Sprzedaż działki jest zwolniona z opodatkowania VAT, zatem umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu PCC. - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Sprzedaż działki jest zwolniona z opodatkowania VAT, zatem umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości niezabudowanej.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
X. Sp. z o.o. (Kupujący)
NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan A.A. (Sprzedający)
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Opis Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji
Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący”) z siedzibą w A. zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako czyny podatnik podatku od towarów i usług. Kupujący będzie zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług również na datę Transakcji (zdefiniowanej poniżej).
Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest A.A. (dalej: „Sprzedający”). Sprzedający jest osobą fizyczną. Sprzedający posiada status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
Sprzedający prowadzi działalność gospodarczą pod firmą „A” i jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „CEIDG”). Zgodnie z treścią wpisu do CEIDG Sprzedający wykonuje działalność gospodarczą w zakresie m.in.:
1)sprzedaży hurtowej (…) (przy czym z CEIDG wynika, że jest to przeważająca działalność gospodarcza);
2)kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek;
3)wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;
4)pośrednictwa w obrocie nieruchomościami;
5)zarządzania nieruchomościami wykonywane na zlecenie.
Sprzedający jest zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i będzie zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług również na datę Transakcji.
W dalszej części wniosku Kupujący wraz ze Sprzedającym będą łącznie zwani „Zainteresowanymi” lub „Stronami”.
Sprzedający i Kupujący planują zawrzeć umowę sprzedaży (dalej: „Umowa Sprzedaży” lub „Transakcja”), na podstawie której Sprzedający sprzeda Kupującemu prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości C., obrębie ewidencyjnym (…), obejmującej działkę o numerze ewidencyjnym (…) – pierwotnie działka o numerze ewidencyjnym (…) (dalej łącznie „Nieruchomość” lub „Działki”). Obecnie Nieruchomość jest objęta księgą wieczystą nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w D. Do Sądu złożono wniosek o ujawnienie podziału oraz o wydzielenie z powyższej księgi wieczystej działki o numerze ewidencyjnym (…), tj. Działki będącej przedmiotem Transakcji, oraz o założenie dla niej nowej księgi wieczystej, na dowód czego w księdze wieczystej widnieje wzmianka z tym związana. Na moment składania wniosku odrębna księga wieczysta nie została jeszcze założona.
Historia Nieruchomości
Sprzedający nabył działkę o numerze ewidencyjnym (…), w wyniku podziałów której powstały m.in. działki będące przedmiotem Transakcji, na podstawie umowy działu spadku i zniesienia współwłasności z (…) 2005 r.
Nabycie powyższej działki nr (…) nastąpiło do majątku prywatnego i nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z powyższej działki nr (…) wydzielono działki o numerach ewidencyjnych (…) i (…) (zgodnie z operatem nr (…)przyjętym do zasobu (…) 2023 r.; dalej: „Podział nr 1”).
Następnie, wspomniana działka nr (…) została podzielona geodezyjnie na działki o numerach ewidencyjnych (…), (…) oraz (…) (zgodnie z operatem nr (…) przyjętym do zasobu (…) 2024 r.; dalej: „Podział nr 2”).
Kolejno, działka o numerze ewidencyjnym (…), która powstała w wyniku podziału nr 2, została podzielona geodezyjnie na działki o numerach ewidencyjnych (…) i (…) (zgodnie z operatem nr (…) przyjętym do zasobu (…) 2024 r.; dalej: „Podział nr 3”).
Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości informacje w przedmiocie podziałów działek, o których mowa powyżej zostały dodatkowo przedstawione w Tabeli nr 1.
Tabela nr 1
Nr działki |
Nr działki po Podziale nr 1 |
Nr działki po Podziale nr 2 |
Nr działki po Podziale nr 3 |
(…) |
(…) |
brak podziału |
brak podziału |
(…) |
(…) |
brak podziału |
|
(…) |
(…) |
||
(…) |
|||
(…) |
brak podziału |
Mając na uwadze wskazany powyżej podział nr 2 i podział nr 3, przedmiotem Transakcji będzie działka o numerze ewidencyjnym (…).
Wskazany wyżej podział nr 2 i podział nr 3 zostały dokonane w związku z planowaną Transakcją i na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Sprzedającego spółce powiązanej z Kupującą, która zgodnie z pierwotnym planem miała być nabywcą Nieruchomości („Spółka powiązana z Kupującą”).
Podział 1 został dokonany w związku z inną transakcją, której stroną jest Sprzedający oraz podmiot trzeci (dalej: „Podmiot trzeci”). Sprzedający udzielił podmiotowi trzeciemu pełnomocnictwa do wykonania tego podziału.
Działka była wykorzystywana przez Sprzedającego do prowadzenia gospodarstwa rolnego w ramach działalności rolniczej korzystającej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Działka nie była wykorzystywana przez Sprzedającego na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług innej niż działalność rolnicza zwolniona od podatku od towarów i usług.
Działka nie była wykorzystywana przez Sprzedającego do pozarolniczej działalności gospodarczej.
Nieruchomość jest obecnie przedmiotem nieodpłatnej umowy dzierżawy na cele rolnicze (dalej: „Umowa dzierżawy”). Dla uniknięcia wątpliwości Strony wskazują, że Sprzedający nie wystawia faktur VAT z tytułu tej dzierżawy. Zgodnie z ustaleniami Stron, działki nie będą na datę Transakcji przedmiotem umowy dzierżawy – zostanie ona wcześniej rozwiązana.
Status Nieruchomości
Nieruchomość nie jest i mimo podjęcia uchwały o przystąpieniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie przygotowano jeszcze projektu planu, więc na datę Transakcji nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ani nie zostanie wydana dla niej decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nieruchomość na datę Transakcji będzie miała status użytku rolnego, tj. będzie oznaczona w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne.
Naniesienia na Nieruchomości
Na Nieruchomości nie znajdują się i na datę Transakcji nie będą znajdowały się żadne obiekty budowlane, które mogłyby stanowić na gruncie prawa budowlanego budynki, budowle lub ich części w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, będące własnością Sprzedającego. Przez działkę (…) przebiega napowietrzna linia elektroenergetyczna średniego napięcia, przy czym nie są na niej posadowione słupy tej linii.
Wskazane sieci przesyłowe są własnością przedsiębiorstw, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Powyższe sieci przesyłowe nie będą stanowić przedmiotu Transakcji.
Informacje o Sprzedającym
Sprzedający zbywał w przeszłości inne nieruchomości niż Nieruchomość (kilkanaście transakcji). Ponadto, oprócz Nieruchomości, Sprzedający planuje aktualnie transakcje sprzedaży:
-działki o numerze ewidencyjnym (…);
-działki o numerze ewidencyjnym (…), (…) i (…), które powstały w wyniku wspominanego powyżej podziału nr 2 i 3;
-działki o numerze ewidencyjnym (…), która powstała w wyniku wspominanego powyżej podziału nr 1.
Sprzedający udzielił osobom wskazanym przez Spółkę powiązaną z Kupującą pełnomocnictw m.in. do:
1)przeprowadzenia audytu technicznego i prawnego Nieruchomości;
2)występowania w sprawach związanych z wydaniem promes, warunków technicznych, umów przyłączeniowych dotyczących przyłączy energii elektrycznej, wody, odprowadzania ścieków, gazu, energii cieplnej, usług telekomunikacyjnych i innych mediów;
3)uzyskania warunków obsługi komunikacyjnej Nieruchomości;
4)uzyskania decyzji wodnoprawnej;
5)reprezentowania Sprzedającego w sprawach związanych z postępowaniem dotyczącym uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
6)reprezentowania Sprzedającego w sprawach związanych z przeprowadzeniem i ujawnieniem podziału Nieruchomości;
7)do reprezentowania go w postępowaniach administracyjnych dotyczących w szczególności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę dla Inwestycji;
8)do występowania przed sądem wieczystoksięgowym w sprawie dokonania odłączenie działek do nowych ksiąg wieczystych.
Sprzedający wyraził także zgodę na dysponowanie Nieruchomością na cele budowlane przez spółkę powiązaną z Kupującą, w szczególności do uzyskania decyzji udzielającej pozwolenia na budowę inwestycji, a także wydania warunków technicznych i zawierania umów przyłączeniowych (dalej: „Zgoda”).
Ponadto, Sprzedający wydzierżawił Nieruchomość na rzecz spółki powiązanej z Kupującą, celem przygotowania inwestycji (zdefiniowanej niżej) do uzyskania pozwolenia na budowę.
Sprzedający nie prowadził innych działań, żeby uatrakcyjnić działki dla celów sprzedaży lub podnieść ich wartość, w szczególności:
-nie doprowadził do działek mediów;
-nie ogrodził działek;
-nie podejmował działań marketingowych, nie ogłaszał sprzedaży w środkach masowego przekazu.
Informacje o Kupującym
Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomości wyłącznie w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po przeprowadzeniu Transakcji zamiarem Kupującego jest zrealizowanie na Nieruchomości inwestycji polegającej na wybudowaniu budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi, drogami wewnętrznymi i parkingami oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. („Inwestycja”).
Kupujący nie planuje wykorzystywania Nieruchomości do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.
Inne okoliczności Transakcji
W ramach Transakcji dojdzie do sprzedaży przez Sprzedającego na rzecz Kupującego Nieruchomości za określoną cenę.
Jeżeli zgodnie z uzyskaną interpretacją podatkową, Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zostanie ona udokumentowana przez Sprzedającego prawidłowo wystawioną fakturą VAT.
Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Przedmiotem dostawy nie będą inne od Nieruchomości składniki majątku Sprzedającego.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy Transakcja w zakresie nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, Transakcja w zakresie nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) – c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych,
c)niepodlegające podatkowi od towarów i usług na podstawie art. 8c ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z powyższych przepisów wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży nieruchomości. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).
W konsekwencji należy uznać, że wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji sprzedaży nieruchomości ma miejsce, gdy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki VAT (i nie dotyczy przypadku nabycia co najmniej sześciu lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości, o którym mowa w art. 7a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) – przy czym jest ona wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyłącznie w zakresie w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Sprzedaż nieruchomości podlega zaś opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jest zwolniona z podatku od towarów i usług – w zakresie w jakim jest zwolniona – oraz w przypadku, gdy nie podlega pod ustawę o podatku od towarów i usług (np. sprzedający nie działa przy sprzedaży nieruchomości jako podatnik podatku od towarów i usług).
Przenosząc powyższe na grunt sprawy należy stwierdzić, że jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 2 zostanie uznane za prawidłowe i zostanie przyjęte, że, sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, to Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Kupujący zostanie zatem zobowiązany do rozliczenia w tym zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
W myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Reguluje to m.in. art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który wskazali Państwo jako przepis do interpretowania.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość czy prawo wieczystego użytkowania gruntu. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).
Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabędzie od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania), prawo własności nieruchomości gruntowej – działki nr (…). Działka jest niezabudowana. Przebiega przez nią jedynie napowietrzna linia elektroenergetyczna średniego napięcia (nie są na niej posadowione słupy tej linii). Wskazana sieć przesyłowa jest własnością przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Nie będzie ona stanowić przedmiotu Transakcji.
Zgodnie z art. 46 § 1, 47 § 1 i § 2, 48 oraz art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i/lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.333.2024.2.JSU w zakresie podatku od towarów i usług zostało potwierdzone Państwa stanowisko, według którego:
-sprzedaż działki nr (…), będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Sprzedającemu będzie przysługiwał status podatnika podatku od towarów i usług w związku z tą transakcją,
-transakcja sprzedaży działki nr (…) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
W konsekwencji do transakcji sprzedaży działki nr (…) nie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ze względu na zapis zawarty w lit. b) tiret pierwszy tego przepisu. Sprzedaż działki jest bowiem zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. To oznacza, że umowa sprzedaży w zakresie ww. działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W takiej sytuacji, Kupujący będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%. Przy czym podstawą opodatkowania będzie stanowić wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja o znaku: 0111-KDIB3-3.4012.333.2024.2.JSU.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
X. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t .j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy – Ordynacja podatkowa.