Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.77.2024.4.JS
Temat interpretacji
Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału Spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 20 marca 2024 r. (wpływ 20 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Spółka):
X. Sp. z o.o.
NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Wspólnik 1)
A. S.A. (spółka prawa belgijskiego)
NIP: (…)
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Wspólnik 2):
B. S.A. (spółka prawa belgijskiego)
NIP: (…)
4) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Spółka przejmująca):
Y. Sp. z o.o.
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany będący stroną postępowania – X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni (…) w różnych lokalizacjach.
Udziałowcami Spółki są dwa podmioty:
1) A. S.A. spółka prawa belgijskiego posiadająca 117.090 udziałów o łącznej wartości (…) zł, które stanowią 90% wszystkich udziałów (Wspólnik 1) oraz
2) B. S.A., również spółka prawa belgijskiego posiadająca 13.010 udziałów o łącznej wartości (…) zł, które stanowią 10% wszystkich udziałów (Wspólnik 2),
(łącznie: Udziałowcy, Wspólnicy).
Udziałowcy podjęli decyzję o dokonaniu podziału Spółki przez wydzielenie. Udziałowcy postanowili dokonać podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Podział polegać będzie na wyodrębnieniu części składników materialnych i niematerialnych ze Spółki oraz przeniesieniu ich na istniejąca spółkę Y. Sp. z o.o. (dalej: Y., Spółka przejmująca).
Y. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Po podziale, Y. będzie kontynuowała działalność gospodarczą w takim samym zakresie w jakim działalność była prowadzona w strukturach Spółki, tzn. polegała na wynajmie powierzchni (…) na rzecz innych przedsiębiorców.
Na dzień podziału udziałowcami w Y. będą Wspólnicy w dokładnie takiej samej proporcji jak w Spółce. W efekcie podziału w Spółce zmniejszony zostanie kapitał zakładowy proporcjonalnie do wartości majątku przenoszonego do całkowitego majątku Spółki. Na dzień podziału, wartość majątku Spółki przeniesionego na Y. będzie równa wartości emisyjnej udziałów obejmowanych przez Udziałowców. Wartość emisyjna udziałów nowo zawiązanej spółki będzie wynikała z przyjętego planu podziału oraz uchwał podziałowych podjętych w następstwie przyjęcia planu podziału i zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 4a pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość ta będzie nie niższa od wartości rynkowej udziałów. Całość wartości emisyjnej będzie alokowana na kapitał zakładowy. Planowane jest, że przyjęta przez Wspólników dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Y. nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce, jaka byłaby przyjęta przez Wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podział(...) W związku z podziałem Wspólnicy nie otrzymają dopłat.
Obecnie, Spółka zajmuje się głównie wynajmem powierzchni (…) w posiadanych dwóch nieruchomościach.
Pierwszą posiadaną nieruchomością jest (…) położony w (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…) (dalej: (...)). (...) jest (…) budynkiem z 2000 r. o powierzchni użytkowej około 19,6 tys. m2.
Drugą posiadaną nieruchomością jest (...), położony w (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…) (dalej: (...)). (...) jest nowo wybudowanym budynkiem o powierzchni (…) 24 tys. m2.
Ponadto Spółka, jak każdy podmiot gospodarczy, posiada tajemnice handlowe, firmę, księgi i pozostałą dokumentację handlową, w tym dokumentację ściśle związaną ze zbywanymi nieruchomościami, i jest stroną różnych umów dotyczących ww. Nieruchomości oraz niezwiązanych ściśle z ww. Nieruchomościami, takich jak umowy na prowadzenie obsługi księgowej, świadczenie usług doradztwa prawnego.
W spółce wyodrębnione są (organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalnie) między innymi następujące jednostki organizacyjne:
A. Dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością (...), a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z (...) (dalej jako: ZCP (...));
B. Dział zajmujący się obsługą i zarządzaniem nieruchomością (...), a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z (...) (dalej jako: ZCP (...)).
Zarówno ZCP (...) oraz ZCP (...) stanowią niezależne zespoły składników majątkowych, wyodrębnione organizacyjnie uchwałą Wspólników Spółki w strukturze spółki, przy pomocy których (każdego z osobna) można prowadzić odrębny, niezależny i samodzielny zakład (przedsiębiorstwo). Przykładowo, należy wskazać, że ZCP (...) oraz ZCP (...) wyodrębniona jednostka organizacyjna w Spółce posiada odrębne rachunki bankowe, konta księgowe oraz możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów do określonej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej i określenie jej wyniku finansowego i podatkowego.
Na Y. zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki, obejmująca zespół składników materialnych i niematerialnych, związana z ZCP (...) Y. będzie realizować zadania związane z obsługą i zarządzaniem stanowiącymi własność lub będącymi we władaniu spółki aktywami trwałymi nieruchomościami, a także planowaniem, wspieraniem i realizacją procesów o charakterze inwestycyjnym i finansowym związanych z ZCP (...)
Elementami ZCP (...), stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa są w szczególności:
- nieruchomość (…), objęta księgą wieczystą o numerze (…), na którą składa się prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…), obręb (…), o powierzchni całkowitej 0,5667 ha oraz prawo własności budynku (…) o całkowitej powierzchni 19619 m2, położonego na tej działce gruntu;
- inne aktywa trwałe związane z działalnością ZCP (...) (np. szlabany);
- elementy wyposażenia ZCP (...) (np. klimatyzatory, meble);
- rachunki bankowe oraz środki na tych rachunkach bankowych;
- zobowiązania wynikające z umów zawartych przez spółkę, dotyczące działalności ZCP (...) (np. umowy najmu, umowa pożyczki oraz kredyt bankowy);
- umowy w zakresie usług na rzecz ZCP (...) zawarte przez Spółkę (np. Zarządzanie nieruchomością, zarządzanie aktywami, ochrona budynku, obsługa techniczna, opieka nad roślinami, odbiór i zagospodarowanie odpadami, sprzedaż energii elektrycznej, oraz zapewnienie świadczenia usług dystrybucji, dostarczanie energii cieplnej, usługi sprzątające, doradztwo środowiskowe).
Celem podziału nie jest uniknięcie opodatkowania ani uchylanie się od tego obowiązku (...) Celem podziału jest dywersyfikacja ryzyk związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością, w tym ryzyka ekonomicznego oraz optymalizacja sfery finansowej, inwestycyjnej i zarządczej prowadzonej działalności, uproszczenie struktury organizacyjnej spółki, jak również usprawnienie procesów inwestycyjnych i finansowych związanych aktywami trwałymi spółki. Ponadto, bank udzielający finansowania dłużnego Spółce oczekuje wydzielenia posiadanych nieruchomości do odrębnych spółek.
Przywołując za Państwem treść opisu sprawy pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy prawidłowe jest Państwa stanowisko, że podział nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, podział nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza zamknięty katalog czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, iż wyłącznie czynności enumeratywnie wymienione w ustawie będą podlegać opodatkowaniu, a zastosowanie wykładni rozszerzającej skutkującej objęciem podatkiem czynności, które nie są wprost w przepisie wskazane, należy uznać za niedopuszczalne.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
- umowy depozytu nieprawidłowego,
- umowy spółki.
Dodatkowo, regulacja zawarta w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych rozszerza zakres stosowania ustawy obejmując podatkiem także zmianę wyżej wymienionych umów z tym jednak zastrzeżeniem, że zmiany takie muszą pociągać za sobą podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Artykuł 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ww. ustawy w powyższym katalogu wprost wskazuje, iż podatkiem od czynności cywilnoprawnych objęte są także „umowy spółki”. Zgodnie z wcześniejszymi uwagami, opodatkowaniu podlega także zmiana umowy spółki w przypadku jeśli pociąga za sobą podwyższenie podstawy opodatkowania.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 3 wskazuje także, co należy rozumieć pod pojęciem zmiany umowy spółki. Zgodnie z przepisem za zmianę umowy uważa się m.in.:
- przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
- przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Wykładnia językowa powyższego katalogu prowadzi do niebudzących wątpliwości wniosków, iż brak jest w nim czynności polegających na podziale spółki; w efekcie czynność taka nie powinna powodować powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Powołali się Państwo na interpretację indywidualną, która – Państwa zdaniem – potwierdza ww. stanowisko.
Wskazali Państwo, że w ramach podziału, zespół składników materialnych i niematerialnych Spółki składający się na (...), zostanie przeniesiony na Y.. W zamian za część majątku Spółki, która została przypisana do (...) w ramach podziału, Y. podwyższy kapitał poprzez ustanowienie nowych udziałów. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte przez dotychczasowych wspólników Y..
Reasumując, Państwa zdaniem, podwyższenie kapitału zakładowego Y. w wyniku planowanego podziału nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. (...) z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają umowy spółki.
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.(...) z 2024 r. poz. 18 ze zm.):
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Udziałowcy podjęli decyzję o dokonaniu podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Podział polegać będzie na wyodrębnieniu ze Spółki części składników materialnych i niematerialnych związanych z dwoma nieruchomościami (ZCP (...) i ZCP (...)) oraz przeniesieniu zespołu składników materialnych i niematerialnych Spółki składających się na ZPC (...) na Y. W zamian za część majątku Spółki, która została przypisana do ZPC (...) w ramach podziału, Y. podwyższy kapitał poprzez ustanowienie nowych udziałów. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte przez dotychczasowych wspólników Y.
Opisany we wniosku podział to podział, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku podziału przez wydzielenie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce przejmującej oraz wydania (objęcia) udziałów w Spółce przejmującej przez Udziałowców.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału Spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce przejmującej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytuł(...)
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług wydane zostały/zostaną odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. (...) z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
X. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. (...) z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, u(...) Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.