Możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.388.2024.2.BZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.388.2024.2.BZ

Temat interpretacji

Możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) roku został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia przez notariusza A.A w (…), Repetytorium A numer (…), zarejestrowany w rejestrze spadkowym (…) roku pod numerem (…), na podstawie którego została Pani spadkobiercą testamentowym w 1/2 części po Pani ojcu.  

W skład spadku po Pani ojcu wchodziła zabudowana nieruchomość, której została Pani współwłaścicielem w udziale wynoszącym 1/2 części. Do tego czasu nigdy nie była Pani właścicielką, ani współwłaścicielką żadnej innej nieruchomości. (…) roku umową sprzedaży, zawartą w formie aktu notarialnego, sporządzoną przez notariusza B.B. w (…), Repetytorium A numer (…) wraz z bratem sprzedali Państwo swoje udziały wynoszące po 1/2 części w zabudowanej nieruchomości, którą odziedziczyli Państwo na podstawie wyżej opisanego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Pani udziału, wynoszącego 1/2 części w prawie własności zabudowanej nieruchomości, (…) roku aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza B.B. w (…), Repetytorium A numer (…) kupiła Pani na własne cele mieszkaniowe prawo własności lokalu mieszkalnego numer (…) stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w (…) przy ulicy (…) numer (…), dla którego Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…). Sprzedającymi przedmiotowy lokal mieszkalny były dwie siostry, które lokal nabyły w drodze dziedziczenia, a więc każda z nich sprzedała Pani swój udział wynoszący 1/2 części. Jednakże, Pani zamiarem był zakup prawa własności całego lokalu mieszkalnego i tak też będzie Pani wpisana w księdze wieczystej, jako właściciel całego lokalu mieszkalnego, nie będzie Pani wpisana w udziałach.

W momencie zawierania umowy sprzedaży Notariusz stwierdził, że pobierze od Pani podatek w wysokości 2% ceny transakcji (kwota podatku (…) zł), gdyż Sprzedające sprzedają swoje udziały. W dniu zawarcia umowy sprzedaży, ani przed tym dniem, nie była Pani właścicielem nieruchomości ani żadnych praw związanych z nieruchomością wymienionych w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast Pani udział w drodze dziedziczenia nie przekraczał 50%.

Jak już wcześniej Pani wspomniała, Pani zamiarem było nabycie prawa własności całego lokalu mieszkalnego a nie udziału w tym lokalu, a na to, że Sprzedającymi były dwie siostry, które lokal odziedziczyły w spadku nie miała Pani żadnego wpływu. Nabyła Pani cały lokal i będzie Pani wpisana jako jedyny właściciel w księdze wieczystej. Nadto, oświadcza Pani, że jest stanu wolnego oraz nie prowadzi działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że lokal mieszkalny numer (…) stanowiący odrębną nieruchomość położony w (…) przy ulicy (…) numer (…), dla którego Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…) nabyła Pani jedną umową sprzedaży (aktem notarialnym sporządzonym (…) roku przez notariusza B.B. w (…), Repetytorium A numer (…)). Wobec zawarcia umowy sprzedaży Sprzedające (dwie siostry) w tym samym czasie, jedną umową sprzedaży (aktem notarialnym sporządzonym (…) roku przez notariusza B.B. w (…), Repetytorium A numer (…)) sprzedały Pani każda swój udział wynoszący 1/2 części w prawie własności wyżej opisanego lokalu mieszkalnego. Sprzedające sprzedały udziały, gdyż nabyły ten lokal w drodze dziedziczenia. Pani zaś nabyła oba udziały wynoszące po 1/2 części w prawie własności lokalu mieszkalnego, jedną umową sprzedaży, w tym samym czasie od dwóch Sprzedających, a więc nabyła Pani sama cały lokal na własne cele mieszkaniowe. 

Pytanie sformułowane w uzupełnieniu wniosku

Czy w związku z opisaną sytuacją przysługiwało Pani zwolnienie z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Pani stanowisko sformułowane w uzupełnieniu wniosku

Pani zdaniem, przysługiwało Pani zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych. Pani zamiarem było nabycie prawa własności całego lokalu mieszkalnego a nie udziałów w tym lokalu, a na to, że Sprzedającymi były dwie siostry, które lokal odziedziczyły w spadku nie miała Pani żadnego wpływu. Pani nabyła cały lokal i będzie Pani wpisana jako jedyny właściciel w księdze wieczystej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia podatku ciąży na kupującym. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 9 pkt 17 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Zatem zgodnie z powołanym powyżej przepisem, zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest:

-prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,

-prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,

-spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,

pod warunkiem, że kupującemu/kupującym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, że w przeszłości była Pani współwłaścicielem łącznie z bratem) w 1/2 zabudowanej nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia po ojcu. Nieruchomość tą Państwo sprzedali (…) roku. Natomiast (…) roku dokonała Pani zakupu prawa własności lokalu mieszkalnego od dwóch sióstr – sprzedających. Każda z nich sprzedała Pani swój udział i tym samym stała się Pani jedyną właścicielką całości. Był to Pani pierwszy zakup lokalu mieszkalnego. W dniu zakupu i przed tym dniem nie była Pani współwłaścicielem nieruchomości ani żadnych praw związanych z nieruchomością wymienionych w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Posiadała Pani jedynie nabyty w drodze dziedziczenia udział, który nie przekraczał 50%. Udziały w nieruchomości lokalu mieszkalnego nabyła Pani od dwóch sióstr – sprzedających na podstawie jednej umowy sprzedaży, w jednym akcie notarialnym. Na podstawie tej umowy nabyła Pani cały lokal na własne cele mieszkaniowe.

Pani wątpliwości dotyczą tego czy przysługiwało Pani prawo do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zawarciu umowy sprzedaży.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy zauważyć, że zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych objęta jest umowa sprzedaży, której przedmiotem jest m.in. prawo własności do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Aby skorzystać ze zwolnienia zawartego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych kupujący musi spełniać warunek nieposiadania wcześniej nieruchomości mieszkaniowych czy też spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/budynku mieszkalnego lub udziału w niej lub w ww. prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty  w drodze dziedziczenia.

Jak wynika z opisu zdarzenia, na podstawie umowy sprzedaży z (…) r. stała się Pani właścicielką całego lokalu mieszkalnego; wskazane udziały nabyte zostały od współwłaścicieli na podstawie jednej umowy sprzedaży – jednego aktu notarialnego. Wobec tego spełnione zostały przesłanki do zastosowania zwolnienia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu),  na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej  na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy  Ordynacja podatkowa.