Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.264.2023.3.MM
Temat interpretacji
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
Opis zdarzenia przyszłego
Planowany Podział
Wnioskodawca, X sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej również jako „Spółka Dzielona”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest polskim rezydentem podatkowym. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Dzielonej jest … . Aktualnie Wnioskodawca realizuje kilkadziesiąt projektów polegających na … (dalej: „Farmy fotowoltaiczne”) oraz … (dalej: Magazyny energii”) (dalej łącznie: „Projekty”). Zainteresowani stanowią część międzynarodowej grupy kapitałowej A (dalej: „Grupa A”).
W związku z pozyskiwaniem przez Wnioskodawcę finansowania bankowego, pojawiła się potrzeba wydzielenia ze Spółki Dzielonej projektów …. Takie oddzielenie stanowi jedną z form zabezpieczenia finansowania, wymaganych przez bank. W konsekwencji, planowany jest podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie i przeniesienie Farm fotowoltaicznych (wraz ze związanymi z nimi składnikami majątkowymi) do dwóch innych spółek (dalej: „Spółki Przejmujące”) – B sp. z o. o. (dalej również jako: „B”) oraz Y sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej również jako: „Y”) (dalej: „Podział”). Wnioskodawca wskazał, że równolegle wystąpił z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającym skutki podatkowe Podziału dla Wnioskodawcy oraz B. Dla uniknięcia wątpliwości, niniejszy Wniosek ma na celu potwierdzenie skutków podatkowych Podziału dla Wnioskodawcy oraz Y, niemniej dla pełnej transparentności całość transakcji jest poniżej opisywana.
Spółki Przejmujące na moment złożenia niniejszego Wniosku są 100%-wymi spółkami-córkami Spółki Dzielonej, tj. Spółki Przejmujące zostały utworzone w celu przejęcia zarówno ukończonych inwestycji, jak również Farm fotowoltaicznych znajdujących się w zaawansowanym stadium budowy. W konsekwencji Podziału, Spółki Przejmujące będą zajmowały się … . W przypadku Spółki Dzielonej, po jej stronie pozostanie kilka projektów energetycznych dotyczących Magazynów energii oraz udziały w innych spółkach zależnych zajmujących się, podobnie jak Spółka Dzielona przed Podziałem, działalnością w zakresie … . Dodatkowo, planowane jest, aby Spółka Dzielona zajmowała się również zarządzaniem projektami … w spółkach podległych. Planowane jest, aby po Podziale Spółka Dzielona świadczyła usługi zarządzania na rzecz Spółek Przejmujących w zakresie Farm fotowoltaicznych. W związku z tym, w trakcie Podziału lub niedługo po Podziale nie jest wykluczone zawarcie umowy typu asset management pomiędzy Spółką Dzieloną, a Spółkami Przejmującymi. Z przyczyn prawnych zawarcie takiej umowy nie jest możliwe przed dokonaniem Podziału, ponieważ Spółka Dzielona nie może zawierać taką umowę z samą sobą, biorąc pod uwagę, że przed Podziałem jest właścicielem zarządzanych Farm fotowoltaicznych.
Podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie nastąpi na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Podział nastąpi poprzez przeniesienie części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących. Jednocześnie, część przedsiębiorstwa pozostanie w Spółce Dzielonej.
Planowany Podział i przeniesienie Farm Fotowoltaicznych ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących będą skutkowały podwyższeniem kapitału zakładowego i ew. zapasowego Spółek Przejmujących oraz odpowiednim obniżeniem kapitałów własnych Spółki Dzielonej. W ramach Podziału nie jest przewidziane wniesienie żadnych dopłat.
W wyniku planowanego Podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku, Spółki Przejmujące przyjmą dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej (kontynuacja wartości podatkowych). Dodatkowo, w Spółkach Przejmujących całość przejętego majątku będzie dedykowana do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka Dzielona jest i będzie na moment Podziału czynnym podatnikiem VAT, natomiast Spółki Przejmujące będą zarejestrowane jako podatnik VAT czynny na moment Podziału.
Przedmiot przeniesienia w ramach Podziału
W ramach planowanych przenoszonych Farm fotowoltaicznych prowadzona jest każdorazowo działalność polegająca na dystrybucji energii wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne.
W ramach planowanego Podziału, przedmiotem wydzielenia w Spółce Dzielonej będzie zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań w zakresie Farm fotowoltaicznych. Planuje się, aby przeniesieniu do B podlegały (dalej: „Działalność Przenoszona 1”):
1. Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie stanowiące elementy Farm fotowoltaicznych. Planowane jest aby zdecydowana większość lub całość Farm fotowoltaicznych była na dzień przeprowadzenia Podziału ukończona oraz przyjęta jako środek trwały. Niemniej jednak, istnieje nieduża szansa, że mała część z przenoszonych Farm fotowoltaicznych będzie jeszcze w trakcie budowy. W konsekwencji B będzie miała możliwość produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.
2. Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: umów dzierżawy gruntu pod Farmy fotowoltaiczne, służebności gruntowych, umów sprzedaży energii elektrycznej i zakupu na potrzeby własne, umów ubezpieczenia, decyzji o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
3. Decyzje, z których wynikają pozwolenia na budowę oraz inne decyzje konieczne do realizacji Farm fotowoltaicznych zgodnie z pozwoleniem na budowę, takie jak: warunki zabudowy, decyzje środowiskowe, decyzje o wyłączeniu z produkcji rolnej (jeśli dotyczy), decyzje na zjazd z drogi publicznej, pozwolenia na budowę, decyzje o zajęciu pasa drogowego pod przyłącze kablowe (jeśli dotyczy), pozwolenia na użytkowanie związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
4. Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw.
5. Zobowiązania wynikające z umowy o finansowanie Farm fotowoltaicznych. Planowane jest, aby przed Podziałem, Spółka Dzielona zakończyła rozpoczęty wcześniej proces zawarcia umowy finansowania z bankiem dotyczącą wszystkich projektów energetycznych pozostających pod bezpośrednim albo pośrednim zarządzaniem Spółki Dzielonej. W konsekwencji Podziału, na B przejdą także zobowiązania z tytułu tej umowy dotyczące przenoszonych Farm fotowoltaicznych.
6. Zobowiązania wynikające z zawartych przez Spółkę Dzieloną kontraktów aukcyjnych na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zawartych z Urzędem Regulacji Energetyki (dalej: „URE”), w zakresie, w jakim dotyczą wydzielanych Farm fotowoltaicznych.
7. Rachunek bankowy, który otwarty zostanie przed dokonaniem Podziału, a które przyporządkowany będzie do działalności prowadzonej za pośrednictwem Farm fotowoltaicznych podlegających wydzieleniu.
8. Wierzytelności z tytułu: gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE, wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych).
9. Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdej Farmy fotowoltaicznej z osobna.
Jeśli chodzi o Y, przeniesieniu podlegać będą (dalej: „Działalność Przenoszona 2”):
1. Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie stanowiące elementy Farm fotowoltaicznych. Planowane jest aby znaczna część Farm fotowoltaicznych była na dzień przeprowadzenia Podziału ukończona oraz przyjęta jako środek trwały. Niemniej jednak, część z przenoszonych Farm fotowoltaicznych będzie prawdopodobnie jeszcze w trakcie budowy. W konsekwencji, po Podziale Y będzie miała możliwość produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.
2. Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: umów dzierżawy gruntu pod Farmy fotowoltaiczne, służebności gruntowych, umów sprzedaży energii elektrycznej i zakupu na potrzeby własne, umów ubezpieczenia, decyzji o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
3. Decyzje, z których wynikają pozwolenia na budowę oraz inne decyzje konieczne do realizacji Farm fotowoltaicznych zgodnie z pozwoleniem na budowę, takie jak: warunki zabudowy, decyzje środowiskowe, decyzje o wyłączeniu z produkcji rolnej (jeśli dotyczy), decyzje na zjazd z drogi publicznej, pozwolenia na budowę, decyzje o zajęciu pasa drogowego pod przyłącze kablowe (jeśli dotyczy), pozwolenia na użytkowanie związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
4. Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw.
5. Zobowiązania wynikające z umowy o finansowanie Farm fotowoltaicznych. Planowane jest, aby przed Podziałem, Spółka Dzielona zakończyła rozpoczęty wcześniej proces zawarcia umowy finansowania z bankiem dotyczącą wszystkich projektów energetycznych pozostających pod bezpośrednim albo pośrednim zarządzaniem Spółki Dzielonej. W konsekwencji Podziału, na Y przejdą także zobowiązania z tytułu tej umowy dotyczące przenoszonych Farm fotowoltaicznych.
6. Zobowiązania wynikające z zawartych przez Spółkę Dzieloną kontraktów aukcyjnych na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zawartych z URE, w zakresie, w jakim dotyczą wydzielanych Farm fotowoltaicznych.
7. Rachunek bankowy, który otwarty zostanie przed dokonaniem Podziału, a które przyporządkowany będzie do działalności prowadzonej za pośrednictwem Farm fotowoltaicznych podlegających wydzieleniu.
8. Wierzytelności z tytułu: gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE, wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych).
9. Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdej Farmy fotowoltaicznej z osobna.
Wyodrębnienie działalności Farm fotowoltaicznych
Przejawem wyodrębnienia organizacyjnego działalności Farm fotowoltaicznych w Spółce Dzielonej jest przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej i odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą realizacji Farm fotowoltaicznych. Farmy fotowoltaiczne nie stanowią formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednakże posiadają znaczną organizacyjną odrębność.
Przejawia się ona przede wszystkim poprzez:
- przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Farm fotowoltaicznych w ramach prowadzonej dla Spółki Dzielonej ewidencji rachunkowej,
- przyporządkowanie odpowiednich umów dotyczących realizacji Farm fotowoltaicznych do każdego z nich,
- środki pieniężne odnoszące się do Farm fotowoltaicznych, będące gromadzone na oddzielnych rachunkach bankowych przyporządkowanych do wydzielanych Farm fotowoltaicznych – w okresie poprzedzającym Podział planuje się otwarcie takich dedykowanych kont bankowych, które następnie zostaną przeniesione na Spółki Przejmujące.
Wyodrębnienie funkcjonalne Farm fotowoltaicznych przejawia się tym, że składające się na tę działalność składniki majątkowe oraz zobowiązania jak np.:
- umowy dzierżawy gruntu, na których znajdują się Farmy fotowoltaiczne,
- budowle tworzące Farmy fotowoltaiczne (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych - prace budowlane są jeszcze w toku),
- prawa i obowiązki z umów projektanckich, prace budowlane, zarządzanie oraz finansowanie Farm fotowoltaicznych, są powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji energii elektrycznej i czerpania z tego tytułu pożytków. Cel ten różni się od zasadniczego celu, który będzie po Podziale realizowany przez zespół składników i zobowiązań, który pozostanie w Spółce Dzielonej - tj. Magazyny energii, zarządzanie aktywami majątkowymi i nowymi projektami z zakresu energii odnawialnej, dostarczanie wsparcia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, świadczenie usług na rzecz swoich spółek zależnych (m.in. usług księgowych, prawnych).
Ponieważ aktualnie Farmy fotowoltaiczne stanowią integralną część Spółki Dzielonej, nie jest dla nich prowadzona odrębna księgowość. Jednakże wyodrębnienie finansowe Farm fotowoltaicznych przejawia się w tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę Dzieloną pozwala na przyporządkowanie do Farm fotowoltaicznych ponoszonych kosztów i związanych z nimi zobowiązań. Ponadto, osobno dla każdej z Farm fotowoltaicznych istnieje możliwość wyodrębnienia majątku oraz przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży energii elektrycznej.
Jak wspomniano powyżej, przed dokonaniem Podziału utworzone zostaną rachunki bankowe, które zostaną przyporządkowane odpowiednio do składników przenoszonych na B i Y.
O wyodrębnieniu finansowym świadczyć będzie również przekazanie w wyniku Podziału do Spółek Przejmujących:
- wierzytelności z tytułu gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów),
- wierzytelności z tytułu ubezpieczeń,
- wierzytelności z tytułu wniesionych kaucji aukcyjnych do URE,
- wierzytelności z tytułu wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (jeśli dotyczy).
W związku z Podziałem, Spółki Przejmujące będą prowadziły działalność polegającą na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej a w nielicznych przypadkach, gdzie Farmy fotowoltaiczne nie będą jeszcze kompletne, kontynuowały ich budowę.
Majątek pozostający w Spółce Dzielonej po Podziale
Na skutek planowanego Podziału w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych w zakresie Magazynów energii oraz pozostałej działalności Spółki Dzielonej (dalej: „Działalność Pozostała”), na który składają się m.in:
1. Projekty dotyczące Magazynów energii.
2. Inny majątek rzeczowy Spółki Dzielonej związany z Działalnością Pozostałą:
- umowa o świadczenie usług w centrum biznesowym pozwalająca na korzystanie z powierzchni biurowej oraz rejestrację siedziby Spółki Dzielonej;
- wyposażenie w/w biura;
- sprzęt IT, licencje komputerowe, oprogramowanie;
- rachunki bankowe prowadzone dla działalności innej niż powiązana z Farmami fotowoltaicznymi podlegającymi wydzieleniu,
- urządzenia techniczne i maszyny.
3. Prawa i obowiązki wynikające z własności udziałów w spółkach zależnych, zaangażowanych w których Spółka Dzielona jest udziałowcem.
4. Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: decyzji środowiskowych, umów dzierżawy gruntu i warunki zabudowy dotyczące Magazynów energii.
5. Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw w zakresie Magazynów energii.
6. Wierzytelności z tytułu: gwarancji za Magazyny energii (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE.
7. Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdego Magazynu energii z osobna.
Podział Spółki Dzielonej nie będzie związany z przejęciem pracowników ponieważ Spółka Dzielona ich nie zatrudnia, co jest standardową praktyką biznesową w zakresie działalności gospodarczej, związanej z wytworzeniem energii ze źródeł odnawialnych. Jednakże, Spółka Dzielona prowadzi współpracę z osobami fizycznymi w oparciu o umowę o świadczenie usług. Jak wskazano wcześniej we Wniosku, Spółka Dzielona świadczyć będzie po Podziale usługi asset management, a działania te będą dokonywane poprzez jej współpracowników. Spółki Przejmujące będą zatem korzystać z doświadczenia Spółki Dzielonej i pośrednio jej współpracowników wykonujących zadania z obszaru zarządzania projektami energetycznymi (analogicznie jak Farmy fotowoltaiczne przed Podziałem).
W tym miejscu Wnioskodawca jeszcze raz zaznaczył, że przed Podziałem umowa dotycząca zarządzania „asset management” nie jest potrzebna, gdyż zarządzane projekty obejmujące Farmy fotowoltaiczne znajdują się w samej Spółce Dzielonej. Ponadto takie działanie nie byłoby prawnie możliwe, ponieważ oznaczałoby ono, że taka umowa została zawarta przez Spółkę Dzieloną z samą sobą. W związku z tym w chwili Podziału na Spółki Przejmujące nie zostanie przeniesiona taka umowa. Niemniej wszelkie działania dotyczące usług zarządzania projektami zostaną pokryte po Podziale.
W opinii Wnioskodawcy, zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółki Przejmujące będą wyposażone w odpowiednie środki materialne i niematerialne, które pozwolą im na dalsze funkcjonowanie i prowadzenie działalności gospodarczej.
Uzasadnienie planowanego Podziału
Planowany Podział ma na celu przede wszystkim rozdzielenie do odrębnych podmiotów prawnych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj. oddzielenie działalności związanej z Magazynami energii, inwestycjami kapitałowymi w Spółki z Grupy A oraz zarządzaniem obecnymi i przyszłymi przedsięwzięciami energetycznymi, od działalności związanej Farmami fotowoltaicznymi i czerpaniem z nich pożytków w postaci wynagrodzenia za sprzedaż tejże energii.
Z uwagi na odmienność ryzyk i odpowiedzialności wynikających z tych różnych rodzajów działalności (odpowiedzialność wobec zadań powierzonych na poziomie grupy kapitałowej ma inny charakter od odpowiedzialności względem przedsiębiorstw, którym sprzedawana jest energia elektryczna, oraz organów władzy państwowej, odpowiedzialnej za ten obszar) oraz ich specyfiki, przedsięwzięcia te wymagają odmiennych zasad finansowania i odmiennego modelu zarządzania nimi. Może to być w sposób bardziej transparentny realizowane w ramach odrębnych podmiotów prawnych.
Brak wyraźnego rozdzielenia Działalności Pozostałej od Działalności Przenoszonej 1 i Działalności Przenoszonej 2 prowadziłby do niepożądanego mieszania się w Spółce Dzielonej ryzyk prawnych typowych dla usług komercyjnych związanych ze sprzedażą energii elektrycznej (np. w zakresie sporów z podmiotami nabywającymi energię) i typowych dla działalności zarządzania obecnych i przyszłych przedsięwzięć Grupy A (np. proces budowy, odpowiedzialność za zobowiązania wobec kontraktorów) czy też biznesowych (np. odmienne wskaźniki rentowności, odmienna specyfika bieżącego i strategicznego zarządzania). Również z perspektywy banku finansującego inwestycje, pożądane jest, aby w finansowanym podmiocie nie występowały dwa różne typy działalności o dużej skali.
Rozdzielenie obu w/w typów działalności wpisuje się również w strategię Grupy A, do której należą Spółka Dzielona i Spółki Przejmujące. Strategia ta obejmuje realizację przedsięwzięć związanych z budową dalszych przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz jej magazynowania (m.in. poprzez nowe farmy fotowoltaiczne, magazyny energii) i ich pełne oddzielenie od prowadzonej dotychczas działalności w przedmiocie faktycznej produkcji energii elektrycznej osobno na projektach o mocy do 1MW każdy i ponad 1MW. Zainteresowani zaznaczają, że analogiczny podział stosuje się na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. 2022 poz. 467) w tzw. „koszykach aukcyjnych”. Ponadto, ze względu na rosnącą liczbę Farm fotowoltaicznych oraz ich charakterystykę (m.in. różnorodne położenie geograficzne,) niezbędne jest wyznaczenie w Grupie A w Polsce podmiotu, który pełnić będzie rolę koordynacyjną dla już obecnych Farm fotowoltaicznych i przyszłych przedsięwzięć Grupy w Polsce. Tę rolę, obejmującą zapewnienie m.in. usług księgowych czy prawnych w intencji Grupy A pełnić ma Spółka Dzielona w ramach Działalności Pozostałej. Wydzielenie ze Spółki Dzielonej Farm fotowoltaicznych do odrębnych podmiotów jest więc zasadne z perspektywy strategicznych celów Grupy.
Pytanie
Czy Y, której kapitał zakładowy ulegnie podwyższeniu w wyniku Podziału, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, Y, której kapitał zakładowy ulegnie podwyższeniu w wyniku Podziału, nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.
Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu ma charakter zamknięty, tj. wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w treści wskazanego przepisu podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie jest dopuszczalne objęcie zakresem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych innych czynności niż wymienione.
W odniesieniu do powyższych regulacji należy wskazać, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. czynności zawarcia umowy spółki oraz zmiany umowy spółki. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o PCC, za zmianę umowy uważa się, przy spółce kapitałowej, podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Wymaga również podkreślenia, że w myśl art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane m.in. z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Działalność Przenoszona 2 do Y będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W rezultacie, nawet w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Y, to czynność taka będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, Y nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z czynnościami przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego, tj. Podziałem Spółki Dzielonej, na skutek którego następuje przeniesienie Działalności Przenoszonej 2 na Y.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają umowy spółki.
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że planowany jest podział przez wydzielenie spółki X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania) na podstawie przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych. Podział nastąpi poprzez przeniesienie części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej do dwóch Spółek Przejmujących – w tym do Y sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania). Rezultatem podziału przez wydzielenie będzie podwyższenie kapitału zakładowego i ewentualnie zapasowego Spółki Przejmującej oraz odpowiednim obniżeniem kapitałów własnych Spółki Dzielonej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki. A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce Przejmującej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.
Bez znaczenia dla skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych będzie więc to czy przenoszony do Spółki Przejmującej majątek będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy też nie. Tym samym bezzasadna jest analiza przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – na który powołali się Państwo w stanowisku – ponieważ przepis ten nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania.
Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe, gdyż istotnie podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
… (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).