Spółka z siedzibą w Polsce, będąca członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej, przystąpiła do transgranicznego systemu zarządzania płynnością finanso... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Umowa cash pollingu - czy podlega opodatkowaniu PCC?
Spółka z siedzibą w Polsce, będąca członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej, przystąpiła do transgranicznego systemu zarządzania płynnością finansową w celu optymalizacji zarządzania środkami pieniężnymi i poprawy płynności finansowej. System działa na podstawie umowy cash poolingu między spółką finansującą z grupy a uczestnikami, w tym polską spółką. Środki uczestników są przechowywane na wspólnym rachunku bankowym i mogą być oprocentowane.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy zawarcie umowy cash poolingu oraz czynności realizowane w ramach tej umowy będą podlegać opodatkowaniu PCC w Polsce. W swoim stanowisku argumentowała, że umowa ta, jako umowa nienazwana, nie powinna być traktowana jako pożyczka ani żadna z innych czynności wymienionych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z czym nie powinna podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.
Stanowisko KIS w sprawie opodatkowania cash poolingu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zawarcie umowy cash poolingu nie podlega opodatkowaniu PCC.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PCC. Wskazał, że zgodnie z art. 1 tej ustawy, opodatkowaniu PCC podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w zamkniętym katalogu, takie jak umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny czy depozytu nieprawidłowego. Ustawodawca wprowadził zasadę, że jedynie te czynności, które zostały wyraźnie wymienione w przepisach, mogą być opodatkowane.
KIS wyjaśniła, że umowa cash poolingu, mimo że może zawierać pewne elementy podobne do umowy pożyczki, jak np. płatność odsetek, nie spełnia kluczowych cech tej umowy, takich jak zobowiązanie do przeniesienia określonej kwoty pieniędzy na rzecz konkretnego podmiotu. Również nie jest ona tożsama z umową depozytu nieprawidłowego, ponieważ nie spełnia wszystkich wymaganych warunków. W związku z tym taka umowa nie może zostać zakwalifikowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu PCC.
„W związku z powyższym, należy stwierdzić, że skoro zawarcie umowy typu cash pooling nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a czynności tego typu nie można zakwalifikować, jako umowy pożyczki czy też innej czynności tym katalogiem objętej, to tym samym – z powyższych przyczyn – czynności dokonywane w ramach umowy typu cash pooling dotyczące zarządzania wspólną płynnością finansową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; nie mieszczą się bowiem w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem opisana przez Państwa we wniosku umowa typu cash pooling nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - podsumował dyrektor KIS.