Temat interpretacji
Skoro sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana w całości podatkiem od towarów i usług, z uwagi na rezygnację ze zwolnienia, to sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 11 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności budynków, budowli oraz urządzeń budowlanych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 11 sierpnia 2023 r. (data wpływu – 11 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Sp. z o.o. (Kupujący)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Sp. z o.o. (Sprzedający)
Opis zdarzenia przyszłego
(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sprzedający”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.
(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce (dalej: „Kupujący”).
Sprzedający wraz z Kupującym będą dalej zwani łącznie: „Zainteresowanymi”.
Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w (…), stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) z obrębu nr (…), wpisanej do księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy (…)Wydział Ksiąg Wieczystych (…) pod numerem (…) (dalej: „Działka”).
Na Działce znajduje się pięć budynków rozumianych jako wolnostojące obiekty budowlane, tj. budynek biurowy, trzy budynki przemysłowe oraz budynek niemieszkalny (dalej: „Budynki”), które stanowią odrębną własność Sprzedającego.
W skład Budynków wchodzą:
i.Budynek o nr ew. (…) – budynek przemysłowy, 2 kondygnacje nadziemne/0 podziemnych, pow. zabudowy (…) m2;
ii.Budynek o nr ew. (…) – pozostały budynek niemieszkalny, 2 kondygnacje nadziemne/0 podziemnych, pow. zabudowy (…) m2;
iii.Budynek o nr ew. (…) – budynek biurowy, 2 kondygnacje nadziemne/0 podziemnych, pow. zabudowy (…) m2;
iv.Budynek o nr ew. (…) – budynek przemysłowy, 2 kondygnacje nadziemne/0 podziemnych, pow. zabudowy (…) m2;
v.Budynek o nr ew. (…) – budynek przemysłowy, 1 kondygnacja nadziemna/0 podziemnych, pow. zabudowy (…) m2.
Przy wjeździe na teren Działki znajduje się stróżówka. Dodatkowo, zgodnie z mapą geodezyjną zamieszczoną na stronach (...), na Działce znajdują się obiekty liniowe, tj.: system drenarski, wodociąg, gazociąg, kanalizacja i podziemna sieć ciepłownicza, sieć elektroenergetyczna oraz telekomunikacyjna (dalej łącznie: „Obiekty Liniowe”). Obiekty Liniowe częściowo stanowią, a częściowo nie stanowią własności Sprzedającego i w części stanowiącej własność Sprzedającego będą stanowić przedmiot Transakcji, a w części niestanowiącej własności Sprzedającego nie będą stanowić przedmiotu Transakcji. Obiekt stróżówki oraz Obiekty Liniowe w części stanowiącej własność Sprzedającego będą dalej zwane łączenie: „Budowlami”. Budowle są używane przez okres ponad 2 lat.
Na Działce znajdują się również urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane, w postaci ogrodzenia, latarni, szlabanu oraz utwardzonego terenu wokół Budynków (dalej łącznie: „Urządzenia Budowlane”). Obiekty te są używane przez okres ponad 2 lat oraz w tym okresie nie były ulepszane.
Działka, Budynki, Budowle i Urządzenia Budowlane będą dalej zwane łącznie: „Nieruchomością”.
Kupujący planuje nabyć prawo użytkowania wieczystego Działki wraz z własnością Budynków, Budowli oraz Urządzeń Budowlanych od Sprzedającego (dalej: „Transakcja”).
Sprzedający jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (i pozostanie zarejestrowany także na dzień Transakcji) oraz dokonuje zakupów towarów i usług, w odniesieniu do których odlicza podatek naliczony stosownie do art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Nieruchomość została nabyta przez Sprzedającego w wyniku zawarcia umowy sprzedaży (…) roku udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza (…). Transakcja ta była opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej (23%). Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego również w związku z transakcją nabycia Nieruchomości.
Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie poszczególnych Budynków i Budowli, których wartość byłaby większa lub równa 30% ich wartości początkowej.
Budynki są wynajmowane lub oddawane do używania przez Sprzedającego na podstawie umów o podobnym charakterze od v roku, tj. przez okres dłuższy niż dwa lata. W dniu Transakcji, zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego, Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego jako wynajmującego z obowiązujących na dzień Transakcji umów najmu dotyczących Nieruchomości („Umowy Najmu”).
Sprzedający nie wykorzystywał Budynków wyłączenie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.
Sprzedający zawarł z podmiotami trzecimi również takie umowy jak: umowa o zarządzanie Nieruchomością, umowa o zarządzanie bieżącą działalnością, umowy o współpracy dot. realizacji planowanego projektu/inwestycji, umowa o świadczenie usług biznesowych, umowa o świadczenie usług finansowo-księgowych, umowy o świadczenie usług sprzątania, umowa o świadczenie usług ochrony, umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów, umowy pożyczek (dalej: „Umowy”).
W ramach Transakcji, oprócz Nieruchomości, Kupujący nabędzie od Sprzedającego, również:
i.prawo własności wyposażenia związanego z Budynkami oraz inne ruchomości, które na dzień Transakcji stanowić będą własność Sprzedającego oraz będą związane z funkcjonowaniem Nieruchomości;
ii.prawa i obowiązki wynikające z instrumentów zabezpieczenia wykonania zobowiązań najemców na podstawie umów najmu (w tym w formie gwarancji) oraz kaucji zdeponowanych przez najemców;
iii.będące własnością Sprzedającego na moment Transakcji autorskie i pokrewne prawa majątkowe do dokumentacji projektowej, budowlanej oraz zagospodarowania terenu, związanej z Nieruchomością (o ile wystąpią);
iv.prawa własności nośników, na których utrwalono dokumentację związane z Nieruchomością,
v.pozostałą dokumentację prawną, techniczną i administracyjną związaną z Nieruchomością;
vi.prawa wynikające z niektórych decyzji administracyjnych, jakie Sprzedający uzyskał dla Nieruchomości (w tym pozwolenie na rozbiórkę) (z tym, że pozwolenie na budowę zostanie wygaszone po zrealizowaniu Transakcji a Kupujący nie zamierza realizować inwestycji na Działce na jego podstawie).
W ramach Transakcji, z zastrzeżeniem zawartym poniżej, Kupujący nie nabędzie m.in. następujących elementów majątku Sprzedającego:
i.firmy (nazwy przedsiębiorstwa) Sprzedającego;
ii.należności i zobowiązań Sprzedającego;
iii.praw i obowiązków Sprzedającego wynikających z Umów;
iv.praw i obowiązków wynikających z umowy rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Sprzedający dokonuje rozliczeń z najemcami) oraz środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach Sprzedającego (za wyjątkiem kaucji zdeponowanych przez najemców);
v.praw i obowiązków wynikających z umów ubezpieczenia zawartych przez Sprzedającego;
vi.praw i obowiązków wynikających z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez Zbywcę, w tym w szczególności umów o prowadzenie rozliczeń księgowo-podatkowych;
vii.praw i obowiązków wynikających z umów na finansowanie działalności Sprzedającego (np. umowy pożyczki);
viii.pracowników ani zakładu pracy Sprzedającego - Sprzedający nie zatrudnia pracowników;
ix.ksiąg i dokumentów związanych z działalnością gospodarczą Sprzedającego;
x.ksiąg rachunkowych Sprzedającego;
xi.tajemnic i know-how przedsiębiorstwa Sprzedającego;
xii.praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Sprzedającego w zakresie zarządzania Nieruchomością (property management) lub zarządzania aktywami (asset management).
W związku z powyższym, Kupujący zawrze własne umowy dążące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności w zakresie zarządzania Nieruchomością, dostawy mediów, zapewnienia czystości, bezpieczeństwa itp., niewykluczone jest jednocześnie, że część z zawartych przez Kupującego umów zawarta zostanie z dotychczasowymi dostawcami tych usług na rzecz Sprzedającego. Nie wyklucza się także tymczasowego korzystania przez Kupującego z praw wynikających z powyższych umów, które nie zostaną przez Sprzedającego rozwiązane – na podstawie odpowiednich porozumień zawartych z dostawcami/Sprzedającym, przy zachowaniu odpowiednich rozliczeń pomiędzy stronami – jednakże jedynie do czasu zawarcia odpowiednich umów przez Kupującego.
Nieruchomość opisana we wniosku nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności prowadzonej przez Sprzedającego, w tym na podstawie statutu, regulaminu, uchwały lub innego podobnego dokumentu. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do nich odrębnych ksiąg rachunkowych dla celów statutowych.
Sprzedający prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie Nieruchomości lub oddawaniu jej do używania na podstawie umów o podobnym charakterze w celu prowadzenia działalności biurowej lub usługowej, w ramach której nie zatrudnia pracowników.
Kupujący jest spółką celową należącą do Grupy (…), która to grupa prowadzi działalność deweloperską w sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, biurowym.
Po nabyciu Nieruchomości Kupujący – po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na rozbiórkę lub po prawomocnym przeniesieniu takiego pozwolenia ze Sprzedającego – zamierza wyburzyć naniesienia znajdujące się na Działce i rozpocząć inwestycję polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych (z niewielką częścią przeznaczoną na funkcje usługowo-handlowe), z lokalami przeznaczonymi na sprzedaż.
Po sprzedaży Nieruchomości Sprzedający jako spółka będzie nadal kontynuował działalność. Na obecnym etapie nie są planowane zmiany restrukturyzacyjne w spółce, ani też jej likwidacja.
W uzupełnieniu wniosku wyjaśnili Państwo, co następuje.
Stróżówka stanowi naniesienie niezwiązane trwale z gruntem. W rozumieniu ustawy Prawo budowlane stróżówka nie jest budynkiem, ale może zostać uznana za tymczasowy obiekt budowlany. W rozumieniu Kodeksu cywilnego, stróżówka nie jest nieruchomością budynkową, tylko ruchomością.
Stróżówka stanowi własność Sprzedającego i będzie przedmiotem umowy sprzedaży. Następujące Obiekty Liniowe stanowią własność Sprzedającego i będą przedmiotem umowy sprzedaży:
- system drenarski,
- wodociąg – w części znajdującej się na Działce,
- kanalizacja – w części znajdującej się na Działce – poza fragmentem kanalizacji deszczowej znajdującym się w południowo-wschodnim narożniku Działki wraz ze studnią rewizyjną (które stanowią własność (…) oraz poza włączonym do ww. studni przyłączem kanalizacji deszczowej z sąsiedniego budynku przy (…) (które stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej (…),
- podziemna sieć ciepłownicza,
- sieć elektroenergetyczna – w części stanowiącej międzybudynkową oraz wewnątrzbudynkową sieć elektroenergetyczną (z wyłączeniem sieci należącej do operatora – tj. do (…).
Wskazane powyżej Obiekty Liniowe, w części stanowiącej własność (…), nie będą stanowić przedmiotu umowy sprzedaży.
Ww. Obiekty Liniowe będące własnością Sprzedającego (z wyłączeniem systemu drenarskiego i podziemnej sieci ciepłowniczej), w ocenie Zainteresowanych, stanowią części składowe każdego z Budynków, ponieważ nie mogą być od nich odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany i nie są połączone z Budynkami dla przemijającego użytku.
Żadne z Urządzeń Budowlanych znajdujących się na Działce nie stanowi części składowej Budynków.
Pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy, w przypadku rezygnacji Stron ze zwolnienia i opodatkowania dostawy Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, w przypadku rezygnacji Stron ze zwolnienia i opodatkowania dostawy
Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) tej ustawy, nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
i.w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
ii.ii. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest w związku z tą transakcją zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konieczne jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług.
W konsekwencji, jeżeli Zainteresowani złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia Nieruchomości.
Na potwierdzenie stanowiska przywołali Państwo interpretację indywidualną.
Powyżej przywołaliśmy tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
1)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
2)innych praw majątkowych – 1%.
Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
−umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
− umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy). Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub/i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz prawem własności budynków, budowli i urządzeń technicznych, określone we wniosku jako Nieruchomość.
W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.515.2023.5.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził Państwa stanowisko wskazując, że:
- planowana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
- planowana dostawa Budynków i Budowli (a także urządzeń budowlanych, które stanowią części składowe budynków i budowli) znajdujących się na działce nr (…) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług,
- również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, z którym związane są ww. Budynki i Budowle, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy,
- obiekty liniowe (infrastruktura, przyłącza), jako że nie stanowią własności sprzedającego nie będą przedmiotem dostawy,
- jeśli Strony opisanej transakcji (Zainteresowani) podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku i złożą zgodne oświadczenie, spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, to dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu według właściwej stawki podatku od towarów i usług.
A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż Nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności Budynków, Budowli i urządzeń budowlanych, w zakresie, w jakim stanowią Państwa własność) będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (bo Strony transakcji zrezygnują ze zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowo – jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia – część opisanych we wniosku obiektów nie stanowi własności Sprzedającego i tym samym nie będą przedmiotem umowy sprzedaży, zatem nie będą one podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-1.4012.515.2023.5.KO.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.