Skoro sprzedaż NR będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie w... - Interpretacja - null

Shutterstock

Skoro sprzedaż NR będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie w... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.254.2024.4.JS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Skoro sprzedaż NR będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

22 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 22 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością naniesień na tym gruncie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 7 sierpnia 2024 r. (wpływ 7 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: A. Sp. z o.o. (Sprzedający, Zbywca): NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania  B. Sp. z o.o. (Kupujący, Nabywca) NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

1. Przedmiot składanego wniosku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A. – Zainteresowany będący stroną postępowania – jako zbywca („Zbywca” lub „Sprzedający”) oraz Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością B. – Zainteresowany niebędący stroną postępowania – jako nabywca („Nabywca” lub „Kupujący”; Zbywca i Nabywca dalej również łącznie jako „Zainteresowani”) planują zawrzeć transakcję sprzedaży nieruchomości zabudowanej, zlokalizowanej w C. („Transakcja”).

Przedmiotem wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej jest potwierdzenie konsekwencji podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług (w tym prawa Nabywcy do dokonania odliczenia podatku od towarów i usług) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych planowanej Transakcji. W związku z powyższym, poniżej Zainteresowani przedstawią informacje dotyczące stron oraz założeń planowanej Transakcji:

1) w punkcie 2. zarys działalności Zbywcy,

2) w punkcie 3. opis nieruchomości będącej przedmiotem planowanej Transakcji,

3) w punkcie 4. przedmiot i okoliczności dotyczące Transakcji,

4) w punkcie 5. zarys działalności Nabywcy oraz podjęcie działalności przez Nabywcę po Transakcji,

5) w punkcie 6. inne istotne okoliczności związane z Transakcją.

2. Zarys działalności Zbywcy

Zbywca jest spółką celową należącą do grupy kapitałowej, działającą w celu realizacji inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków: biurowo-usługowo-mieszkaniowego oraz biurowo-usługowego („Inwestycja”). Zbywca jest – i będzie na moment Transakcji – zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Inwestycja realizowana jest na nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w C., której użytkownikiem wieczystym jest Zbywca.

Inwestycja realizowana jest etapami w ten sposób, że w ramach pierwszego etapu wybudowany został budynek biurowo-usługowo-mieszkaniowy, oznaczony literą „B” („Budynek B”), a w ramach drugiego etapu powstanie budynek biurowo-usługowy oznaczony literą „A”. Budowa Budynku B została już ukończona.

W ramach realizowanej Inwestycji Zbywca pozyskał już najemców na powierzchnie w Budynku B i zawarł (lub zawrze w przyszłości) z najemcami stosowne umowy najmu, przy czym z punktu widzenia Zbywcy celem zawarcia umów najmu jest zasadniczo zwiększenie wartości Budynku B w kontekście jego docelowej sprzedaży. Na dzień składania wniosku, Budynek B jest wynajęty w ponad 90% powierzchni, część najemców przejęło już powierzchnie a na pozostałej powierzchni są prowadzone prace aranżacyjne i wykończeniowe dla innych najemców.

Długoterminowym zamiarem Zbywcy nie jest prowadzenie działalności w zakresie najmu komercyjnego, a sprzedaż Budynku B po jego wynajęciu lub częściowym wynajęciu. Co prawda, w okresie pomiędzy (i) oddaniem do używania Budynku B i przekazaniem wynajętej powierzchni najemcom a (ii) datą sprzedaży Budynku B, Zbywca świadczy usługi wynajmu komercyjnego i wystawia z tego tytułu faktury na najemców, niemniej jednak głównym celem poszukiwania najemców do Budynku B jest zwiększenie jego wartości w momencie sprzedaży. Aktualny model biznesowy Zbywcy zakłada czerpanie zysków z działalności deweloperskiej związanej z budową, komercjalizacją oraz sprzedażą budynków.

Dodatkowo należy podkreślić, że:

   - część Inwestycji obejmująca Budynek B nie jest u Zbywcy formalnie wyodrębniona jako dział, wydział czy też oddział;

   - Zbywca nie prowadził ani nie prowadzi odrębnej księgowości statutowej/ksiąg rachunkowych dla części Inwestycji obejmującej Budynek B, ani nie sporządzał ani nie sporządza dla niego odrębnego bilansu, niemniej na podstawie prowadzonych ksiąg potencjalnie możliwe byłoby przypisanie kosztów, przychodów, należności i zobowiązań do Nieruchomości.

Zbywca nie zatrudnia pracowników. W celu prowadzenia swojej działalności korzysta ze wsparcia innych podmiotów (w tym powiązanych).

Po dokonaniu Transakcji Zbywca będzie kontynuował swoją działalność w zakresie realizacji kolejnego etapu Inwestycji.

3. Opis nieruchomości będącej przedmiotem planowanej Transakcji

Zbywca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w C. przy ul. (…), stanowiącej działkę gruntu, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr (…) („Grunt”).

Inwestycja realizowana jest przez Zbywcę na Gruncie, w związku z czym Grunt jest obecnie zabudowany Budynkiem B, będącym budynkiem w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane. Budynek B jest budynkiem o funkcji biurowo-usługowo-mieszkaniowej. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się niewielka przestrzeń mieszkalna, która nie stanowi odrębnego lokalu i która jest przedmiotem najmu komercyjnego na rzecz jednego z najemców.

Oprócz Budynku B na Gruncie znajdują się również następujące naniesienia:

1) nawierzchnie utwardzone:

a) chodniki wraz z podbudową oraz schody,

b) droga (wraz z podbudową),

2) oświetlenie zewnętrzne,

3) totem informacyjny

które – w Państwa ocenie – należy uznać za budowle w rozumieniu Prawa Budowlanego („Budowle B”).

Budowle B są elementami służącymi funkcjonowaniu Nieruchomości (zdefiniowanej poniżej) jako całości zgodnie z jej przeznaczeniem i – w odróżnieniu od powierzchni samego Budynku B – nie są i nie będą zasadniczo przedmiotem samodzielnych umów najmu. Obiekty te pełnią jednak rolę pomocniczą względem Budynku B, są niezbędne do właściwego funkcjonowania Nieruchomości (zdefiniowanej poniżej) i w związku z tym służą i będą służyć działalności polegającej na wynajmie powierzchni w Budynku B (podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług). Uzyskane pozwolenie na użytkowanie Budynku B obejmowało również Budowle B. Z perspektywy prawa administracyjnego, na tej podstawie możliwe było rozpoczęcie użytkowania ww. obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Na terenie Nieruchomości (zdefiniowanej poniżej) (w garażu podziemnym znajdującym się w Budynku B) umiejscowione są miejsca parkingowe, które będą przeznaczone również do korzystania przez najemców (w ramach umów najmu podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).

Ponadto na Gruncie znajdują się również inne obiekty stanowiące, w Państwa ocenie, urządzenia budowlane oraz obiekty małej architektury w rozumieniu Prawa Budowlanego, takie jak:

- odwodnienie liniowe zewnętrzne,

- przyłącze wody,

- przyłącze kanalizacji,

- szlabany przy wjeździe (wraz z terminalami wjazdowymi, kamerami, interkomem),

- ławki drewniane na stalowej podkonstrukcji.

Powyżej wymienione inne obiekty znajdujące się na Gruncie będą na potrzeby wniosku określane dalej łącznie jako „Pozostałe Naniesienia B”.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że w Gruncie lub na Gruncie znajdować się mogą instalacje (np. przyłącza), będące na dzień Transakcji własnością podmiotów trzecich, z których część w świetle Prawa Budowlanego może być kwalifikowana jako budowle. Z perspektywy prawnej, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, takie instalacje nie są traktowane jako część składowa gruntu, ponieważ należą do przedsiębiorstwa przesyłowego. W konsekwencji, takie instalacje nie wejdą w skład Nieruchomości (zdefiniowanej poniżej) i nie będą przedmiotem planowanej Transakcji.

W celu przedstawienia pełnego obrazu Zainteresowani wskazują również, że obecnie na części Gruntu, która po wydzieleniu będzie stanowiła Grunt B (zgodnie z definicją poniżej) znajduje się fragment przyłącza ciepłowniczego, który docelowo ma zostać przekazany na rzecz dostawcy ciepła (będącego podmiotem trzecim, niezaangażowanym w Transakcję). Zainteresowani nie planują przeniesienia tego fragmentu przyłącza na Kupującego w ramach Transakcji i Sprzedający będzie dążył do przeniesienia go na rzecz dostawcy ciepła przed dniem zawarcia Transakcji. Jeżeli przed dniem zawarcia Transakcji nie uda się przenieść tego fragmentu przyłącza na rzecz dostawcy ciepła, to zostanie ono przeniesione na rzecz dostawcy ciepła po zawarciu Transakcji przez Sprzedającego albo Kupującego.

Decyzja o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie Budynku B została wydana 26 października 2023 r. Budynek B nie był użytkowany przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie. Budowle B i Pozostałe Naniesienia B zostały ukończone między lipcem a listopadem 2023 r. natomiast pierwsze powierzchnie w Budynku B zostały wydane do użytkowania na podstawie stosunku najmu w marcu 2024 r.

Jak wskazano powyżej, w Budynku B toczą się prace wykończeniowe celem doprowadzenia powierzchni w Budynku B do stanu docelowej użyteczności. Jednocześnie, ani Budynek B, Budowle B ani Pozostałe Naniesienia B nie zostały (i nie zostaną na moment dokonania Transakcji) zaliczone przez Zbywcę do środków trwałych z uwagi na fakt, iż ich przewidywany okres użytkowania nie przekroczy 12 miesięcy. Z uwagi na to, niezależnie od wartości prac wykończeniowych zrealizowanych przez Zbywcę przed datą Transakcji, nie można uznać że ww. koszty prac wykończeniowych:

   - stanowią wydatki na „ulepszenie” Budynku B, w rozumieniu art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie służą one jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, a jak wskazano powyżej doprowadzeniu do stanu docelowej użyteczności,

   - będą stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej Budynku B, gdyż w planowanej dacie Transakcji Budynek B nie będzie stanowił środka trwałego Zbywcy, a co za tym idzie nie będzie mu przypisana żadna wartość początkowa.

Obecnie trwa postępowanie administracyjne zmierzające do podziału Gruntu na dwie działki ewidencyjne, które po podziale oznaczone będą numerami D. („Grunt B”) oraz E. Budynek B, Budowle B oraz Pozostałe Naniesienia B są w całości położone na tej części Gruntu, która po podziale będzie stanowiła Grunt B.

Na pozostałej części Gruntu realizowany będzie kolejny etap Inwestycji (polegający na budowie budynku biurowo-usługowo oznaczonego literą „A”). Przedmiotowa Transakcja będzie miała miejsce już po podziale Gruntu i będzie obejmowała zbycie inwestycji obejmującej Grunt B, Budynek B, Budowle B i Pozostałe Naniesienia B.

Grunt B, Budynek B, Budowle B i Pozostałe Naniesienia B dalej określone będą również łącznie jako „Nieruchomość”.

Zbywca nabył prawo użytkowania wieczystego Gruntu na podstawie przenoszącej umowy sprzedaży udokumentowanej aktem notarialnym z (…) 2018 r., rep. A nr (…), w wykonaniu zobowiązania wynikającego z umowy warunkowej udokumentowanej aktem notarialnym z (...) 2018 r., rep. A nr (…). Na moment nabycia Gruntu przez Zbywcę na Gruncie zlokalizowane było ogrodzenie, przy czym ogrodzenie to zostało usunięte z Gruntu w trakcie realizacji Inwestycji. Wszystkie znajdujące się obecnie na Gruncie B naniesienia (tj. Budynek B, Budowle B i Pozostałe Naniesienia B) zostały posadowione na Gruncie B przez Zbywcę, po nabyciu Gruntu. Na Gruncie B nie ma obecnie (i na moment Transakcji nie będzie) żadnych naniesień, które istniały w dacie nabycia Gruntu przez Zbywcę.

Nabycie Gruntu przez Zbywcę było w całości opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a Zbywcy przysługiwało pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zbywca skorzystał z tego prawa i otrzymał zwrot podatku od towarów i usług w zakresie w jakim o to wnioskował. Zbywca odliczył również podatek od towarów i usług naliczony przy nabyciu prac budowlanych oraz wykończeniowych mających na celu ukończenie Budynku B, Budowli B i Pozostałych Naniesień B.

4. Przedmiot i okoliczności dotyczące Transakcji

W ramach Transakcji (lub - odpowiednio - w związku z Transakcją) na Nabywcę zostaną przeniesione w szczególności:

 a) prawo użytkowania wieczystego Gruntu B;

 b) prawo własności Budynku B, Budowli B oraz Pozostałych Naniesień B, a także ruchomości, które na dzień Transakcji stanowić będą własność Zbywcy oraz będą związane z Nieruchomością;

 c) prawa i obowiązki wynikające z instrumentów zabezpieczenia wykonania zobowiązań najemców wynikających z umów najmu (w tym w formie gwarancji bankowych, gwarancji lub poręczeń spółki macierzystej i oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz kaucji najemców) w zakresie, w jakim takie instrumenty te będą zbywalne na dzień Transakcji, a także wynikające z przenoszonych umów najmu zobowiązania Zbywcy wobec najemców, którzy wpłacili kaucje, do ich zwrotu lub rozliczenia zgodnie z odpowiednimi umowami najmu, oraz zobowiązania Zbywcy wobec najemców, którzy dostarczyli odpowiednie dokumenty zabezpieczenia do ich zwrotu zgodnie z odpowiednimi umowami najmu;

 d) autorskie prawa majątkowe do dokumentacji architektonicznej, budowlanej i technicznej (obejmującej m. in. projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz projekty branżowe) sporządzonej na potrzeby inwestycji będącej przedmiotem – również w związku z adaptacją pomieszczeń na potrzeby najemców na określonych polach eksploatacji, a także prawa ochronne do znaku towarowego (…);

 e) wyłączne prawo do wykonywania i zezwalania innym na wykonywanie autorskich praw osobistych i zależnych praw autorskich do opracowań powyższej dokumentacji w określonym w umowie zakresie (o ile prawo do wykonywania i zezwalania innym na wykonywanie autorskich praw osobistych i zależnych praw autorskich będzie przysługiwało Zbywcy i w zakresie uzgodnionym umownie pomiędzy Państwem);

  f) prawa własności nośników, na których utrwalone są/będą określone powyższe utwory podlegające ochronie praw autorskich;

  g) wskazane w umowie sprzedaży Nieruchomości prawa związane z odpowiedzialnością wykonawców z tytułu gwarancji jakości w związku z wykonanymi pracami związanymi z robotami budowlanymi, aranżacyjnymi i projektowymi związanymi z Nieruchomością;

  h) prawa i obowiązki wynikające z umów licencyjnych i/lub certyfikatów dla oprogramowania wykorzystywanego w związku z funkcjonowaniem Budynku B;

   i) prawa i obowiązki wynikające z umów najmu zawartych przez Zbywcę w zakresie Budynku B, przy czym dotyczy to zarówno tych umów, które przejdą na Nabywcę z mocy prawa na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, jak i dla tych, dla których konieczna będzie cesja (może to dotyczyć np. umów najmu, których okres najmu nie rozpocznie się przed dniem Transakcji – o ile takie umowy wystąpią na dzień Transakcji);

  j) w zależności od preferencji Kupującego, prawa i obowiązki wynikające z umowy obejmującej usługi telekomunikacyjne w Budynku B.

Dodatkowo, w ramach Transakcji:

   - Sprzedający udzieli Kupującemu zgody na przeniesienie na Kupującego decyzji nr (…), stanowiącej zezwolenie na zajęcie pasa drogowego drogi gminnej w celu umieszczenia liniowych urządzeń obcych;

   - w zależności od preferencji Kupującego, Sprzedający na podstawie odrębnej umowy, udzieli Kupującemu licencji na korzystanie ze znaku towarowego (…);

   - Kupujący i Sprzedający zawrą umowę dobrosąsiedzką określającą zasady ich współfunkcjonowania w związku z realizacją Budynku A;

   - Kupujący przejmie prawa i obowiązki wynikające z określonych certyfikatów wydanych dla Budynku B potwierdzających spełnianie przez Budynek B określonych standardów (m. in. certyfikat (…)).

Ponadto po Transakcji Zbywca przekaże nabywcy:

 1) dokumentację techniczną związaną z funkcjonowaniem przedmiotu Transakcji, zawierającą, m.in. oryginały decyzji administracyjnych dotyczących Budynku B, całą dokumentację techniczną dotyczącą budowy Budynku B i Budowli B (w tym projekty i dziennik budowy), dokumentację dotyczącą prac wykończeniowych, podręczniki i inne instrukcje dotyczące utrzymania i funkcjonowania Nieruchomości, protokoły inspekcji i opinie ekspertów technicznych dotyczące Budynku B, dokumentację powykonawczą, pomiary Budynku B itp., a także certyfikaty, klucze licencyjne (w formie pendrive'ów), instrukcje, dokumentację, loginy i hasła umożliwiające dostęp, użytkowanie i rekonfigurację oprogramowania wykorzystywanego w związku z funkcjonowaniem Budynku B, objętego umowami licencyjnymi przenoszonymi w ramach przedmiotu transakcji;

 2) znajdującą się w posiadaniu Zbywcy wybraną dokumentację prawną dotyczącą przedmiotu Transakcji w szczególności:

 a) wszystkie umowy najmu, a także wszystkie dokumenty dotyczące zabezpieczeń, protokoły przekazania dotyczące wynajmowanych pomieszczeń, polisy ubezpieczeniowe najemców (jeśli okazanie ich kopii jest przewidziane w umowach najmu) oraz kopie wszelkiej istotnej korespondencji i dokumentów z tym związanych,

 b) dokumenty związane z zarządzaniem Budynkiem B w zakresie, w jakim dokumenty takie będą w posiadaniu Zbywcy w dacie dokonania Transakcji.

W celu uniknięcia wątpliwości wskazali Państwo również, że przeniesienie powyższych elementów w ramach Transakcji nastąpi w prawnie dopuszczalnym zakresie (tj. o ile nie wystąpią ograniczenia natury prawnej) oraz o ile poszczególne składniki będą istniały na dzień Transakcji i będą przysługiwały Zbywcy.

W ramach Transakcji nie dojdzie natomiast do przeniesienia na Nabywcę innych elementów, w szczególności:

 1) praw i obowiązków z umów, na podstawie których udzielono Zbywcy finansowania na nabycie Gruntu i budowę Budynku B wraz z pozostałymi naniesieniami;

 2) innych nieruchomości należących do Zbywcy (tj. części Gruntu innej niż Grunt B);

 3) praw i obowiązków wynikających z umów serwisowych, dostawy mediów i ubezpieczenia Nieruchomości (z wyjątkiem umowy na usługi telekomunikacyjne oraz z zastrzeżeniem uwag wskazanych poniżej);

 4) praw i obowiązków wynikających z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez Zbywcę, w tym w szczególności umów o prowadzenie ksiąg;

 5) praw i obowiązków związanych z innymi umowami zawartymi przez Zbywcę w związku z kontynuowaniem realizacji Inwestycji na Gruncie w części dotyczącej budowy kolejnego budynku biurowo-usługowego;

 6) ksiąg rachunkowych i innych dokumentów związanych z działalnością operacyjną Zbywcy, w szczególności tajemnic przedsiębiorstwa Zbywcy;

 7) praw i obowiązków wynikających z umowy rachunków bankowych Zbywcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Zbywca dokonuje rozliczeń z najemcami) oraz środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach Zbywcy (za wyjątkiem kaucji zdeponowanych przez najemców);

 8) firmy Zbywcy;

 9) umowy o zarządzanie nieruchomością ani umowy o zarządzanie aktywami;

Zbywca nie zatrudnia pracowników, zatem w ramach Transakcji nie dojdzie również do przejścia zakładu pracy Zbywcy na Nabywcę.

Jak wskazano powyżej, Państwa intencją nie jest przenoszenie w ramach Przedmiotu Transakcji w szczególności praw i obowiązków wynikających z umów serwisowych i umów dostawy mediów. Zgodnie z zamierzeniami, Nabywca zawrze własne umowy mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, dostawę mediów oraz zapewnienie czystości i bezpieczeństwa. Nie można jednak wykluczyć, że w wyjątkowych przypadkach może dojść do przeniesienia na Nabywcę praw i obowiązków z niektórych umów dostawy mediów (np. w zakresie umowy dostawy elektryczności), jeżeli będzie to wynikać z warunków takiej umowy lub woli dostawcy mediów – na moment składania wniosku taką umową, która może zostać przeniesiona na Nabywcę jest umowa na dostawę usług telekomunikacyjnych w Budynku B. Ponadto, możliwa jest sytuacja, gdzie niektóre nowe umowy dotyczące obsługi Nieruchomości zawarte przez Nabywcę będą zawarte z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Zbywcy, na warunkach wynegocjowanych przez Nabywcę.

Dodatkowo, nie można wykluczyć, że w okresie bezpośrednio po Transakcji i w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, Nabywca będzie korzystał z usług świadczonych na podstawie umów o dostawę mediów zawartych przez Zbywcę, których koszt zostanie następnie zrefakturowany przez Zbywcę na Nabywcę. Powyższe może mieć miejsce w szczególności wówczas, gdy warunki umów wiążące Zbywcę z dostawcami (w tym umowne okresy wypowiedzenia) nie będą umożliwiały ich szybkiego rozwiązania lub wypowiedzenia, bądź Nabywca nie zdąży jeszcze zawrzeć stosownych umów we własnym zakresie, a usługi te będą konieczne do prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości (np. usługi dostawy prądu).

W ramach Transakcji lub po zamknięciu Transakcji pomiędzy Zainteresowanymi dojdzie do odpowiedniego rozliczenia czynszów najmu należnych za miesiąc, w którym nastąpi zamknięcie Transakcji (w zależności od tego w jakim dniu miesiąca dojdzie do zamknięcia Transakcji), a także odpowiedniego rozliczenia opłat eksploatacyjnych dotyczących Nieruchomości. Szczegółowy kształt tych rozliczeń będzie zależał od ustaleń między Zainteresowanymi i będzie uregulowany w umowie sprzedaży Nieruchomości.

5. Zarys działalności Nabywcy oraz podjęcie działalności przez Nabywcę po Transakcji

Nabywca jest spółką celową powołaną w celu nabycia Nieruchomości i późniejszego prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na komercyjnym wynajmie powierzchni w Budynku B. Powyższa działalność będzie działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działalność ta będzie prowadzona przez Nabywcę przy wykorzystaniu własnych zasobów lub przy pomocy profesjonalnych usługodawców oraz w oparciu o strategię grupy kapitałowej, do której należy Nabywca. Na moment Transakcji, Nabywca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Co do zasady, w celu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem Nieruchomości, Nabywca będzie musiał zawrzeć własne umowy z dostawcami usług, w tym w szczególności w zakresie zarządzania Nieruchomością (property management) lub zarządzania aktywami (asset management). Jak wskazano wcześniej, Nabywca zawrze także własne umowy na dostawę mediów do Nieruchomości, ponieważ zamiarem stron jest rozwiązanie przez Zbywcę umów na dostawę mediów, których jest stroną (z zastrzeżeniem uwag uwzględnionych w pkt 4 powyżej).

Podjęcie przez Nabywcę kroków w powyższym zakresie będzie niezbędne do zapewnienia właściwego funkcjonowania Nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem w strukturze Nabywcy – tj. wynajmem powierzchni w Budynku B.

6. Inne istotne okoliczności związane z Transakcją.

Zakładają Państwo, że zamknięcie Transakcji (tj. zawarcie umowy sprzedaży przedmiotu Transakcji) nastąpi w drugiej połowie 2024 r., przy czym nie można wykluczyć, że z uwagi na czynniki pozostające poza Państwa kontrolą termin ten ulegnie wydłużeniu. Przed zawarciem umowy przyrzeczonej, zawarli Państwo umowę przedwstępną w zakresie zbycia Nieruchomości.

Nabywca i Zbywca nie są i na moment Transakcji nie będą podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomiędzy Państwem nie zachodzą również powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przewidują Państwo, że w stosunku do określonych umownie powierzchni Budynku B, Zbywca może zobowiązać się, na podstawie odrębnej umowy (lub umów) gwarancji czynszowej, do wypłaty na rzecz Nabywcy odpowiedniej kwoty gwarancji czynszowej, której celem będzie wynagrodzenie Nabywcy braku przychodów z wynajmu Budynku B w części, w jakiej Budynek B będzie pozostawał niewynajęty lub niewydany najemcom.

Po dokonaniu Transakcji nie można wykluczyć, że Zbywca może wykonywać prace wykończeniowe w Budynku B oraz inne prace budowlane związane np. z usuwaniem wad i usterek w Budynku B lub innych obiektach i urządzeniach wspierających funkcjonalnie Nieruchomość. Dodatkowo, Zbywca będzie realizował obowiązki nałożone na niego w związku z zawartymi umowami (np. opisaną wyżej umową gwarancji czynszowej).

Budynek B nie był wykorzystywany do celów działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług przez Zbywcę.

W uzupełnieniu wniosku zaktualizowali Państwo i uzupełnili opis zdarzenia przyszłego. Wskazali Państwo, że:

Po dniu złożenia wniosku została wydana i stała się ostateczna decyzja zatwierdzająca podział Gruntu, m. in. na Grunt B (tj. działkę o numerze ewidencyjnym (…)) w związku z postępowaniem administracyjnym, które opisali Państwo na stronie 8 wniosku.

W ramach Transakcji opisanej we wniosku na Kupującego przeniesione zostanie m.in. Prawo użytkowania Gruntu B; na Gruncie B znajduje się Budynek B wybudowany w ramach inwestycji realizowanej przez Zbywcę; poza Budynkiem B, na Gruncie B znajdują się (i będą znajdować się na moment dokonania Transakcji) następujące naniesienia:

1) obiekty, które - w Państwa ocenie - należy uznać za budowle w rozumieniu Prawa budowlanego określone we wniosku jako Budowle B:

a) nawierzchnie utwardzone:

   - chodniki wraz z podbudową oraz schody - w Państwa ocenie - chodniki wraz z podbudową nie stanowią części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego, natomiast schody są częścią składową Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

   - droga (wraz z podbudową) - w Państwa ocenie - nie stanowi części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

b) oświetlenie zewnętrzne - w Państwa ocenie - nie stanowi części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

c) totem informacyjny - w Państwa ocenie - nie stanowi części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego.

 2) inne obiekty stanowiące, w Państwa ocenie, urządzenia budowlane oraz obiekty małej architektury w rozumieniu Prawa budowlanego określone we wniosku jako Pozostałe Naniesienia B, takie jak:

 3) odwodnienie liniowe zewnętrzne, które - w Państwa ocenie - nie stanowi części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

 4) przyłącze wody, które - w Państwa ocenie - nie stanowi części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

 5) przyłącze kanalizacji, które - w Państwa ocenie - nie stanowi części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

 6) szlabany przy wjeździe (wraz z terminalami wjazdowymi, kamerami, interkomem), które - w Państwa ocenie - nie stanowią części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego,

 7) ławki drewniane na stalowej podkonstrukcji, które - w Państwa ocenie - nie stanowią części składowej Budynku B w rozumieniu art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego.

W ramach opisanej we wniosku Transakcji na Kupującego przejdą również: prawo własności Budynku B oraz opisanych powyżej Budowli B oraz Pozostałych Naniesień B.

Właścicielem przyłącza ciepłowniczego jest Sprzedający; od momentu złożenia wniosku uzgodniono, że przyłącze ciepłownicze ani jego fragment nie będą objęte umową sprzedaży i nie zostaną przeniesione na Kupującego w ramach Transakcji; Sprzedający będzie dążył do przeniesienia tego przyłącza na rzecz dostawcy ciepła (będącego podmiotem trzecim, nieuczestniczącym w Transakcji).

Przyłącze ciepłownicze jest Państwa zdaniem urządzeniem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia i która odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

W Państwa ocenie w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego Państwa zdaniem, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynnością opodatkowaną tym podatkiem jest umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym.

Niemniej jednak, jak stanowi art. 2 pkt 4 cyt. ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

   - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

   - umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Mając na uwadze treść ww. przepisu, w Państwa ocenie, opisana w zdarzeniu przyszłym planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z tym, że Transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatkiem od towarów i usług – co wykazano w uzasadnieniu Państwa stanowiska w zakresie pytania nr 1 i nr 2 (dotyczących podatku od towarów i usług). Tym samym, Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z nabyciem Nieruchomości w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku - przy umowie sprzedaży - wynoszą:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

 b) innych praw majątkowych - 1%.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W świetle art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061):

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie do art. 47 § 1-3 Kodeksu cywilnego:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę, urządzenie), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.

W myśl art. 48 ustawy Kodeks cywilny:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Zgodnie natomiast z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W art. 48 Kodeksu cywilnego wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o tzw. urządzenia przesyłowe, i inne podobne wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1).

Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).

Przechodząc ponownie na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona

z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

  - umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych,

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle ustawą określonym). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że – w ramach umowy sprzedaży – Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego będącego stroną postępowania (Sprzedającego) działkę o numerze D1, wydzieloną z działki nr D, będącą w użytkowaniu wieczystym („Grunt B”), na której znajdują się:

a) budynek biurowo-usługowo-mieszkaniowy (Budynek B);

b) naniesienia stanowiące budowle w rozumieniu Prawa budowlanego:

- nawierzchnie utwardzane (chodniki wraz z podbudową oraz schody, droga wraz z podbudową),

- oświetlenie zewnętrzne,

- oraz totem informacyjny

(Budowle B);

c) urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane:

- odwodnienie liniowe zewnętrzne,

- przyłącze wody,

- przyłącze kanalizacji,

- szlabany przy wjeździe (wraz z terminalami wjazdowymi, kamerami, interkomem),

- oraz ławki drewniane na stalowej podkonstrukcji

(Pozostałe Naniesienia B).

Ww. Grunt B, Budynek B, Budowle B i Pozostałe Naniesienia B określili Państwo łącznie jako „Nieruchomość”. Fragment przyłącza ciepłowniczego – jak Państwo wskazali – nie będzie objęty planowaną umową sprzedaży i nie zostanie przeniesiony na Kupującego w ramach Transakcji.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: (…) wydanej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

   - planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości obejmującej Grunt B (w użytkowaniu wieczystym), Budynek B, Budowle B i Pozostałe Naniesienia B nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług; w konsekwencji transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy;

   - planowana sprzedaż Budynku B, Budowli B i Pozostałych Naniesie B będzie czynnością opodatkowaną podatkiem podatku od towarów i usług stawką właściwą dla przedmiotu dostawy, gdyż dla tej dostawy nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku na mocy przepisów przewidzianych w ustawie o podatku od towarów i usług; również sprzedaż Gruntu B będzie stanowiła dostawę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

A zatem, skoro sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku opisana umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym Kupujący nie będzie zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej transakcji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – nr (…).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).  Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Sp. z o.o. A. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t .j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy – Ordynacja podatkowa.