Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.285.2024.4.BZ
Temat interpretacji
Nabycie nieruchomości składającej się dwóch działek gruntu wraz ze znajdującymi się na nich obiektami.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości składającej się z dwóch działek gruntu wraz ze znajdującymi się na nich obiektami. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 27 sierpnia 2024 r. (wpływ 27 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Sp. z o.o. (dalej: Kupujący, Spółka)
NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B. Sp. z o.o. (dalej: Sprzedający)
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Kupujący, Spółka, Zainteresowany 1) jest podmiotem prawa polskiego, posiadającym siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Spółka jest także zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce.
Spółka należy do międzynarodowej grupy działającej w sektorze nieruchomości – grupy (…), która jest jednym z największych zdywersyfikowanych funduszy typu (…) (ang. (…) specjalizującym się w (…) w (…) i (…).
Spółka zamierza być stroną transakcji o charakterze najmu zwrotnego, tj. nabyć nieruchomość zlokalizowaną w (…) od B., a następnie wynajmować ją na rzecz podmiotu powiązanego ze Sprzedającym (dalej: „Transakcja”).
Sprzedający (Zainteresowany 2) jest podmiotem prawa polskiego, posiadającym siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zarejestrowanym również jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce. Sprzedający i Spółka w dalszej części wniosku są określani łącznie jako „Zainteresowani”.
Zainteresowany 1 zamierza nabyć od Sprzedającego centrum serwisowe (…) zlokalizowane w (…) (dalej: „Nieruchomość C.”).
Nieruchomość C. obejmuje dwie działki gruntu nr (…) i (…) położone w obrębie (…). Na wskazanych działkach trwa obecnie budowa centrum serwisowego (…).
Wszystkie działki wchodzące w skład Nieruchomości C., objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym:
-działka nr (…) znajduje się w terenach oznaczonych symbolami 5P/U – tereny zabudowy produkcyjnej, składowo-magazynowej lub usługowej oraz 2KDW – tereny dróg wewnętrznych;
-działka nr (…) znajduje się w terenach oznaczonych symbolami 5P/U – tereny zabudowy produkcyjnej, składowo-magazynowej lub usługowej, 2KDW – tereny dróg wewnętrznych oraz 1WSc – tereny śródlądowych wód powierzchniowych – ciek wodny.
Na dzień Transakcji w skład Nieruchomości C. będą wchodzić następujące obiekty (dalej: „Obiekty”):
-budynek sprzedażowo-serwisowy – zlokalizowany na działce nr (…);
-wiata magazynowa – zlokalizowana na działce nr (…);
-budynek portierni – zlokalizowany na działce nr (…);
-instalacja/kanalizacja wodociągowa, instalacje/kanalizacje sanitarne, maszty reklamowe, totem reklamowy, podziemne zbiorniki na gaz płynny posadowione na płytach fundamentowych – zlokalizowane na działce nr (…);
-place manewrowe, parkingi, chodniki, oświetlenie zewnętrzne, instalacja/kanalizacja deszczowa, ogrodzenie, szlabany – zlokalizowane na działkach nr (…) i (…);
-pylon reklamowy – zlokalizowany na działce nr (…).
Planowane jest, że wszelkie prace budowlane zostaną zakończone w III kwartale 2024 r. i wtedy zostanie również wydane pozwolenie na użytkowanie Obiektów. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie dojdzie do pierwszego zasiedlenia Obiektów – rozpoczęcia ich faktycznego użytkowania. Transakcja zostanie natomiast zawarta po uzyskaniu pozwolenia i rozpoczęcia użytkowania Obiektów. Na dzień Transakcji działki wchodzące w skład Nieruchomości C. stanowić więc będą tereny zabudowane. Podkreślić należy, że intencją Zainteresowanych jest zawarcie Transakcji niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Obiektów, niemniej jednak proces realizacji Transakcji jest procesem złożonym i może potrwać nawet kilka tygodni.
Sprzedający nabył Nieruchomość C. w 2022 r. na podstawie umowy sprzedaży. Nabycie niezabudowanych działek nr (…) i (…) pozostawało poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Sprzedający wybudował Obiekty i dokonał odliczenia podatku naliczonego w związku z ich budową.
B. (Sprzedający) wykorzystuje działki nr (…) i (…) wchodzące w skład Nieruchomości C. w swojej działalności gospodarczej – tj. wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. Jak wskazano powyżej, na działkach trwa obecnie budowa centrum serwisowego samochodów ciężarowych.
Nieruchomość C. nie została formalnie wydzielona w strukturze Sprzedającego jako jego oddział, departament, zespół etc. W szczególności, Sprzedający nie podjął i nie zamierza podjąć żadnej uchwały, w której formalnie stwierdzałby, iż Nieruchomość C. traktowana jest jako odrębny przedmiot działalności gospodarczej lub zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku od towarów i usług.
Obecnie Sprzedający nie prowadzi również odrębnej ewidencji księgowej w odniesieniu do Nieruchomości C., która ma być przedmiotem Transakcji. Jednocześnie, na podstawie prowadzonej ewidencji jest możliwe przypisanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zespołu składników stanowiących Nieruchomość C. Przy czym, Nieruchomość C. nie generuje obecnie ani prawdopodobnie nie będzie do dnia Transakcji generować przychodów, w związku z czym nie występują należności Sprzedającego związane z Nieruchomością C.
W kontekście powyższego należy podkreślić, że Transakcja obejmować będzie wyłącznie Nieruchomość wraz z indywidualnymi decyzjami administracyjnymi dotyczącymi Nieruchomości oraz posiadaną przez Sprzedającego dokumentacją techniczno-prawną dotyczącą Nieruchomości (np. decyzje administracyjne, dokumentacja budowlana, projektowa itp.). Transakcja nie będzie natomiast obejmować przeniesienia w szczególności:
-ruchomości (zapasów, wyposażenia itp.) znajdujących się na terenie Nieruchomości C. w dniu Transakcji;
-prawa i obowiązków wynikających z jakichkolwiek umów o pracę (Sprzedający nie zawierał i nie zamierza zawierać tego rodzaju umów);
-prawa i obowiązków Sprzedającego wynikających z zawartych przez Sprzedającego umów rachunków bankowych, środków pieniężnych i wierzytelności;
-pożyczek/finansowania;
-ksiąg rachunkowych;
-patentów, know-how (Sprzedający nie posiada zarówno patentów, jak i know-how);
-prawa i obowiązków wynikających z jakichkolwiek umów, które generowałyby przychody ze świadczenia usług przez Spółkę;
-prawa i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Sprzedającego z dostawcami;
-prawa i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Sprzedającego z klientami;
-zobowiązań;
-innych (niż Nieruchomość C.) nieruchomości użytkowanych przez Sprzedającego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Wskazać należy, że Sprzedający dokona również zbycia innych nieruchomości (zlokalizowanych w D. i E.) na rzecz innych podmiotów należących do grupy (…) (transakcje te są przedmiotem odrębnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych). Po dokonaniu opisanych transakcji w posiadaniu Sprzedającego pozostaną nieruchomości zlokalizowane w F., odrębne od Nieruchomości C. będącej przedmiotem wniosku.
W bezpośrednim związku z Transakcją, Spółka i podmiot powiązany ze Sprzedającym zawrą umowę najmu, na podstawie której podmiot powiązany ze Sprzedającym będzie użytkował Nieruchomość i prowadził z jej wykorzystaniem działalność gospodarczą. W przyszłości może także wystąpić podnajem Nieruchomości C. na rzecz innych podmiotów, w tym podmiotów trzecich.
Umowa najmu z podmiotem powiązanym ze Sprzedającym stanowić będzie główne źródło przychodów Spółki. Spółka nie zamierza wykorzystywać Nieruchomości C. w żadnej innej działalności poza świadczeniem usług najmu. Usługi najmu świadczone przez Spółkę będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, podatek od towarów i usług naliczony przy nabyciu Nieruchomości C. będzie bezpośrednio związany z prowadzeniem przez Spółkę działalności podlegającej opodatkowaniu.
Spółka otrzyma fakturę VAT wystawioną przez Sprzedającego, dokumentującą dostawę Nieruchomości C.
W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że:
1)do nabycia opisanej we wniosku Nieruchomości dojdzie na podstawie umowy sprzedaży w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny;
2)Transakcja nie będzie obejmowała przeniesienia żadnych ruchomości;
3)własnością przedsiębiorstwa przesyłowego jest linia energetyczna znajdująca się na działkach, które będą przedmiotem sprzedaży.
Przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia pominięto tę jego część, zawartą w uzupełnieniu wniosku, która odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.
Pytania
1.Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, że Transakcja nie będzie stanowiła zbycia „przedsiębiorstwa” lub „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, lecz powinna zostać zakwalifikowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
2.W przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe (tj. uznania, że Transakcja nie będzie stanowiła zbycia „przedsiębiorstwa” lub „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług), czy dostawa Nieruchomości będzie stanowić czynność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, Zainteresowani będą uprawnieni do rezygnacji z ww. zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, a Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Sprzedającego z tego tytułu?
3.W przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytań nr 1 i nr 2 za prawidłowe, czy Transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, w przypadku uznania stanowiska przedstawionego w zakresie pytań nr 1 i 2 za prawidłowe, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Jednocześnie, stosownie do treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W świetle powyższego, zakładając że Transakcja będzie w całości podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz mając na uwadze, że będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, tj. nie będzie z tego podatku zwolniona (wskazali Państwo, że szczegółowe uzasadnienie tej kwestii przedstawili Państwo we wcześniejszej części wniosku), w Państwa ocenie, Transakcja w całości nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b)innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności, z tytułu tej właśnie czynności, jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami ściśle w ustawie określonymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem w ustawie ściśle wskazanym).
Z opisu zdarzenia zawartego we wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany 1 (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego 2 (Sprzedającego) zabudowane grunty, stanowiące dwie działki o nr: (…) oraz (…), określane łącznie we wniosku jako Nieruchomość.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej znak: (…) dotyczącej podatku od towarów i usług (pytania 1 i 2), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:
-przedmiot transakcji nie będzie stanowić transakcji zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym sprzedaż składników majątkowych (zabudowanych działek nr (…) oraz (…) ) nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy;
-sprzedaż zabudowanych działek o nr (…) oraz (…) nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług;
-sprzedaż Nieruchomości w zakresie działek nr (…) i nr (…) przez Sprzedającego będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej dla tej czynności stawki podatku.
A zatem, skoro omawiana we wniosku sprzedaż będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.