Kodeksu, połączenie może być dokonane:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

2)przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Stosownie do art. 493 § 1 cyt. Kodeksu: spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Zgodnie z art. 494 § 1 i 4 ww. Kodeksu: Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej.

W myśl art. 514 § 1 i 2 ww. Kodeksu: spółka przejmująca nie może objąć udziałów albo akcji własnych za udziały lub akcje, które posiada w spółce przejmowanej, oraz za własne udziały lub akcje spółki przejmowanej.

Zakaz, o którym mowa w § 1, dotyczy również objęcia udziałów lub akcji własnych przez osoby działające we własnym imieniu, lecz na rachunek spółki przejmującej bądź spółki przejmowanej.

Połączenie Spółek nastąpi bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i emisji nowych udziałów. W wyniku połączenia ustanie byt prawny Spółki Przejmowanej, a Spółka przejmująca przejmie – na mocy art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych – cały majątek Spółki Przejmowanej i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej.

Wskazali Państwo, że odnosząc prezentowane uregulowania prawne do opisanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że opisana czynność nie będzie mieściła się w katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie będzie łączyła się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie tego podatku, ponieważ w wyniku połączenia Spółek nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

Zatem według Państwa stanowiska, połączenie Spółek nie spowoduje powstania po stronie Wspólników Spółki Przejmującej oraz Spółki Przejmowanej obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że planowane jest połączenie dwóch spółek – Spółki Przejmowanej, w której udziały posiada Zainteresowana niebędąca stroną postępowania ze Spółką Przejmującą, w której udziały posiada Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Połączenie). Połączenie nastąpi na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.

Połączenie to spowoduje przejęcie wszelkich aktywów oraz zobowiązań Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą. W wyniku tej operacji obie spółki zostaną połączone w jeden byt prawny.

W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo (w treści stanowiska), że połączenie Spółek nastąpi bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i emisji nowych udziałów.

Państwa wątpliwość sprowadza się do stwierdzenia, czy w związku z opisanym połączeniem spółek na Państwu – Wspólniku Spółki Przejmującej oraz Wspólniku Spółki Przejmowanej –  będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Według Państwa Połączenie nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych po Państwa stronie.

Z takim stanowiskiem należy się zgodzić.

Jak wynika z treści art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zatem bez względu na to, czy opisane połączenie Spółek zrodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też nie – Państwo i tak nie będziecie podatnikami podatku z tego tytułu, nie powstanie, po Państwa stronie, obowiązek podatkowy.

Na marginesie zauważa się, że przepis art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na który powołują się Państwo w pytaniu, nie ma zastosowania w przedstawionym przez Państwa przypadku. Przepis ten zwalnia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany m.in. związane z przekształceniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Przepis ten dotyczy spółek a nie Państwa jako wspólników, którzy wystąpili z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Tym samym, uznaliśmy Państwa stanowisko za prawidłowe jednakże na podstawie innego przepisu niż wskazany przez Państwa w pytaniu i inną argumentacją niż ta, jaką przedstawili Państwo w swoim stanowisku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Końcowo podkreślamy, że zgodnie ze złożonym wnioskiem interpretacja ta dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych – dla Państwa jako Wspólników – zmiany umowy spółki związanej z połączeniem Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną. W interpretacji tej nie rozstrzygamy o ewentualnych skutkach podatkowych jakie mogą wystąpić na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych dla Spółek czy też innych wspólników Spółek.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).  Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A.A. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t .j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy – Ordynacja podatkowa.