Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.180.2024.4.KK
Temat interpretacji
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2024 r. (wpływ 29 sierpnia 2024 r.)
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(ul. (…), (…); NIP: (…));
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(ul. (…), (…); NIP: (…));
Opis zdarzenia przyszłego
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Nabywca) jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu oraz zarządzania nieruchomościami, zwłaszcza w zakresie powierzchni handlowych. (…). Nabywca jest zarejestrowany jako podatnik czynny VAT.
B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sprzedający; dalej łącznie z Nabywcą: Strony lub Wnioskodawcy) jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Sprzedający jest zarejestrowany jako podatnik czynny VAT. Profil działalności Sprzedającego obejmuje sprzedaż detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Ponadto, Sprzedający prowadzi działalność obejmującą kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz magazynowanie i przechowywanie towarów. Sprzedający prowadzi także inną działalność zgodną z zakresem wskazanym w umowie spółki, tj.:
1.pozostałą sprzedaż detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach;
2.transport drogowy towarów oraz działalność usługową związaną z przeprowadzkami;
3.magazynowanie i przechowywanie towarów;
4.działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości wykonywaną na zlecenie;
5.działalność pomocniczą związaną z utrzymaniem porządku w budynkach.
Sprzedający jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w (…) przy ul. (…) (dalej: Nieruchomość).
Nabywca planuje nabyć od Sprzedającego prawo własności Nieruchomości (dalej: Transakcja).
W skład Nieruchomości wchodzić będą na moment Transakcji:
1. zabudowana nieruchomość gruntowa, złożona z dwóch działek ewidencyjnych o numerach (…) oraz (…) położonych w województwie (…), powiecie i gminie (…), przy ul. (…), w obrębie ewidencyjnym o numerze (…), o łącznej powierzchni 1 722 m , dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) (dalej: Grunt);
2. usytuowany na Gruncie budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 898 m2 (dalej: Budynek) stanowiący „budynek” w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.) (dalej: Prawo budowlane). Budynek nie stanowi odrębnego od Gruntu przedmiotu własności;
3. znajdujące się w obrębie Gruntu:
1)przyłącza o charakterze zewnętrznym:
i.energii elektrycznej wraz z wewnętrznymi liniami zasilającymi (WLZ) związanymi z tymi przyłączami,
ii.instalacji wodociągowej,
iii.instalacji kanalizacyjnej,
iv.instalacji teletechnicznej,
v.instalacji gazowej,
2)instalacje o charakterze wewnętrznym w postaci instalacji:
i.wodociągowej,
ii.kanalizacyjnej,
iii.gazowej,
iv.linii teletechnicznych,
3)instalacja o charakterze zewnętrznym w postaci instalacji odprowadzenia wód opadowych do gruntu;
4)stanowiące tereny utwardzone, wjazdy i zjazdy do dróg publicznych;
- elementy te stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego.
4.usytuowany na Gruncie parking, znajdujący się w granicach obu działek Gruntu tj. na działkach o numerach ewidencyjnych (…) oraz (…) [dalej: Parking]. Parking stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego [dalej: Budowla].
Prawo własności Nieruchomości, w tym znajdujących się na niej Budynku oraz Budowli, Sprzedający nabył w drodze umowy sprzedaży zawartej 30 lipca 2008 r. z (…)
W ramach transakcji pierwotnego nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego nie została opodatkowana VAT.
Niezależnie, od momentu nabycia Nieruchomości, Sprzedający wykorzystywał Nieruchomość wyłącznie do prowadzenia działalności opodatkowanej w rozumieniu ustawy o VAT.
Nieruchomość posiada niezbędny dostęp do mediów i usług komunalnych oraz stosowne instalacje i przyłącza mające charakter przyłączy docelowych (tj. nie mają one charakteru tymczasowego).
Na Gruncie nie są ustawione żadne ograniczone prawa rzeczowe, w tym służebności w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.) (dalej: Kodeks cywilny).
Na Nieruchomości istniał wpis dotyczący hipoteki umownej, stanowiący zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego udzielonego (…) S.K.A. z siedzibą w (…) przez (…) Bank (…) Oddział w (…) na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny z (…). nr (…), oraz odsetek umownych kapitałowych, odsetek umownych od zadłużenia przeterminowanego, prowizji i opłat bankowych przewidzianych w w/w umowie o kredyt i wiążącej strony taryfie prowizji i opłat, kosztów postępowania, innych kosztów dochodzenia należności banku oraz wszelkich innych roszczeń o świadczenia uboczne wynikających z w/w umowy o kredyt (dalej: Hipoteka). Hipoteka została wykreślona na podstawie złożonego przez Sprzedającego (...) 2024 r. wniosku wieczystoksięgowego.
Żadna ze Stron nie jest przedsiębiorcą przesyłowym w rozumieniu art. 3051 Kodeksu cywilnego.
Obie działki ewidencyjne wchodzące w skład Gruntu oznaczone są w ewidencji jako „Bi" - inne tereny zabudowane.
Nieruchomość posiada pełny, bezpośredni i nieograniczony prawem osoby trzeciej, odpowiedni pod względem technicznym dostęp do drogi publicznej.
Nieruchomość znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta (…) "(…)" - ETAP I, zatwierdzonym Uchwałą Nr (…) Rady Miasta (…) z (…) 2022 r. (Dz. Urzędowy (…)) (dalej: MPZP), oznaczonym zgodnie z MPZP symbolem „5U", posiadając przeznaczenie „U - zabudowa usługowa".
Nieruchomość:
1. nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu oraz nie została wydana, na podstawie inwentaryzacji stanu lasów, decyzja starosty określająca zadania z zakresu gospodarki leśnej, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2024 r., poz. 530, ze zm.) (dalej: Ustawa o lasach);
2. nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowani u ustroju rolnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 423, ze zm.) oraz art. 461 Kodeksu cywilnego - na Nieruchomości nie jest prowadzone gospodarstwo rolne;
3. nie stanowi nieruchomości, o której mowa w art. 37a Ustawy o lasach;
4. nie leży na terenie parku narodowego ani terenie objętym decyzją ustalającą lokalizację inwestycji celu publicznego;
5. nie jest przedmiotem specjalnej ochrony na mocy przepisów o ochronie dóbr kultury, zabytków, ochronie przyrody (w tym pomników przyrody), środowiska, obiektów archeologicznych, cmentarzy lub innych tego typu obiektów;
6. nie znajduje się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne poszczególnych części składowych Nieruchomości przez Sprzedającego nastąpiło (…) 2008 r.
Sprzedający przyjął przy tym do ewidencji środków trwałych:
1.Działkę ewidencyjną Gruntu nr (…) – (…) 2008 r.;
2.Budynek, Budowlę, działkę ewidencyjną Gruntu nr (…) – (…) 2009 r.
Po nabyciu Nieruchomości, zarówno Budynek jak i Budowla wymagały odpowiedniego ulepszenia (dalej: Ulepszenie). W wyniku Ulepszenia, Sprzedający poniósł wydatki, które przekroczyły w danym roku podatkowym co najmniej 30% wartości początkowej w odniesieniu zarówno do Budynku jak i Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Z tytułu wydatków poniesionych w ramach Ulepszenia Sprzedającemu przysługiwało prawo obniżenia VAT.
W wyniku dokonanego Ulepszenia, do pierwszego zasiedlenia Budynku oraz Budowli (w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT) doszło najpóźniej (…) 2009 r.
Od daty ponownego pierwszego zasiedlenia Budynku oraz Budowli, Sprzedający nie ponosił, jak również, do momentu zawarcia Transakcji, nie będzie ponosił wydatków, które przekraczałyby w danym roku podatkowym co najmniej 30% wartości początkowej w odniesieniu zarówno do Budynku jak i Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Nieruchomość jest przedmiotem następujących umów najmu, których stroną jest Sprzedający:
1.umowy zawartej 1 stycznia 2009 r. z podmiotem działającym pod firmą „(…)”;
2.umowy zawartej 30 grudnia 2016 r. z podmiotem działającym pod firmą „(…)”;
3.umowy zawartej 23 grudnia 2016 r. z (…) S.A.;
4.umowy zawartej 17 marca 2017 r. z podmiotem działającym pod firmą „(…)”;
5.umowy zawartej 1 maja 2017 r. z D.M. oraz T.M. będących wspólnikami spółki cywilnej, działając pod firmą „(…)”;
6.umowy zawartej 19 maja 2021 r. z (…) Sp. z o.o.;
- dalej: Umowy Najmu.
Na rzecz Sprzedającego wypłacono jednocześnie kaucję gwarancyjną jako zabezpieczenie jednej z Umów Najmu (dalej: Kaucja Zabezpieczająca).
Sprzedający jest stroną następujących umów na dostawę mediów dla Nieruchomości:
1.umowy zawartej 10 lutego 2014 r. z (…) S.A. na kompleksową dostawę paliwa gazowego;
2.umowy zawartej 25 lutego 2022 r. z (…) S.A. w przedmiocie kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji;
3.umowy zawartej 16 marca 2016 r. z (…) sp. z o.o. w przedmiocie zaopatrzenia w wodę i/lub odprowadzanie ścieków;
4.umowy zawartej 23 listopada 2023 r. z (…) S.A. w przedmiocie świadczenia przez (…) S.A. usługi (…);
- dalej: Umowy Mediowe.
Oprócz Umów Najmu oraz Umów Mediowych, Nieruchomość nie jest oddana/udostępniona na jakiejkolwiek podstawie do korzystania w jakiejkolwiek formie osobom trzecim.
W związku z planowaną Transakcją, (…) 2024 r. Strony zawarły przedwstępną umowę warunkową sprzedaży (dalej: Umowa Przedwstępna). Na mocy Umowy Przedwstępnej Strony, po spełnieniu się określonych w niej warunków zawieszających, zobowiązały się do zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości, na podstawie której Sprzedający sprzeda, a Nabywca kupi Nieruchomość wolną od wszelkich obciążeń (dalej: Umowa Przyrzeczona). W myśl postanowień Umowy Przedwstępnej, zawarcie Umowy Przyrzeczonej powinno nastąpić w grudniu 2024 r.
Zgodnie z wiedzą Stron, na moment Transakcji nie będą zachodziły żadne przeszkody faktyczne oraz prawne, w tym toczące się postępowania administracyjne, nieważności poszczególnych decyzji odnoszących się do Nieruchomości, jak również nie będą istniały roszczenia/prawa osób trzecich, które wpływałyby na ważność Transakcji.
Na moment zawarcia Umowy Przedwstępnej, Umowy Najmu oraz Umowy Mediowe były i są ważne i zgodnie z wiedzą Stron nie zachodzą żadne podstawy do podważenia ich ważności ani skuteczności lub przedterminowego ich wypowiedzenia.
Strony w ramach Transakcji działają i będą działały jako zarejestrowani czynni podatnicy VAT.
W ramach Umowy Przedwstępnej, Strony określiły cenę, za którą w Umowie Przyrzeczonej dojdzie do sprzedaży Nieruchomości (dalej: Cena). Cena wyodrębniać będzie wartość Budynku oraz Budowli.
Cena zostanie wyrażona w walucie polskiej tj. w złotych polskich i zostanie powiększona o wartość podatku VAT. Zapłata Ceny zostanie dokonana w ramach mechanizmu podzielonej płatności w rozumieniu ustawy o VAT.
Na poczet Ceny, Nabywca wpłacił na rachunek Sprzedającego kwotę stanowiącą zadatek w rozumieniu art. 394 Kodeksu cywilnego (dalej: Zadatek), z zastrzeżeniem, że Strony dokonały umownej modyfikacji przepisów Kodeksu cywilnego co do okoliczności uprawniających Strony do odstąpienia od umowy uprawniających Sprzedającego do zatrzymania Zadatku przez Sprzedającego oraz okoliczności uprawniających Nabywcę do żądania jego zwrotu lub żądania zapłaty dwukrotności Zadatku. W związku z wpłatą Zadatku Sprzedający wystawił fakturę VAT, z tytułu której nie doszło do naliczenia VAT z uwagi na przedmiot udokumentowania fakturą.
Kwota Ceny płaconej przez Nabywcę zostanie, co do zasady, pomniejszona o kwotę Zadatku.
ii. W wyniku zawarcia Umowy Przyrzeczonej i realizacji Transakcji, na Nabywcę przejdą:
1. prawo własności Nieruchomości, w tym wchodzących w jej skład Gruntu, wraz ze znajdującym się na nim Budynkiem oraz Budowlą;
2. system alarmowy;
3. wszelkie dokumenty i przynależności związane z Nieruchomością, które istnieć będą w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej, w szczególności klucze i inne urządzenia umożliwiające otwieranie bram i ogrodzeń zlokalizowanych na Nieruchomości.
Niezależnie, z mocy prawa (tj. na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego), w momencie dokonania Transakcji Nabywca wstąpi w stosunek najmu wynikający z zawartych Umów Najmu.
Strony ustaliły w Umowie Przedwstępnej, że będą współpracować, aby zapewnić nieprzerwaną dostawę mediów w okresie po zawarciu Umowy Przyrzeczonej.
Postanowienia Umowy Przedwstępnej nie obejmują kwestii ewentualnej sukcesji praw i obowiązków w zakresie Umów Mediowych. Co do zasady, Umowy Mediowe nie zostaną rozwiązane i planowane jest, by, z zastrzeżeniem uprzedniej weryfikacji warunków zawarcia tych umów, Nabywca wszedł w prawa i obowiązki Sprzedającego - w zależności od danej Umowy Mediowej - w drodze cesji lub stosownych porozumień. Zarazem, dana Umowa Mediowa może zostać rozwiązana przez Sprzedającego jeżeli docelowo okaże się ona zbędna z perspektywy Nabywcy. Ostateczna decyzja w tym zakresie będzie determinowana m.in. możliwością uprzedniego wglądu i weryfikacji numerów umów, a w przypadku przyłączy gazowych oraz energii - numerów Punktu Poboru Energii (PPE), jak również numerów liczników.
Zarówno w przypadku przeniesienia na Nabywcę praw i obowiązków wynikających z Umów Mediowych, jak i ewentualne rozwiązania danej Umowy Mediowej, czynności te zostaną dokonane na podstawie odrębnego porozumienia.
Niezależnie, przedmiotem Transakcji nie będą:
1. jakiegokolwiek typu umowy z osobami zatrudnionymi przez Sprzedającego, w tym w przedmiocie zarządzania Nieruchomością, z agencją pracy, w zakresie najmu magazynu, dotyczące warunków tzw. umowy marketingowej, najmu lokalu, gdzie zarejestrowana jest siedziba Sprzedającego etc.;
2. jakiekolwiek prawa i obowiązki wynikające z umów na podstawie których udzielono finansowania dotyczącego Nieruchomości;
3. prawa i obowiązki z umów o zarządzanie Nieruchomością;
4. prawa i obowiązki z umów o zarządzanie aktywami Sprzedającego;
5. jakiekolwiek istniejące zobowiązania oraz wierzytelności Sprzedającego, w tym należności o charakterze pieniężnym związane z Nieruchomością;
6. wartości niematerialne i prawne (np. oprogramowanie) należące do Sprzedającego;
7. towary, zapasy, asortyment alkoholowy, środki transportu, magazyny oraz jakiekolwiek wyposażenie Sprzedającego tj.:
1) kuwety na mięso;
2) blat mięsny wraz z szafkami oraz zlewami i bateriami;
3) boksy kasowe;
4) regał warzywny;
5) lada chłodnicza;
6) szafa chłodnicza;
7) czytniki kodów kreskowych;
8) drukarka;
9) kasy-drukarki;
10) kloc masarski z podstawą;
11) kolektory danych;
12) komputer;
13) kasy-komputery;
14) krajalnice;
15) blenda reflex;
16) ciastkarka;
17) lada sklepowa;
18) odbojnica chromoniklowa;
19) regał prasowy;
20) regał na pieczywo;
21) tablica informacyjna;
22) lada chłodnicza mięsna;
23) lada piekarnicza;
24) liczarka pieniędzy;
25) litery świetlne - napis reklamowy;
26) maszyna czyszcząco-szorująco-susząca;
27) monitoring zewnętrzny (w tym kamery);
28) prostownik do maszyny myjącej;
29) regały sklepowe o różnym przeznaczeniu;
30) sprawdzarki cen;
31) system wejściowy;
32) szafki pod zlew wraz ze zlewami i bateriami;
33) szafki bhp;
34) telewizor;
35) topór o przeznaczeniu gastronomicznym;
36) wagi;
37) maszynka do mięsa;
38) wózki platformowe magazynowe;
39) wózek paletowy;
40) zamrażarki;
8. środki pieniężne na rachunkach bankowych Sprzedającego, znajdujące się w kasach sklepu, „środki pieniężne w drodze”;
9. prawa i obowiązki z rachunków bankowych Sprzedającego;
10.strona internetowa Sprzedającego, znaki towarowe, oznaczenia / znaki graficzne Sprzedającego;
11.know-how Sprzedającego;
12.księgi rachunkowe Sprzedającego;
13.umowy operacyjne związane z działalnością Nieruchomości, w tym typu umów na ochronę, monitoring, utrzymanie czystości, konserwacja sprzętu, czy odbiór i przewóz gotówki;
14.prawa i obowiązki z umów na dostarczanie mediów, w tym Umowy Mediowe.
W wyniku Transakcji nie dojdzie w szczególności do przejścia na Nabywcę zakładu pracy, w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.) (dalej: Kodeks pracy).
Nieruchomość stanowi jedno z wielu aktywów Sprzedającego, którego zbycie, w wyniku Transakcji, nie wpłynie na możliwość prowadzenia przez Sprzedającego dalszej działalności gospodarczej. Prócz Nieruchomości Sprzedający posiadał będzie na moment Transakcji m.in. nieruchomości komercyjne, mieszkaniowe, wyposażenia sklepów, czy towary. Niezależnie od zrealizowania Transakcji, Sprzedający posiadał będzie odpowiednie zaplecze oraz środki do kontynuowania dotychczasowej działalności, tj. sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Ponadto, Sprzedający dalej będzie w stanie prowadzić równoległą działalność opisaną powyżej. W następstwie Transakcji Sprzedający będzie kontynuował dotychczasową działalność we wskazanym uprzednio zakresie.
Wyrazem powyższego są m.in. stosowne postanowienia Stron zawarte w Umowie Przedwstępnej. W ich myśl, po Transakcji Strony zawrą odrębną umowę najmu, w ramach której Sprzedający nadal będzie mógł prowadzić w części Budynku swoją dotychczasową działalność.
Przedmiot Transakcji nie będzie na moment Transakcji wyodrębniony:
1.formalnie, jako dział, wydział czy oddział w strukturze organizacyjnej Sprzedającego;
2.funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego;
3.finansowo - z zastrzeżeniem, że Sprzedający prowadzi konta analityczne przypisując koszty i przychody dla obecnej działalności Sprzedającego prowadzonej w ramach Nieruchomości.
Nabywca m.in. w efekcie zawarcia planowanej Transakcji, docelowo zamierza wybudować budynek usługowo-handlowy (dalej: Nowy Budynek) m.in. wraz z instalacjami wewnętrznymi zewnętrznymi, przyłączami technicznymi, zagospodarowaniem terenu z drogą wewnętrzną, parkingami, strefą dostaw, ciągami pieszymi i zjazdami z drogi publicznej (dalej: Inwestycja). W ramach Inwestycji Nabywca dokona m.in. rozbiórki Budynku, w celu wzniesienia w przyszłości Nowego Budynku i realizacji Inwestycji. Nabywca planuje zrealizować Inwestycję na Nieruchomości oraz na nieruchomościach sąsiadujących z Nieruchomością, tj. na nieruchomościach gruntowych stanowiące działki ewidencyjne nr:
1. (…) - objętej księgą wieczystą nr (…);
2. (…) - objętej księgą wieczystą nr (…); oraz
3. (…) i (…) - objętych księgą wieczystą nr (…)
- dalej: Nieruchomości Sąsiadujące.
W związku z Inwestycją Sprzedający wyraził w ramach Umowy Przedwstępnej zgodę na dysponowanie przez Nabywcę Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego (dalej: Prawo do Dysponowania).
W myśl Umowy Przedwstępnej Sprzedający oddał Nabywcy Nieruchomość w użyczenie, na określony w Umowie Przedwstępnej czas, w celu wykazania tytułu prawnego w postaci Prawa do Dysponowania w postępowaniach, uzgodnieniach i czynnościach przed organami administracji publicznej i innymi podmiotami, a związanych m.in. z pozyskaniem przez Nabywcę decyzji, pozwoleń, uzgodnień, warunków. Wynagrodzenie z tytułu ww. użyczenia, należne Sprzedającemu, ujęte zostało w kwocie Ceny.
Prawo do Dysponowania nie obejmuje przy tym czynienia jakichkolwiek nakładów na Nieruchomość tj. nie obejmuje rozpoczęcia prac budowlanych. Ponadto w ramach Prawa do Dysponowania Nabywca nie jest uprawniony do posiadania Nieruchomości, nie ponosi żadnych kosztów związanych, z utrzymaniem i korzystaniem z Nieruchomości, nie jest zobowiązany do utrzymywania Nieruchomości w stanie niepogorszonym, ani do dokonywania napraw koniecznych lub użytecznych. Prawo do Dysponowania nie upoważnia zarazem Nabywcy do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań finansowych w imieniu Sprzedającego, ani do podejmowania czynności mogących rodzić takie zobowiązania w przyszłości. Nabywca jest uprawniony do skorzystania z Prawa do Dysponowania w zakresie niezbędnym dla wykonania Umowy Przyrzeczonej.
Sprzedający zobowiązał się jednocześnie do niewnoszenia zażaleń, odwołań, skarg ani innych środków zaskarżenia w jakimkolwiek postępowaniu dotyczącym Inwestycji, a także, w miarę posiadanych możliwości, do bieżącego udzielania Nabywcy wszelkich potrzebnych do realizacji Inwestycji informacji.
W praktyce, Nowy Budynek powstały w ramach realizacji Inwestycji, zostanie docelowo oddany w najem, zaś Nabywca, jako spółka celowa, będzie z tego tytułu czerpała zyski oraz pełniła zarazem ww. funkcję podmiotu zarządzającego, świadcząc w odniesieniu do Nowego Budynku wyspecjalizowane usługi zarządzania nieruchomością.
Powstały w przyszłości Nowy Budynek, w związku z planowanym nabyciem Nieruchomości, będzie wykorzystywany przez Sprzedającego do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, które nie będą podlegały zwolnieniu z tego podatku.
W myśl Umowy Przedwstępnej Strony zamierzają potwierdzić w drodze interpretacji wydanej w związku z niniejszym wnioskiem, że przedmiot Transakcji nie jest wyłączony spod opodatkowania w ramach ustawy o VAT i co do zasady podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W związku z tym, Strony zawrą w ramach Umowy Przyrzeczonej odpowiednie oświadczenie o opodatkowaniu VAT dostawy Budynku oraz Budowli zgodnie z art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o VAT.
Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnień objętych podatkiem od towarów i usług przedstawiony zostanie w rozstrzygnięciu obejmującym swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatku.
Pytanie
Czy Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).
Stosownie do art. 2 pkt 4 lit a) i b) ustawy o PCC, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a)opodatkowana podatkiem od towarów i usług;
b)zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Zaznaczyć należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana VAT.
Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawców w zakresie pytań nr 1-2, w ocenie Wnioskodawców planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT, mając na względzie, że w stosunku do dostawy Budynku oraz Budowli Strony, na podstawie z art. 43 ust. 10 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT, zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania VAT o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, składając stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT tej dostawy.
Biorąc pod uwagę, że sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC więc Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC z tytułu nabycia Nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 9 września 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.355.2024.3.AR.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
b)innych praw majątkowych − 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Nabywca) planuje nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) prawo własności Nieruchomości. Na moment Transakcji w skład Nieruchomości wchodzić będą:
1.zabudowana nieruchomość gruntowa, złożona z dwóch działek ewidencyjnych o numerach (…) oraz (…) położonych w województwie (…), powiecie i gminie (…), przy ul. (…) (dalej: „Grunt”)
2.usytuowany na Gruncie budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 898 m2 (dalej: Budynek);
3.znajdujące się w obrębie Gruntu:
1)przyłącza o charakterze zewnętrznym:
i.energii elektrycznej wraz z wewnętrznymi liniami zasilającymi (WLZ) związanymi z tymi przyłączami,
ii.instalacji wodociągowej,
iii.instalacji kanalizacyjnej,
iv.instalacji teletechnicznej,
v.instalacji gazowej,
2)instalacje o charakterze wewnętrznym w postaci instalacji:
i.wodociągowej,
ii.kanalizacyjnej,
iii.gazowej,
iv.linii teletechnicznych,
3)instalacja o charakterze zewnętrznym w postaci instalacji odprowadzenia wód opadowych do gruntu;
4)stanowiące tereny utwardzone, wjazdy i zjazdy do dróg publicznych;
- elementy te stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego.
4.usytuowany na Gruncie parking, znajdujący się w granicach obu działek Gruntu tj. na działkach o numerach ewidencyjnych (…) oraz (…).
Strony zawrą w ramach Umowy Przyrzeczonej odpowiednie oświadczenie o opodatkowaniu VAT dostawy Budynku oraz Budowli zgodnie z art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o VAT.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 9 września 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.355.2024.3.AR, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) w rozpatrywanej sprawie dostawa Nieruchomości, nie będzie stanowiła transakcji zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której definicję zawiera art. 2 pkt 27e ustawy. Tym samym dostawa opisanej Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie objęta wyłączeniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Dostawa ww. Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
(…) w rozpatrywanej sprawie zarówno w odniesieniu do Budynku, jak i Budowli zostaną spełnione przesłanki wymagane dla zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
(…) dostawa gruntu (działki nr (…) i działki nr (…)), na którym posadowiony jest ww. Budynek i Budowla – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
(…) mając na względzie, że w zakresie dostawy Budynku oraz Budowli Strony zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, składając stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT tej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT, dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie opodatkowana VAT.”
A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona w związku ze złożeniem przez Zainteresowanych oświadczenia o rezygnacji z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).