Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, będąca polskim rezydentem podatkowym, planuje założyć spółkę zależną w Stanach Zjednoczon... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Pożyczka dla amerykańskiej spółki zależnej a PCC
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, będąca polskim rezydentem podatkowym, planuje założyć spółkę zależną w Stanach Zjednoczonych w formie limited liability company (LLC). Nowo utworzona spółka amerykańska ma posiadać cechy zbliżone do polskiej spółki z o.o., takie jak osobowość prawną, odrębny majątek, zdolność prawną i zdolność sądową. Po założeniu LLC polska spółka zamierza dokapitalizować swoją spółkę zależną poprzez udzielenie jej pożyczki. Środki przeznaczone na pożyczkę mają znajdować się na koncie bankowym w Polsce.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy planowana pożyczka udzielona amerykańskiej spółce zależnej LLC będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W swoim stanowisku argumentowała, że LLC, mimo iż będzie zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych, posiada cechy zbliżone do polskiej spółki z o.o., co powinno kwalifikować ją jako spółkę kapitałową w rozumieniu ww. ustawy, a tym samym pozwalać na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania PCC.
Stanowisko KIS: opodatkowanie pożyczki w Polsce
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że pożyczka udzielona spółce zależnej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PCC, które stanowią, że umowy pożyczki podlegają opodatkowaniu PCC, jeśli środki pieniężne znajdują się na terytorium Polski. Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. i) tej ustawy, zwolnienie z opodatkowania przysługuje jedynie pożyczkom udzielanym spółkom kapitałowym zarejestrowanym w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
KIS wyjaśniła, że definicja „spółki kapitałowej” zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy o PCC obejmuje wyłącznie polskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz ich odpowiedniki zarejestrowane w krajach członkowskich UE i EFTA. W związku z tym, amerykańska spółka LLC, mimo że posiada cechy zbliżone do polskiej spółki z o.o., nie kwalifikuje się jako spółka kapitałowa w rozumieniu tych przepisów, co wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania.
„Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów, nie jest możliwe zastosowanie w przedmiotowej sprawie zwolnienia z opodatkowania określonego w art. 9 pkt 10 lit. i) ww. ustawy. Pożyczka udzielona spółce z siedzibą w Stanach Zjednoczonych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na fakt, że środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki będą znajdowały się w Polsce” - podsumował dyrektor KIS.