Temat interpretacji
Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 6 września 2019 r. (data wpływu 9 września 2019 r.), uzupełnionym 16 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej wraz z posadowionymi na niej budynkiem i naniesieniami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej wraz z posadowionymi na niej budynkiem i naniesieniami.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 9 października 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.397.2019.2.JG, 0111-KDIB4.4014.299.2019.3.PM wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 16 października 2019 r.
We wniosku złożonym przez:
-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
Spółka z o.o. (Kupujący, Nabywca);
-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
Sp. k. (Sprzedający, Zbywca)
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowany niebędący stroną postępowania spółka komandytowa (dalej: Sprzedający lub Zbywca) jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług czynny i będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług czynny również na datę planowanej Transakcji, o której mowa poniżej. Zgodnie z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym przedmiotem przeważającej działalności Sprzedającego jest: 41.20.Z. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
Zainteresowany będący stroną postępowania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Kupujący lub Nabywca) jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług czynny i będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług czynny również na datę planowanej Transakcji, o której mowa poniżej. Zgodnie z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym przedmiotem przeważającej działalności Kupującego jest: 68.20.Z. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Aktualnie Kupujący rozważa nabycie od Zbywcy zabudowanej nieruchomości położonej w W. wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego (dalej: Transakcja).
Sprzedający oraz Kupujący (dalej łącznie: Zainteresowani) nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865, ze zm.).
Pomiędzy Zainteresowanymi nie zachodzą również powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.
Planowana Transakcja dotyczyć będzie działki gruntu, położonej w W., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: Grunt). Sprzedający jest właścicielem Gruntu.
Grunt jest aktualnie zabudowany i będzie zabudowany na datę planowanej Transakcji:
- budynkiem magazynowym z zapleczem biurowo-socjalnym C (dalej: Budynek Magazynowy C);
- budynkiem magazynowym z zapleczem biurowo-socjalnym D (dalej: Budynek Magazynowy D);
- budynkiem portierni (dalej: Budynek Portierni);
- budynkiem pompowni przeciwpożarowej (dalej: Budynek Pompowni Przeciwpożarowej);
- budynkiem stacji transformatorowej (dalej: Budynek Stacji Transformatorowej);
- określonymi budowlami, w
rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
(Dz.U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.) (dalej łącznie: Budowle), tj. w
szczególności:
- utwardzeniem terenu (obejmującym drogi, place manewrowe i
- murami oporowymi;
- totemem informacyjno-reklamowym i masztami flagowymi;
- wiatami rowerowymi;
- oświetleniem terenu (obejmującym 13 wolnostojących słupów oświetleniowych);
- infrastrukturą w postaci sieci uzbrojenia terenu (obejmującą wewnętrzną sieć wodno-kanalizacyjną z przeciwpożarowym zbiornikiem wody z pompownią, separatorem z osadnikiem, pompowniami ścieków sanitarnych i deszczowych, linie kablowe, sieć gazociągową ze stacją redukcyjno-pomiarową gazu);
- określonymi urządzeniami budowlanymi, w
rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego (dalej łącznie: Urządzenia
Budowlane), tj. w szczególności: ogrodzeniem ze szlabanami dostępu,
określonymi przyłączami.
Na datę wniosku, oprócz Budowli i Urządzeń Budowlanych, o których mowa powyżej, na Gruncie posadowiony jest również znak reklamowy (dalej: Znak Reklamowy) stanowiący budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Jednocześnie, wyżej wymieniony Znak Reklamowy nie będzie przedmiotem Transakcji, gdyż nie będzie on posadowiony na Gruncie na datę Transakcji.
Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości, Zainteresowani pragną zaznaczyć, że definicja Budowli sformułowana powyżej na potrzeby wniosku nie obejmuje Znaku Reklamowego.
Budynek Magazynowy C i Budynek Magazynowy D w dalszej części wniosku nazywane będą łącznie Budynkami Magazynowymi.
Budynki Magazynowe, Budynek Portierni, Budynek Pompowni Przeciwpożarowej oraz Budynek Stacji Transformatorowej w dalszej części wniosku nazywane będą łącznie Budynkami.
Grunt, Budynki, Budowle, Urządzenia Budowlane w dalszej części wniosku nazywane będą łącznie Nieruchomością.
Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (Rady Miejskiej z 21 maja 2015 r.) Nieruchomość położona jest na terenie o przeznaczeniu: a) aktywność gospodarcza (z określonymi zastrzeżeniami), b) usługi (z określonymi zastrzeżeniami), c) rekreacja, d) wody powierzchniowe, e) infrastruktura drogowa, f) obiekty infrastruktury technicznej.
Ponieważ pytania zadane w ramach wniosku dotyczą klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług, w tym prawa Kupującego do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego (a także klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych), w dalszych punktach Zainteresowani opisują: historię nabycia przedmiotu Transakcji oraz jego wykorzystanie w działalności gospodarczej Sprzedającego, zakres Transakcji, inne zagadnienia związane z Transakcją.
Historia nabycia przedmiotu Transakcji oraz jego wykorzystanie w działalności gospodarczej Sprzedającego.
Sprzedający nabył prawo własności Gruntu na podstawie zawartej 15 grudnia 2017 r. umowy sprzedaży (akt notarialny) zawartej pomiędzy Sprzedającym oraz a) G. sp. z o.o., b) A. sp. z o.o., c) P. sp. z o.o., d) N. sp. z o.o., która to transakcja została potraktowana jako opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.
Po nabyciu Gruntu, Sprzedający zrealizował na Gruncie inwestycję, w wyniku której doszło do zabudowania Gruntu Budynkami, Budowlami oraz Urządzeniami Budowlanymi z zamiarem rozpoczęcia komercyjnego wynajmu powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych.
Pozwolenie na użytkowanie powyższej inwestycji polegającej na budowie na Gruncie Budynków, Budowli oraz Urządzeń Budowlanych zostało wydane Sprzedającemu:
- decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: PINB) z 19 grudnia 2018 r. (z wyłączeniem części powierzchni magazynowej Budynku Magazynowego C), oraz
- decyzją PINB z 16 stycznia 2019 r. (w zakresie części powierzchni magazynowej Budynku Magazynowego C nie uwzględnionej w decyzji PINB z 19 grudnia 2018 r.).
Sprzedający odliczył podatek od towarów i usług naliczony wynikający z faktur VAT związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie na Gruncie Budynków, Budowli oraz Urządzeń Budowlanych.
Jednocześnie, po wzniesieniu i oddaniu do używania, Sprzedający nie poniósł (i do daty planowanej Transakcji nie poniesie) wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, Budynków i Budowli, które na datę planowanej Transakcji byłyby równe lub przekroczyłyby 30% wartości początkowej poszczególnych Budynków lub poszczególnych Budowli.
Nieruchomość jest wykorzystywana przez Sprzedającego do działalności w zakresie komercyjnego wynajmu powierzchni podmiotom gospodarczym. Działalność prowadzona w powyższym zakresie przez Sprzedającego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość nie jest wykorzystywana przez Sprzedającego do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Najemcy zaczęli zajmować powierzchnię przeznaczoną na wynajem w Budynkach Magazynowych począwszy od 15 października 2018 r. (celem wykonania prac dostosowujących). W chwili obecnej całość powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych została wynajęta. Jednocześnie, część powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych nie została jeszcze wydana najemcom na podstawie umowy (umów) najmu.
Przed momentem oddania pierwszej powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych do użytkowania na podstawie umów najmu, Budynki i Budowle nie były użytkowane na potrzeby własne Sprzedającego (wykorzystywane do celów działalności gospodarczej Sprzedającego) w jakikolwiek sposób, ani nie były oddane do użytkowania na podstawie innej czynności.
Może się zdarzyć, że na datę Transakcji, całość powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych będzie wydana najemcom na podstawie umów najmu. Może się jednak również zdarzyć, że na ten dzień część powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych nie będzie wydana najemcom na podstawie umowy (umów) najmu.
Budynek Portierni, Budynek Pompowni Przeciwpożarowej, Budynek Stacji Transformatorowej oraz Budowle inne niż miejsca parkingowe przypisane do konkretnych najemców w ramach umów najmu nie były odrębnie udostępniane osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych, np. najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (nie były przedmiotem odrębnej umowy, która obejmowałaby wyłącznie te naniesienia). Jednocześnie, najemcy powierzchni przeznaczonych na wynajem w Budynkach Magazynowych bezpośrednio lub pośrednio korzystają z tych naniesień budowlanych.
Jednocześnie, Budynek Portierni, Budynek Pompowni Przeciwpożarowej, Budynek Stacji Transformatorowej oraz Budowle inne niż miejsca parkingowe przypisane do konkretnych najemców w ramach umów najmu, jako naniesienia budowlane pełniące rolę pomocniczą względem Budynków Magazynowych, zaczęły być wykorzystywane do celów działalności gospodarczej Sprzedającego w momencie pierwszego oddania części powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych do użytkowania na podstawie umów najmu (tj. w dniu 15 października 2018 r.) bądź później.
Zakres Transakcji.
Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej Transakcji nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego:
- prawa własności Gruntu;
- prawa własności Budynków, Budowli i Urządzeń Budowlanych wchodzących w skład Nieruchomości, z wyjątkiem tej części infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu, która należy do przedsiębiorstw, o których mowa w art. 49 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145);
- prawa własności aktywów stanowiących wyposażenie Budynków (związanych z nimi w sposób trwały) oraz ruchomości służących prawidłowemu funkcjonowaniu Budynków lub Nieruchomości, o ile na planowaną datę Transakcji takowe będą występować i o ile nie będą one należały do osób trzecich, w tym w szczególności najemców;
- w wyniku Transakcji nastąpi wstąpienie Kupującego w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego; jednocześnie w zakresie najmów, w przypadku których na datę Transakcji powierzchnie przeznaczone na wynajem w Budynkach Magazynowych nie zostaną jeszcze wydane najemcy (najemcom) jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce może nastąpić przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego praw i obowiązków z takiej umowy (takich umów) najmu w umowie sprzedaży w ramach planowanej Transakcji;
- praw i obowiązków wynikających z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców (w tym gwarancji bankowych i kaucji gotówkowych wpłaconych przez najemców Budynków Magazynowych);
- praw i obowiązków z tytułu gwarancji i rękojmi dostarczonych przez odpowiednich wykonawców lub dostawców, wraz z prawami i obowiązkami z instrumentów je zabezpieczających, tj. z zabezpieczeń usunięcia wad budowlanych (takich jak gwarancje bankowe, gwarancje ubezpieczeniowe, kwoty zatrzymane, kaucje, depozyty itd.) dotyczących Nieruchomości;
- wszelkich autorskich praw majątkowych, w szczególności do wszelkich projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości, w zakresie w jakim zostały przeniesione, przyznane lub przysługują Sprzedającemu na podstawie umów z autorami tych projektów (wraz z odpowiednimi aneksami);
- praw i obowiązków wynikających z gwarancji i rękojmi do wszelkich projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości.
Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania (wydania) Kupującemu standardowej dokumentacji dotyczącej tego rodzaju nieruchomości komercyjnej, jaką jest Nieruchomość, w szczególności całości dokumentacji prawnej dotyczącej Nieruchomości, w tym umów najmu i związanych z nimi dokumentów zabezpieczeń), przy czym część dokumentacji może zostać przekazana w oryginałach, a część zostanie udostępniona w formie elektronicznej, w tym na etapie badania prawnego prowadzonego przez Kupującego przed Transakcją.
Lista składników majątku Sprzedającego niepodlegających przeniesieniu na rzecz Kupującego obejmuje:
- prawa i obowiązki wynikające z umowy o zarządzanie Nieruchomością (po nabyciu Nieruchomości Kupujący będzie zarządzał Nieruchomością we własnym zakresie lub przy współpracy podmiotu trzeciego na podstawie odrębnie zawartej umowy);
- prawa i obowiązki z umowy o zarządzanie inwestycją polegającą na wybudowaniu i wynajęciu Nieruchomości;
- prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości;
- prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia Nieruchomości oraz umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Sprzedającego;
- prawa i obowiązki wynikające z umów serwisowych związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości (umowy: ochrony, monitoringu przeciwpożarowego, serwisu sprzątającego);
- należności i zobowiązania Sprzedającego, za wyjątkiem rozrachunków wynikających z kaucji, kwot zatrzymanych czy depozytów związanych z umowami najmu.
Zgodnie z zamiarem Zainteresowanych, w związku z planowaną Transakcją Sprzedający rozwiąże umowy wymienione w pkt 1-5 powyżej albo wyłączy Nieruchomość z ich zakresu. Sprzedający zamierza rozwiązać umowy w zakresie dostawy mediów lub usług do Nieruchomości, a także umowy serwisowe związane z funkcjonowaniem Nieruchomości możliwie najszybciej po dacie Transakcji, z uwzględnieniem postanowień odpowiednich umów.
Jednocześnie, może się również zdarzyć, że w stosunku do niektórych z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości, zamiast wskazanej powyżej konstrukcji, Nabywca wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Sprzedającego i Kupującego i jeżeli będzie miała miejsce, to będzie to miało charakter wyjątkowy.
Ponadto, po zbyciu przedmiotu Transakcji, w majątku Sprzedającego pozostaną w szczególności następujące składniki:
- tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego oraz know-how Sprzedającego;
- firma przedsiębiorstwa Sprzedającego;
- księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej (poza dokumentacją ściśle związaną z Nieruchomością zbywaną w ramach planowanej Transakcji);
- prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych za pośrednictwem, których Sprzedający dokonuje rozliczeń z najemcami);
- środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych (z wyjątkiem kaucji pieniężnych kwot zatrzymanych czy depozytów wpłaconych przez poszczególnych najemców, wykonawców lub dostawców);
- środki pieniężne ze zbycia przedmiotu Transakcji;
- prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzeniem przez Sprzedającego bieżącej działalności (nie dotyczących bezpośrednia Nieruchomości), w tym umowy na prowadzenie obsługi księgowej.
Prawa i obowiązki z umowy kredytu bankowego oraz umów pożyczek dotyczących przedmiotu Transakcji nie zostaną przeniesione na Kupującego. Zamiarem Sprzedającego jest spłata kredytu bankowego dotyczącego przedmiotu Transakcji przed lub w dacie Transakcji, ewentualnie w niedługim czasie po dacie Transakcji.
Zamiarem Zainteresowanych jest by w ramach Transakcji nie zostały przeniesione na Kupującego pożytki i obciążenia oraz należności czy też zobowiązania (za wyjątkiem rozrachunków wynikających z kaucji, kwot zatrzymanych czy depozytów związanych z umowami najmu oraz umowami z wykonawcami lub dostawcami) Sprzedającego związane z Nieruchomością (w szczególności czynsze i opłaty eksploatacyjne dotyczące Nieruchomości) należne za okres przed zawarciem Transakcji. W związku z przeprowadzeniem Transakcji może się jednak zdarzyć, że część pożytków/obciążeń związanych z Nieruchomością zostanie uregulowana jeszcze przez lub na rzecz Sprzedającego (choć będą one dotyczyły okresu po dacie Transakcji). W związku z powyższym, zamiarem Zainteresowanych jest szczegółowe określenie w przedwstępnej umowie sprzedaży Nieruchomości zasad rozliczenia kwot pożytków/obciążeń do podziału pomiędzy Sprzedającym a Kupującym odpowiednio do okresów, w których każdy z nich był/będzie właścicielem Nieruchomości.
Dodatkowo, w ramach Transakcji Sprzedający zobowiąże się wobec Kupującego, że po dacie Transakcji będzie zobowiązany do wykonania na rzecz Kupującego określonych robót wykończeniowych dotyczących powierzchni przeznaczonych na wynajem na rzecz określonego najemcy. Planowane jest, iż prace te zostaną zrealizowane do końca 2019 r. Po dokonaniu Transakcji i zrealizowaniu wspomnianych prac zostanie wszczęta procedura likwidacji spółki Sprzedającego. Zakończenie likwidacji spółki Sprzedającego jest planowane w trzecim lub czwartym kwartale 2020 r.
Inne zagadnienia związane z Transakcją.
Sprzedający nie zatrudnia i na moment Transakcji nie będzie zatrudniać żadnych pracowników. W związku z powyższym, wskutek planowanej Transakcji nie nastąpi przejście zakładu pracy Sprzedającego na Kupującego w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040, ze zm.).
Ponadto, Sprzedający pragnie wskazać, iż działalność polegająca na wynajmie powierzchni przeznaczonej na wynajem w Nieruchomości nie jest wyodrębniona w strukturze Sprzedającego jako oddział, zakład bądź też wydział, w szczególności na podstawie uchwały wspólników Sprzedającego bądź innego dokumentu.
Przychody i koszty oraz należności i zobowiązania związane z działalnością polegającą na wynajmie powierzchni przeznaczonej na wynajem w Nieruchomości są ewidencjonowane zgodnie z ogólnymi przepisami o rachunkowości. Sprzedający nie prowadzi odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych w tym zakresie.
Po Transakcji na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości.
Kupujący zawrze własne umowy dążąc do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności w zakresie zarządzania Nieruchomością, zapewnienia finansowania Nieruchomości, dostawy mediów, zapewnienia czystości, bezpieczeństwa, itp. Niewykluczone jest jednocześnie, że część z zawartych przez Kupującego umów zawarta zostanie z dotychczasowymi dostawcami tych usług na rzecz Sprzedającego. Kupujący wykupi też we własnym zakresie ubezpieczenie majątkowe Nieruchomości.
Po nabyciu przedmiotu Transakcji Kupujący będzie prowadzić działalność w zakresie komercyjnego wynajmu powierzchni w Nieruchomości. Działalność Kupującego w tym zakresie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Kupujący nie zamierza świadczyć usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania Nieruchomości ani jej części na cele mieszkaniowe.
Planowana Transakcja zostanie udokumentowana fakturą (fakturami) wystawioną (wystawionymi) przez Sprzedającego.
Transakcja zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale 2019 r. lub pierwszym kwartale 2020 r.
Z uzupełnienia wniosku z 10 października 2019 r. (data wpływu 16 października) wynika m.in., że zarówno dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, jak również dla celów podatku od towarów i usług planowana Transakcja obejmować będzie zarówno sprzedaż Nieruchomości (zdefiniowanej we wniosku, jako Grunt, Budynki, Budowle oraz Urządzenia Budowlane), jak i niżej wskazanych składników, które zostaną przeniesione przez Sprzedającego na Kupującego, tj.:
- prawa własności aktywów stanowiących wyposażenie Budynków (związanych z nimi w sposób trwały) oraz ruchomości służących prawidłowemu funkcjonowaniu Budynków lub Nieruchomości, o ile na planowaną datę Transakcji takowe będą występować i o ile nie będą one należały do osób trzecich, w tym w szczególności najemców;
- praw i obowiązków wynikających z umów najmu dotyczących powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych;
- praw i obowiązków wynikających z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców (w tym gwarancji bankowych i kaucji gotówkowych wpłaconych przez najemców Budynków Magazynowych);
- praw i obowiązków z tytułu gwarancji i rękojmi dostarczonych przez odpowiednich wykonawców lub dostawców, wraz z prawami i obowiązkami z instrumentów je zabezpieczających, tj. z zabezpieczeń usunięcia wad budowlanych (takich jak gwarancje bankowe, gwarancje ubezpieczeniowe, kwoty zatrzymane, kaucje, depozyty itd.) dotyczących Nieruchomości;
- wszelkich autorskich praw majątkowych, w szczególności do wszelkich projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości, w zakresie w jakim zostały przeniesione, przyznane lub przysługują Sprzedającemu na podstawie umów z autorami tych projektów (wraz z odpowiednimi aneksami);
- praw i obowiązków wynikających z gwarancji i rękojmi do wszelkich projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości.
Niemniej jednak, Strony Transakcji nie ustaliły odrębnego wynagrodzenia za przeniesienie tych składników majątkowych, ale wynagrodzenie to zostało uwzględnione w kalkulacji ceny za Nieruchomość, co jest praktyką na rynku nieruchomości. Wynika to z faktu, że zarówno przenoszone wyposażenie Budynków i ruchomości służące prawidłowemu funkcjonowaniu Budynków lub Nieruchomości, jak również umowy są nierozerwalnie związane z nabywaną Nieruchomością. Są one integralną częścią Transakcji, natomiast nie stanowią dla Kupującego wartości samej w sobie. Dodatkowo, jeżeli chodzi o umowy najmu, to Kupujący wstąpi w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego. Dlatego też, zdaniem Zainteresowanych, skoro wynagrodzenie za przeniesienie ww. składników majątkowych zostało uwzględnione w cenie za Nieruchomość jako stanowiących integralną część tej Nieruchomości, to sposób opodatkowania podatkiem od towarów i usług tych składników będzie de facto taki sam jak Nieruchomości.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Zdaniem Zainteresowanych, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko enumeratywnie określone w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono jako czynność opodatkowaną umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany w przypadku sprzedaży nieruchomości do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Stosownie jednak do dyspozycji art. 2 pkt 4 cyt. ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem, w szczególności, umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.
Mając na uwadze treść przywołanego przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w ocenie Zainteresowanych, skoro sprzedaż Nieruchomości dokonana przez Zbywcę na rzecz Nabywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) tej ustawy. Tym samym, Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Nieruchomości w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.
W uzupełnieniu wniosku Spółka doprecyzowała, iż w ocenie Zainteresowanych, planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości oraz przeniesienia przez Sprzedającego na Kupującego ww. składników majątkowych nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla Spółki z uwagi na fakt, iż planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na brak podstaw do zastosowania zwolnienia). W konsekwencji, skoro planowana Transakcja, tj. sprzedaż Nieruchomości (wraz z ww. składnikami) przez Sprzedającego na rzecz Kupującego, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowaną Transakcją, tj. nabyciem Nieruchomości, wraz z ww. składnikami w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.
Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przywołali interpretacje indywidualne oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 1737/06).
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 23 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.397.2019.3.JG.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna
ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu
dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że opisana we wniosku planowana Transakcja dotyczyć będzie działki gruntu (Grunt). Sprzedający jest właścicielem Gruntu. Grunt jest aktualnie zabudowany i będzie zabudowany na datę planowanej Transakcji:
- budynkiem magazynowym z zapleczem biurowo-socjalnym C (Budynek Magazynowy C);
- budynkiem magazynowym z zapleczem biurowo-socjalnym D (Budynek Magazynowy D);
- budynkiem portierni (Budynek Portierni);
- budynkiem pompowni przeciwpożarowej (Budynek Pompowni Przeciwpożarowej);
- budynkiem stacji transformatorowej (Budynek Stacji Transformatorowej);
- określonymi
budowlami, w rozumieniu ustawy Prawo budowlane (Budowle), tj. w
szczególności:
- utwardzeniem terenu (obejmującym drogi, place manewrowe i podjazdowe, parkingi, chodniki);
- murami oporowymi;
- totemem informacyjno-reklamowym i masztami flagowymi;
- wiatami rowerowymi;
- oświetleniem terenu (obejmującym 13 wolnostojących słupów oświetleniowych);
- infrastrukturą w postaci sieci uzbrojenia terenu (obejmującą wewnętrzną sieć wodno-kanalizacyjną z przeciwpożarowym zbiornikiem wody z pompownią, separatorem z osadnikiem, pompowniami ścieków sanitarnych i deszczowych, linie kablowe, sieć gazociągową ze stacją redukcyjno-pomiarową gazu);
- określonymi urządzeniami budowlanymi, w rozumieniu Prawa budowlanego (Urządzenia Budowlane), tj. w szczególności: ogrodzeniem ze szlabanami dostępu, określonymi przyłączami.
Grunt, Budynki, Budowle, Urządzenia Budowlane w dalej łącznie jako Nieruchomość.
W ramach planowanej Transakcji nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego:
- prawa własności Gruntu;
- prawa własności Budynków, Budowli i Urządzeń Budowlanych wchodzących w skład Nieruchomości, z wyjątkiem tej części infrastruktury w postaci sieci uzbrojenia terenu, która należy do przedsiębiorstw, o których mowa w art. 49 Kodeksu cywilnego;
- prawa własności aktywów stanowiących wyposażenie Budynków (związanych z nimi w sposób trwały) oraz ruchomości służących prawidłowemu funkcjonowaniu Budynków lub Nieruchomości, o ile na planowaną datę Transakcji takowe będą występować i o ile nie będą one należały do osób trzecich, w tym w szczególności najemców;
- w wyniku Transakcji nastąpi wstąpienie Kupującego w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego; jednocześnie w zakresie najmów, w przypadku których na datę Transakcji powierzchnie przeznaczone na wynajem w Budynkach Magazynowych nie zostaną jeszcze wydane najemcy (najemcom) jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce może nastąpić przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego praw i obowiązków z takiej umowy (takich umów) najmu w umowie sprzedaży w ramach planowanej Transakcji;
- praw i obowiązków wynikających z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców (w tym gwarancji bankowych i kaucji gotówkowych wpłaconych przez najemców Budynków Magazynowych);
- praw i obowiązków z tytułu gwarancji i rękojmi dostarczonych przez odpowiednich wykonawców lub dostawców, wraz z prawami i obowiązkami z instrumentów je zabezpieczających, tj. z zabezpieczeń usunięcia wad budowlanych (takich jak gwarancje bankowe, gwarancje ubezpieczeniowe, kwoty zatrzymane, kaucje, depozyty itd.) dotyczących Nieruchomości;
- wszelkich autorskich praw majątkowych, w szczególności do wszelkich projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości, w zakresie w jakim zostały przeniesione, przyznane lub przysługują Sprzedającemu na podstawie umów z autorami tych projektów (wraz z odpowiednimi aneksami);
- praw i obowiązków wynikających z gwarancji i rękojmi do wszelkich projektów budowlanych dotyczących Nieruchomości.
W ramach planowanej Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania (wydania) Kupującemu standardowej dokumentacji dotyczącej tego rodzaju nieruchomości komercyjnej, jaką jest Nieruchomość, w szczególności całości dokumentacji prawnej dotyczącej Nieruchomości, w tym umów najmu i związanych z nimi dokumentów zabezpieczeń), przy czym część dokumentacji może zostać przekazana w oryginałach, a część zostanie udostępniona w formie elektronicznej, w tym na etapie badania prawnego prowadzonego przez Kupującego przed Transakcją. Niemniej jednak, Strony Transakcji nie ustaliły odrębnego wynagrodzenia za przeniesienie tych składników majątkowych, ale wynagrodzenie to zostało uwzględnione w kalkulacji ceny za Nieruchomość, co jest praktyką na rynku nieruchomości. Wynika to z faktu, że zarówno przenoszone wyposażenie Budynków i ruchomości służące prawidłowemu funkcjonowaniu Budynków lub Nieruchomości, jak również umowy są nierozerwalnie związane z nabywaną Nieruchomością. Są one integralną częścią Transakcji, natomiast nie stanowią dla Kupującego wartości samej w sobie. Dodatkowo, jeżeli chodzi o umowy najmu, to Kupujący wstąpi w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni przeznaczonej na wynajem w Budynkach Magazynowych z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego. Dlatego też, zdaniem Zainteresowanych, skoro wynagrodzenie za przeniesienie ww. składników majątkowych zostało uwzględnione w cenie za Nieruchomość jako stanowiących integralną część tej Nieruchomości, to sposób opodatkowania podatkiem od towarów i usług tych składników będzie de facto taki sam jak Nieruchomości.
W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opisana we wniosku transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 23 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.397. 2019.3.JG, w której wskazano, że:
- sprzedaż Budynków i Budowli znajdujących się na Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;
- sprzedaż Gruntu, na którym znajdują się przedmiotowe Budynki i Budowle również będzie opodatkowana stawką podatku na podstawie tych samych przepisów co sprzedaż Budynków i Budowli;
- dostawa ruchomości stanowiących wyposażenie Budynków (przynależności Budynków; rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z Budynków zgodnie z ich przeznaczeniem), które nie stanowią integralnej części Budynków, bez których Budynki byłyby niepełne oraz nie są zainstalowane na stałe w Budynkach, które mogą być przeniesione poza dany Budynek bez uszkodzenia lub zmiany danego Budynku podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla danych towarów;
- aktywa stanowiące wyposażenie Budynków, które są związane z nimi w sposób trwały, czyli stanowią integralną części Budynków, bez których Budynki byłyby niepełne oraz są zainstalowane na stałe w Budynkach, które nie mogą być przeniesione poza dany Budynek bez uszkodzenia lub zmiany danego Budynku, nie stanowią odrębnie opodatkowanej od Budynków dostawy towarów.
Ponadto, jak zostało to wskazane przez Zainteresowanych w uzupełnienie wniosku przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego składników przedmiotowej transakcji sprzedaży Nieruchomości w postaci praw i obowiązków nierozerwalnie związane z nabywaną Nieruchomością, stanowiących integralną część Transakcji, opodatkowane będzie podatkiem od towarów i usług w taki sam sposób jak Nieruchomość.
A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej we wniosku umowy transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym planowana Transakcja (opisana umowa sprzedaży) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej