Temat interpretacji
Umowy pożyczek nie podlegały (nie będą podlegały) opodatkowaniu PCC z uwagi na treść art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC (umowa zawarta poza granicami RP i środki poza granicami RP) a z umowami depozytów nie wiąże się w przypadku Wnioskodawcy (daje na przechowanie) obowiązek w PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m. in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu. Uzupełnili go Państwo w piśmie z 29 września 2023 r. (wpływ 29 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
M. Sp. z o.o. z siedzibą w O. (zwana dalej: „Spółką”) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, w skład której wchodzą także spółki z siedzibą w innych krajach (zwanej dalej „Grupą”).
Bezpośrednim i jedynym akcjonariuszem Spółki jest A. z siedzibą we Francji, która jest rezydentem podatkowym Francji. Podmiot ten jest właścicielem C. SA z siedzibą w Szwajcarii (zwana dalej „C.”), która jest rezydentem podatkowym Szwajcarii.
Podstawową funkcją biznesową C. jest funkcja zarządzania płynnością (treasury)/finansowa. W tym celu C. prowadzi w Szwajcarii rzeczywistą działalność gospodarczą, w szczególności C. zatrudnia w Szwajcarii pracowników, którzy mają zapewnioną odpowiednią infrastrukturę, w tym biurową w Szwajcarii.
Na mocy umowy zawartej 28 listopada 2022 r., która weszła w życie 1 grudnia 2022 r. Spółka przystąpiła jako nowy uczestnik do systemu zarządzania płynnością finansową Grupy, w którym Pool Leaderem jest C.. W Grupie od 1 maja 2022 r. obowiązuje nowa Umowa Ramowa w zakresie cash poolingu (dalej: „Umowa”).
Na mocy Umowy poszczególne spółki z grupy kapitałowej (dalej: „Spółki Zależne”), w tym Spółka, zwróciły się do Pool Leadera o udostępnienie możliwości deponowania u niego ich nadwyżek finansowych oraz możliwości pozyskania kredytu u Pool Leadera w rachunku bieżącym (wynikającego z normalnej działalności biznesowej poszczególnych spółek). Pool Leader zgodził się przyjąć takie depozyty i przyznać kredyty w rachunku bieżącym. Pool Leader ma nieograniczoną swobodę wyboru waluty przyjmowania takich depozytów lub udzielania kredytów w rachunku bieżącym.
Za depozyty uznawane będą niespłacone kwoty (wraz z naliczonymi od niej odsetkami), które Pool Leader jest winien poszczególnym Spółkom Zależnym zgodnie z warunkami Umowy. Konsekwentnie, każda ze Spółek Zależnych ma możliwość deponowania, od czasu do czasu, nadwyżek środków pieniężnych bezpośrednio u Pool Leadera. Zgodnie z Umową, depozyt każdej Spółki Zależnej jest składany u Pool Leadera, który jako podmiot prowadzący profesjonalną działalność finansową, posiada pełną swobodę w decydowaniu o sposobie wykorzystania tych środków w działalności gospodarczej. Umowa nie przewiduje żadnego zobowiązania dla Pool Leadera do przekazywania nadwyżek finansowych jednej Spółki Zależnej na pokrycie niedoborów finansowych innej Spółki Zależnej. Oznacza to, że Umowa reguluje zasady składania depozytów pomiędzy Spółką a Pool Leaderem, nie włączając w tym zakresie inne Spółki Zależne.
Jeśli w jakimkolwiek momencie poszczególne Spółki Zależne posiadać będą zobowiązanie wobec Pool Leadera w odniesieniu do jakiejkolwiek zaległej kwoty pieniężnej, kwota ta będzie uważana na podstawie Umowy za „debet w rachunku bieżącym”. Kwota takiego zobowiązania wraz z wszelkimi innymi kredytami w rachunku bieżącym poszczególnej Spółki Zależnej u Pool Leadera, jest określana jako „saldo kredytu w rachunku bieżącym”. Umowa nie przewiduje żadnego zobowiązania dla Pool Leadera do pokrywania kredytów poszczególnych Spółek Zależnych nadwyżkami finansowymi innych Spółek Zależnych. Oznacza to, że Umowa reguluje zasady zaciągania kredytów między Spółką a Pool Leaderem nie angażując w tym zakresie innych Spółek Zależnych.
Z zastrzeżeniem postanowień Umowy, Saldo kredytu w Rachunku może być spłacane w całości lub w części w dowolnym czasie i okresowo na podstawie Umowy, a także jest wymagalne na żądanie Pool Leadera. Pool Leader zobowiązuje się udostępnić debety w rachunku bieżącym poszczególnym Spółkom Zależnym do odpowiedniego limitu. Oprócz obowiązujących odsetek, za zaangażowanie Pool Leadera otrzymuje on wynagrodzenie (dalej „Opłaty za zaangażowanie”).
Opłaty za zaangażowanie w wysokości 1/3 marży na kosztach finansowania poniesionych przez Pool Leadera będą pobierane od poszczególnych Spółek Zależnych za przyznane kredyty w rachunku bieżącym w celu uwzględnienia kosztów finansowania poniesionych przez Pool Leadera. W następstwie zmian w kosztach finansowania ponoszonych przez Pool Leadera, marża stosowana do określenia opłat za zaangażowanie może być od czasu do czasu zmieniana przez Pool Leadera.
Pool Leader może, według własnego uznania, przyznać Spółce Zależnej nieobciążony kredyt w rachunku bieżącym, jeśli w rezultacie Saldo kredytu w rachunku bieżącym takiej spółki przekroczy ustalony dla niej limit zadłużenia. W takim przypadku Pool Leader naliczy dodatkową opłatę za część przekraczającą Limit w wysokości 1,2% (opłata Post-Limit). Obowiązująca opłata Post-Limit może być weryfikowana i zmieniana przez Pool Leadera przynajmniej raz na kwartał w ciągu pierwszego roku, a następnie raz w roku.
Depozyty i kredyty w rachunku bieżącym są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej określonej w Umowie w odniesieniu do odpowiedniej waluty, w której dokonano depozytu i/lub kredytu w rachunku bieżącym. Takie stawki będą i mogą być od czasu do czasu weryfikowane i korygowane co najmniej raz w roku z uwzględnieniem warunków rynkowych.
Naliczone odsetki i opłaty będą dodawane do zaległego salda każdej Spółki Zależnej (w tym Spółki) ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca podatkowego, w którym kwoty są zaległe na mocy niniejszej Umowy i będą płatne razem z niespłaconą kwotą główną lub kwartalnie lub w dowolnym czasie, zgodnie z ustaleniami Pool Leadera.
Zgodnie z Umową, Pool Leader będzie regularnie wykonywał lub zlecał wykonanie czynności typu „sweeping” zgodnie z wszelkimi umowami bankowymi związanymi z koncentracją środków pieniężnych lub docelowym bilansowaniem rachunków z bankami, z którymi poszczególne Spółki Zależne i Pool Leader zawarli takie umowy. Każda ze Spółek Zależnych upoważnia Pool Leadera do dokonywania, powodowania, zarządzania lub uzyskiwania przelewów realizowanych w ramach takich umów bankowych oraz do sprawdzania sald i pełnych informacji o transakcjach na wszystkich jej rachunkach bieżących. Każda Spółka Zależna upoważnia także Pool Leadera do wyznaczania innych osób, które będą uprawnione do wykonywania czynności określonych powyżej, także w przypadku, gdy Pool Leader występuje jako kontrahent takiej Spółki Zależnej lub jako przedstawiciel kontrahenta takiej Spółki Zależnej w rozumieniu art. 32 ust. 1 szwajcarskiego kodeksu zobowiązań. Pool Leader może działać na podstawie takiego upoważnienia, a upoważnienie to nie może zostać odwołane, dopóki dana Spółka Zależna jest stroną Umowy. Należy podkreślić, że postanowienia Umowy w tym zakresie mają na celu zapewnienie efektywności realizacji zadań Pool Leadera w zakresie przyjmowania Depozytów od danej Spółki Zależnej lub udzielania kredytów takiej Spółce.
W żaden sposób postanowienia Umowy w tym zakresie nie są upoważnieniem (zobowiązaniem) dla Pool Leadera dla wykorzystania środków pieniężnych danej Spółki Zależnej (Depozytów) do pokrycia jakichkolwiek ujemnych sald na rachunkach bankowych innych Spółek Zależnych a także do pokrycia Kredytów takiej Spółki (lub innych ujemnych sald na rachunkach bankowych) środkami finansowymi innych Spółek Zależnych.
Pool Leader dostarcza lub zleca dostarczenie każdej Spółce Zależnej co miesiąc, w czasie i w dniu określonym przez Pool Leadera odpowiednie zestawienie bilansowe.
W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że:
1.Wniosek Państwa dotyczy zarówno stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego. Wynika to z faktu, że Umowa Ramowa w zakresie cash poolingu opisana w Państwa wniosku została zawarta 28 listopada 2022 r. Jest to więc umowa już obowiązująca na dzień złożenia wniosku przez Spółkę.
Na podstawie zawartej już umowy odpowiednio depozyty oraz kredyty są obecnie składane lub zaciągane, jak również będą składane lub zaciągane w stanie przyszłym.
2.Zgodnie z Umową Ramową mają Państwo możliwość pozyskania kredytu od Pool Leadera w rachunku bieżącym. Udzielenie takiego kredytu przez Pool Leadera na rzecz Spółki należy potraktować jako umowę zbliżoną do umowy pożyczki pieniędzy, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie Umowy Ramowej mają Państwo także możliwość deponowania od czasu do czasu swoich nadwyżek finansowych środków pieniężnych u Pool Leadera. Należy więc uznać, że czynność złożenia depozytu przez Państwa u Pool Leadera jest zbliżona do umowy depozytu nieprawidłowego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
3.Otrzymali Państwo już od Pool Leadera kredyty na podstawie Umowy Ramowej. Kredyty takie będą zaciąganie przez Państwa także w przyszłości.
Jednoznacznie Państwo wskazali, że nie będą brali środków finansowych w depozyt od Pool Leadera. Na podstawie Umowy Ramowej, mogą Państwo jednak składać takie depozyty u Pool Leadera.
Przekazali już Państwo w depozyt środki finansowe do Pool Leadera. Depozyty takie będą przekazywane przez Państwa także w przyszłości.
4.Umowa Ramowa regulująca zasady zaciągania kredytów i składania depozytów przez Państwa została zawarta w oparciu o przepisy prawa szwajcarskiego – prawa kraju, w którym ma siedzibę Pool Leader jako usługodawca. Biorąc pod uwagę, że wszystkie kredyty są i będą udzielane (są i będą przyjmowane depozyty) przez Pool Leadera, z siedzibą w Szwajcarii poprzez rachunki prowadzone przez ten podmiot, należy przyjąć, że Umowa Ramowa została zawarta w Szwajcarii (i taka była zgodna wola obu stron Umowy łączącej Państwa i Pool Leadera).
Środki stanowiące przedmiot kredytu udzielonego przez Pool Leadera na rzecz Spółki, znajdują się/będą się znajdowały na rachunku bankowym Pool Leadera prowadzonym poza granicami Polski.
Środki te, znajdujące się za granicą na rachunku cash-pool’owym prowadzonym dla Państwa, są i będą mogły być wykorzystane przez Państwa zgodnie z jego celami, np. do uregulowania bieżących zobowiązań wobec spółek z grupy kapitałowej.
Z kolei, środki stanowiące depozyty składane przez Państwa w ramach Umowy ramowej są w pierwszej kolejności przekazywane przez Państwa na rachunek cash-pool’owy za granicę (w tym czasie Spółka może nadal wycofać przelane środki pieniężne, uregulować bieżące zobowiązania), następnie dopiero wtedy będzie składana dyspozycja złożenia depozytu u Pool Leadera.
Przywołując za Państwem treść opisu sprawy pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy przepływy środków pieniężnych w ramach opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym systemu Cash Pool będą opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, przepływy środków pieniężnych w ramach opisanego w stanie faktycznym systemu Cash Pool nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ po stronie Państwa podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako import usług i korzystają jednocześnie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 - 40 ustawy o podatku od towarów i usług.
W Państwa ocenie, przepływy mające miejsce w związku z Państwa udziałem w realizacji Umowy w zakresie depozytów i kredytów nie spowodują powstania po Państwa stronie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo, że przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 7 ww. ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, przy umowie pożyczki ciąży na biorącym pożyczkę.
W przypadku umowy pożyczki stawka podatku wynosi – zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy – 0,5%, z zastrzeżeniem ust. 5.
W związku z powyższymi regulacjami prawnymi należy stwierdzić, że umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.
Niezależnie od powyższego podkreślić należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W przypadku umów pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Podstawę do ww. wyłączenia może natomiast stanowić m.in. fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona od podatku od towarów i usług.
Wskazali Państwo, że w świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Mając na uwadze przedstawioną we wniosku argumentację w zakresie podatku od towarów i usług, z tytułu zaciągniętych kredytów u Pool Leadera będą Państwo podmiotem zobowiązanym do wykazania importu usług dla celów podatku od towarów i usług, zwolnionych z tego podatku. Oznacza to, że – według Państwa – w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W rezultacie na Państwu z tytułu zawarcia ww. Umowy z Pool Leaderem, nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe, aczkowiek z innych względów niż Państwo wskazali.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c)(uchylona)
d)umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e)umowy dożywocia,
f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g)(uchylona)
h)ustanowienie hipoteki,
i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j)umowy depozytu nieprawidłowego,
k)umowy spółki.
Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Należy stwierdzić, że umowa cash poolingu pozostaje umową nienazwaną. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) – w księdze trzeciej zobowiązania – nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy.
Sama umowa cash poolingu jest najbardziej zbliżona swą konstrukcją do umowy pożyczki wymienionej w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czy też do umowy depozytu nieprawidłowego. Jednakże nie jest żadną z nich. Jeżeli jednak zawiera ona elementy przedmiotowo istotne (essentialia negotii) ww. umów, to dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy przeanalizować, czy w ramach umowy cash poolingu nie dochodzi do zawierania umów pożyczek czy też umów depozytu nieprawidłowego. Decydujące znaczenie dla oceny skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma bowiem treść a nie formalna nazwa umowy.
Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, że Umowa, do której Państwo przystąpili reguluje zasady zaciągania kredytów (pożyczek), jak i zasady składania depozytów, wyłącznie pomiędzy Państwem a Pool Leaderem, nie angażując w tym zakresie innych Spółek Zależnych. Wskazali Państwo, że udzielenie takiego kredytu (pożyczki) przez Pool Leadera na rzecz Spółki należy potraktować jako umowę zbliżoną do umowy pożyczki pieniędzy, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie Umowy Ramowej mają Państwo także możliwość deponowania od czasu do czasu swoich nadwyżek finansowych środków pieniężnych u Pool Leadera. Czynność złożenia depozytu przez Państwa u Pool Leadera jest zbliżona do umowy depozytu nieprawidłowego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z tak przedstawionego opisu wynika więc, że zaciągają Państwo pożyczkę (zwaną też kredytem) u Pool Leadera oraz składają Państwo u niego w depozyt środki finansowe.
Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawierają definicji umowy pożyczki czy umowy depozytu nieprawidłowego, dlatego należy odwołać się w tym zakresie do odpowiednich przepisów uregulowanych w ustawie – Kodeks cywilny.
W myśl art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Zgodnie z art. 845 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.
Przechodząc ponownie na grunt przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy wskazać na art. 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 1 a) ww. ustawy, według którego:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą:
-dokonania czynności cywilnoprawnej.
-każdorazowej wypłaty środków pieniężnych, jeżeli umowa pożyczki określa, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy.
Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego - na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – stanowi kwota lub wartość pożyczki albo depozytu, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych.
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawka podatku od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego wynosi – 0,5%.
W związku z powyższymi regulacjami prawnymi należy stwierdzić, że umowa pożyczki i umowa depozytu nieprawidłowego podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę/przechowawcy.
Z opisu wniosku wynika, że to Państwo złożyli i będą składać w depozyt środki finansowe do Pool Leadera. Zatem w przypadku umów depozytu nieprawidłowego obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w Państwa przypadku nie wystąpi, gdyż w przypadku tej umowy ciąży on na przechowawcy.
Z kolei, jeśli chodzi o umowę pożyczki (już zawartą i te planowane w przyszłości) to znajdzie tu zastosowanie przepis art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy:
Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z treści powołanego przepisu wynika, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.
Pożyczka podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą, ale nabywca – pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z opisu sprawy wynika, że umowy pożyczek (zwane też kredytami) zostały zawarte i będą zawierane w Szwajcarii. Podmiot (Pool Leader), który udzielił i będzie udzielał Państwu kredytów (pożyczek) jest Spółką z siedzibą w Szwajcarii. Środki stanowiące przedmiot kredytu (pożyczki) udzielonego przez spółkę szwajcarską znajdują się/będą się znajdowały na rachunku bankowym Pool Leadera prowadzonym poza granicami Polski.
Zawarcie umowy pożyczki poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i to, że środki pieniężne będące przedmiotem umów pożyczek, w momencie ich zawarcia, znajdowały się (będą się znajdowały) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wypełnia dyspozycję art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zatem opisane we wniosku umowy pożyczek nie podlegały i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, zgadzamy się zatem z Państwa stanowiskiem, że przepływy finansowe w związku z Państwa udziałem w realizacji Umowy w zakresie depozytów i kredytów, nie spowodują powstania po Państwa stronie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Z innych jednak przyczyn niż Państwo wskazali.
Skoro bowiem wskazane we wniosku umowy pożyczek nie podlegały (nie będą podlegały) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na treść art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych a z umowami depozytów nie wiąże się w Państwa przypadku obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych, to zbędna jest analiza możliwości zastosowania wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 cyt. ustawy (na który to przepis powołują się Państwo w stanowisku), gdyż nie ma on w sprawie zastosowania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.