Sprzedaż składników majątkowych nie będzie objęta zakresem ustawy o podatku VAT, nie znajdzie do niej zastosowanie powołany wyżej art. 2 pkt 4 ustawy ... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.380.2023.2.JS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.380.2023.2.JS

Temat interpretacji

Sprzedaż składników majątkowych nie będzie objęta zakresem ustawy o podatku VAT, nie znajdzie do niej zastosowanie powołany wyżej art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Czynność będzie zatem podlegała opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży składników majątkowych.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

N. Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Zbywca)

NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

X. Sp. z o.o. (dalej: Nabywca)

NIP: (…)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą polskim rezydentem podatkowym. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ogólny opis działalności Spółki.

Spółka specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi i obecnie świadczy usługi na rzecz spółek z grup kapitałowych T. oraz N., które specjalizują się w inwestowaniu na rynku nieruchomości komercyjnych („Usługobiorcy”). Usługobiorcy są m.in. właścicielami kilkudziesięciu (…) w Polsce. Na ten moment Spółka świadczy usługi na rzecz podmiotów powiązanych kapitałowo lub osobowo. W najbliższym czasie planowane jest poszerzenie działalności Spółki również na rynek zagraniczny.

Spółka prowadzi działalność operacyjną – działalność zarządczą, a oprócz tego Spółka posiada udziały w spółkach zależnych oraz jest właścicielem nieruchomości położonej za granicą.

Działalność usługowo-zarządcza w ramach przedsiębiorstwa Spółki.

Zasadnicza i jedyna operacyjna działalność Spółki koncentruje się na prowadzeniu działalności usługowej na rzecz Usługobiorców, w szczególności usługi zarządzania, usługi finansowo-księgowe, a także w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz usług wsparcia w sprawach związanych z zarządzaniem nieruchomościami, m.in. poprzez:

-nadzór finansowy i operacyjny nad określonymi obiektami;

-przygotowanie i realizację budżetu operacyjnego i inwestycyjnego dla obiektów;

-raportowanie do inwestora;

-nadzór nad biurem rachunkowym usługobiorcy;

(dalej jako: „Działalność zarządcza”).

Spółka w ramach Działalności zarządczej wykorzystuje m.in.:

-wynajęte biuro;

-posiadane przez siebie aktywa (samochody służbowe, wyposażenie biurowe, nakłady na aranżacje biura zaksięgowane jako inwestycje w obce środki trwałe, licencje na znak towarowy, domeny,

-wszystkich pracowników i współpracowników zatrudnionych przez Spółkę (kilkadziesiąt osób).

Posiadane przez Spółkę udziały w innych podmiotach oraz nieruchomość nie są wykorzystywane w ramach Działalności zarządczej.

Spółka planuje sprzedać Działalność zarządczą wraz ze wszelkimi składnikami majątkowymi, przeniesieniem wszystkich umów, co do których kontrahenci wyrażają na to zgodę oraz wszystkich pracowników Spółki, tak aby Nabywca kontynuował prowadzenie Działalności zarządczej.

Działalność zarządcza jest faktycznie wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Spółki – w prowadzonej działalności Spółki można jasno wyodrębnić to, co jest niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej, a co jest przychodami pasywnymi otrzymywanymi w ramach posiadanych udziałów czy wynajmowania przez Spółkę nieruchomości.

Spółka posiada rachunki bankowe, związane z Działalnością zarządczą, które zostaną przeniesione do Nabywcy w ramach planowanej transakcji.

Sprzedaż Działalności zarządczej pozwala na zbudowanie przejrzystej i efektywniejszej biznesowo struktury, a ponadto pozwala na rozwijanie Działalności zarządczej w sposób niezależny od otrzymywanych przez Spółkę przychodów pasywnych.

Prowadzone przez Spółkę księgi pozwalają na identyfikację wszelkich aktywów (rzeczowych i niematerialnych, trwałych i obrotowych) oraz zobowiązań przypisanych do Działalności zarządczej, jak również przychodów i kosztów związanych z jego działalnością (np. kosztów sprzedaży usług zarządczych, kosztów pracowniczych czy kosztów licencji). W szczególności, Spółka jest w stanie przygotować rachunek zysków i strat oraz bilans odrębnie dla Działalności zarządczej.

Dodatkowo pozycje bilansowe związane z przychodami pasywnymi są w łatwy sposób identyfikowalne w bilansie Spółki.

Działalność zarządcza wypełnia swoje zadania poprzez przypisany do niej personel, aktywa i pasywa, zobowiązania i należności oraz prawa i obowiązki. W szczególności, przypisane do Działalności zarządczej są: wewnętrzna, hierarchiczna i organizacyjna struktura, zadania, środki trwałe, prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę, czy aktywa i pasywa związane z Działalnością zarządczą. W szczególności przypisane są do niej:

a)wszyscy pracownicy zatrudnieni w Spółce są organizacyjnie i funkcjonalnie związani z działaniami wykonywanymi w ramach Działalności zarządczej, dodatkowo wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące powyższych pracowników, w tym zobowiązania związane z benefitami dla pracowników są również przypisane do Działalności zarządczej;

b)środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne posiadane przez Spółkę są organizacyjnie i funkcjonalnie związane z działaniami wykonywanymi przez Działalność zarządczą, w tym m.in. wyposażenie biurowe, sprzęt komputerowy, licencja na system księgowy oraz system zarządzania, domeny i kontent na stronach internetowych, samochody oraz telefony służbowe;

c)prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę, które są funkcjonalnie związane z Działalność zarządczą, m.in. umowy świadczenia usług zarządzania, w tym w ramach grup kapitałowych, umowa licencyjna na znak towarowy, umowa najmu biura, umowy leasingowe;

d)prawa i obowiązki wynikające z porozumień z dostawcami towarów i usług oraz odbiorcami, funkcjonalnie związane z Działalność zarządczą;

e)pasywa, obejmujące w szczególności zobowiązania związane z działalnością przypisaną Działalności zarządczej, tj. zobowiązania z tytułu pożyczki na pokrycie nakładów inwestycyjnych na biuro, z tytułu zakupu usług, wyposażenia, zobowiązania pracownicze oraz zobowiązania względem współpracowników.

Opis planowanej transakcji i jej motywy.

Ze względu na realizowaną strategię, planowane jest przeniesienie Działalności zarządczej na rzecz nowoutworzonego Nabywcy, który następnie będzie świadczył usługi zarządcze.

Planowana transakcja ma polegać na dokonaniu sprzedaży wszystkich składników majątku związanych z Działalnością zarządczą przez Spółkę do Nabywcy na podstawie umowy sprzedaży (dalej: „Transakcja”).

Nabywca ma formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W momencie dokonania transakcji Nabywca będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie jedynym udziałowcem Nabywcy jest zagraniczna osoba prawna, która jest rezydentem (…), jest ona także pośrednim udziałowcem spółek operacyjnych należących do grupy T.

Nabywca przyjmie dla celów podatkowych wszystkie składniki majątkowe Spółki, które są wykorzystywane w ramach Działalności zarządczej w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki, w szczególności zostaną przeniesione:

-środki trwałe związane z Działalnością zarządczą w postaci m.in. nakładów inwestycyjnych w biurze stanowiących inwestycje w obcych środkach trwałych, wyposażenia biurowego (meble), sprzętów (laptopy, monitory, telefony służbowe), samochodów służbowych;

-wartości niematerialne i prawne związane z Działalnością zarządczą w postaci m.in. licencji na logo Spółki, system księgowy, system zarządzania;

-prawa i obowiązki wynikające z umów świadczenia usług zarządczych (umowy generujące przychody w Spółce);

-zobowiązania z tytułu zakupu usług, wyposażenia, wynagrodzeń, czy też bieżących kosztów działalności, które są funkcjonalnie związane z Działalnością zarządczą;

-umowy z zewnętrznymi dostawcami, w szczególności na usługi, przetwarzania danych, usługi księgowo-finansowe, usługi doradcze, usługi marketingowe czy na świadczenie usług opieki zdrowotnej dla pracowników;

-rachunki bankowe związane z Działalnością zarządczą, wraz ze zgromadzonymi na nich środkami pieniężnymi.

W zakresie użytkowania powierzchni biurowej po przeniesieniu Działalności zarządczej do Nabywcy, Nabywca będzie użytkował tę powierzchnię na podstawie przeniesionej umowy najmu, jak i przeniesionych nakładów inwestycyjnych w powierzchnię biurową. Celem powyższego rozwiązania jest umożliwienie Nabywcy kontynuowania prac w ramach Działalności zarządczej w dotychczas wykorzystywanej lokalizacji.

W ramach Transakcji planowane jest przejęcie wszystkich pracowników organizacyjnie i funkcjonalnie związanych z Działalnością zarządczą poprzez przejęcie zakładu pracy w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy. Rozrachunki z pracownikami zostaną przeniesione do Nabywcy razem z przejmowanymi pracownikami. Dodatkowo przeniesione zostaną wszelkie benefity przysługujące pracownikom, np. opieka medyczna.

Nabywca przejmie również księgi podatkowo-rachunkowe związane z Działalnością zarządczą.

Nie jest planowane, aby Nabywca dokonywał modyfikacji w przedmiocie czy zakresie przejmowanej działalności, chyba że będzie to wymagane przepisami prawa bądź będzie wynikać z obowiązujących spółkę umów. Po dokonaniu Transakcji Nabywca skoncentruje się na prowadzeniu i rozwijaniu nabytej Działalności zarządczej. Nabywca będzie kontynuować działalność operacyjną w zakresie, w jakim działalność ta jest i będzie prowadzona przez Działalność zarządczą do momentu Transakcji, w oparciu o te same zasoby ludzkie.

Nabywca będzie świadczył usługi zarządzania w oparciu o kapitał ludzki oraz aktywa nabyte w ramach Transakcji od Spółki.

Po Transakcji w Spółce pozostanie jedynie działalność pasywna, w ramach której Spółka posiada udziały w innych podmiotach oraz wynajmowaną nieruchomość za granicą. Spółka będzie otrzymywała jedynie przychody pasywne w związku z tą działalnością. W wyniku planowanej Transakcji nie dojdzie również do przeniesienia długoterminowych pożyczek zaciągniętych w celu finansowania działalności pasywnej. Jedyną osobą zatrudnioną w Spółce po Transakcji będzie członek zarządu.

Podkreślili Państwo, że będąca przedmiotem wniosku Transakcja uwarunkowana będzie przede wszystkim względami gospodarczymi i prawnymi. W szczególności, głównym ani jednym z głównych jej celów nie jest unikanie opodatkowania ani uchylanie się od opodatkowania.

Pytania

1.Czy będąca przedmiotem Transakcji Działalność zarządcza sprzedawana do Nabywcy będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, a tym samym Transakcja będzie stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

2.Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego Transakcja będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, planowana Transakcja będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a) oraz b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Państwa zdaniem, Transakcja zbycia Działalności zarządczej będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych z uwagi na następujące okoliczności:

-w ramach Transakcji dojdzie do sprzedaży składników materialnych i niematerialnych, które w Państwa ocenie stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego,

-Transakcja będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym nie może być również mowy o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub zwolnieniu od podatkiem od towarów i usług którejkolwiek ze stron z tytułu dokonania tej czynności (uzasadnienie Państwa stanowiska odnośnie pytania nr 1 – dotyczącego podatku od towarów i usług).

Wskazali Państwo na interpretacje, w których – Państwa zdaniem – potwierdzają Państwa stanowisko.

Reasumując, w Państwa ocenie:

-Działalność zarządcza obejmująca wskazane w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne, stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, a tym samym transakcja zbycia Działalności zarządczej będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

-w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego Transakcja zbycia Działalności zarządczej będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym wnoszą Państwo o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planują Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Spółka) sprzeda „Działalność zarządczą” na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Nabywcę).

W interpretacji indywidualnej, znak: 0111-KDIB3-3.4012.363.2023.1.AW, wskazano, że przedmiotem planowanej transakcji będzie sprzedaż przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tym samym Transakcja będzie stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przyjmując zatem, że przedstawiona we wniosku transakcja nie będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, nie znajdzie do niej zastosowanie powołany wyżej art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana we wniosku czynność będzie zatem – tak jak Państwo wskazali w swoim stanowisku – podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na zasadach w tej ustawie określonych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Stosownie do art. 6 ust. 2 cyt. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 cyt. ustawy:

Podatek pobiera się według stawki najwyższej:

1)jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;

2)jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki.

Stosownie do art. 10 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

W świetle powyższego, opisana umowy sprzedaży będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.363.2023.1.AW.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

N. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.