Temat interpretacji
Czy dokonanie na rzecz podatnika przez pasierba darowizny stanowiącego jego własność przedsiębiorstwa będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 14 lutego 2019 r. (data wpływu 24 maja 2019 r.), uzupełnionym 16, 26 i 31 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 maja 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 10 lipca 2019 r., znak: 0111-KDIB4.4014.175.2019.2.BB, 0115-KDIT1-2.4012.291.2019.3.KK, 0115-KDIT3. 4011.230.2019.3.MPŁ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 16 lipca 2019 r. (wpływ brakującej opłaty) 26 lipca 2019 r. i 31 lipca 2019 r. (pozostałe braki formalne).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Pasierb Wnioskodawczyni (przedsiębiorca jednoosobowy) jest właścicielem przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą:
- środki trwałe,
tj.:
- grunty,
- budynki, lokale,
- urządzenia techniczne i maszyny,
- środki transportu,
- inne środki trwałe,
- środki trwałe w budowie,
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych,
- należności:
- z tytułu sprzedaży,
- z tytułu wpłat zaliczek na podatek dochodowy,
- z tytułu rozliczeń podatku od towarów i usług,
- inne należności,
- zobowiązania:
- z tytułu zawartych umów leasingów,
- zobowiązania z tytułu dostaw i usług,
- zobowiązania z tytułu podatków, ceł i ubezpieczeń,
- inne zobowiązania.
W toku prowadzonej działalności gospodarczej pasierb podatnika:
- nabył własność środków trwałych (m.in. budynków, budowli, maszyn i urządzeń), które amortyzuje,
- dokonał szeregu nakładów inwestycyjnych na nieruchomości wchodzące w skład jego przedsiębiorstwa, w związku z którymi dokonał w latach 2009-2019 odliczeń podatku od towarów i usług.
W kategorii zobowiązań mieszczą się m.in. zobowiązania wobec dostawców. Wszystkie zobowiązania regulowane są na bieżąco i nie są wymagalne. Wartość zobowiązań znajduje pełne pokrycie w aktywach przedsiębiorstwa darczyńcy. Co znamienne, zobowiązania darczyńcy nie są zabezpieczone prawami ustanowionymi na majątku darczyńcy.
Pasierb Wnioskodawczyni zamierza przekazać w drodze darowizny stanowiące jego własność przedsiębiorstwo na rzecz Wnioskodawczyni i fakt ten zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż w związku z umową darowizny przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni przejmie długi i ciężary oraz zobowiązania darczyńcy wynikające z umów najmu, leasingu oraz z umów z dostawcami, a także ewentualne istniejące w dniu zawarcia umowy darowizny zobowiązania podatkowe. Zobowiązania nie będą w chwili darowizny wymagalne i wynikały będą z umów wzajemnych. Każdemu zobowiązaniu odpowiadać będzie wynikające z czynności prawnej uprawnienie o wartości równej wartości zobowiązania.
Darowizna przedsiębiorstwa będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn.
Dodatkowo Wnioskodawczyni wskazała, że:
- Przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny.
- Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
- Podstawowym przedmiotem działalności
prowadzonej przez pasierba Wnioskodawczyni jest:
- sprzedaż hurtowa i detaliczna odzieży używanej i nowej oraz obuwia,
- sprzedaż hurtowa i detaliczna maszyn i urządzeń rolniczych,
- sprzedaż hurtowa i detaliczna mebli, dywanów,
- sprzedaż hurtowa i detaliczna odpadów i złomu.
- Nabywca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas przez pasierba Wnioskodawczyni oraz prawdopodobnie w przyszłości ją rozszerzała.
- W związku z transakcją (po jej sfinalizowaniu) pasierb Wnioskodawczyni zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej (ulegnie rozwiązaniu).
- Wszystkie składniki majątkowe wykorzystywane przez pasierba Wnioskodawczyni w prowadzonej działalności zostaną w całości przekazane na rzecz nabywcy.
- Przedmiotem transakcji będą
wszystkie składniki majątkowe tzn. w całości aktywa i pasywa,
m.in:
- środki pieniężne,
- należności i zobowiązania, w szczególności należności od odbiorców, zobowiązania wobec dostawców, ewentualne zobowiązania podatkowe, które będą występowały na dzień przekazania przedsiębiorstwa,
- prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów, w szczególności wynikające z umów leasingowych, umów najmu lokali, umowy z dostawcami mediów (energia, woda, śmieci), pozwolenia związane z prowadzoną działalnością (np. pozwolenia odpadowe),
- środki trwałe i nakłady na ich modernizację.
- Nastąpi przejęcie pracowników w trybie art. 231 ustawy Kodeks pracy,
- Nabywca nie będzie musiał angażować innych składników
majątkowych niebędących przedmiotem transakcji ani nie będzie musiał
podejmować dodatkowych działań faktycznych niezbędnych do prowadzenia
działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki.
Wnioskodawczyni wskazała również, iż darczyńca (pasierb Wnioskodawczyni) dokonywał odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które ma być przedmiotem darowizny.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:
- Czy dokonanie na rzecz podatnika przez pasierba darowizny stanowiącego jego własność przedsiębiorstwa będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
- W przypadku udzielania odpowiedzi twierdzącej, jaka stawka podatku powinna zostać zastosowana?
Zdaniem Wnioskodawcy, na zadane pytanie numer 1 należy udzielić odpowiedzi negatywnej.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: Podatkowi podlegają (...) następujące czynności cywilnoprawne (...) umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Tym samym uznać należy, iż dokonanie na rzecz podatnika przez pasierba darowizny stanowiącego jego własność przedsiębiorstwa nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zobowiązania darczyńcy wchodzące w skład przedsiębiorstwa nie są zobowiązaniami wymagalnymi, związane są ze zwykłą działalnością przedsiębiorstwa darczyńcy i znajdują pełne pokrycie w majątku jego przedsiębiorstwa. Ponadto zobowiązania nie są w żaden sposób zabezpieczone na majątku darczyńcy.
W przypadku udzielenia odmiennej odpowiedzi na pytanie numer 1, tj. uznania, iż dokonanie na rzecz podatnika przez pasierba darowizny stanowiącego jego własność przedsiębiorstwa będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wskazać należy, iż w ocenie Wnioskodawczyni właściwą do zastosowania stawką podatku od czynności cywilnoprawnych będzie stawka 1%, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z przedmiotowym przepisem stawka 1% ma zastosowanie do umów darowizny przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych. Mając na uwadze, iż przedmiotem darowizny będzie przeniesienie własności przedsiębiorstwa darczyńcy zasadne jest zastosowanie stawki, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawczyni, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni tylko i wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2). W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera pojęcia darowizna, dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145). Na podstawie art. 888 § 1 tej ustawy przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotną więc cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. Oznacza to, że druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Przedmiotem darowizny mogą być rzeczy oraz zbywalne prawa majątkowe.
Jak wyżej wskazano, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarcie umowy darowizny podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 3 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie darowizny na obdarowanym.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.
Przepis art. 7 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy określa stawki podatku, które wynoszą od m.in. umów darowizny:
- przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
- przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych 1%.
Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega zatem umowa darowizny, o ile następuje przejęcie przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy oraz przejęcie to następuje w umowie darowizny. Chodzi przy tym o takie długi, ciężary i zobowiązania przejęte przez obdarowanego, które pozostają w związku funkcjonalnym z przedmiotem darowizny i które w związku z dokonaną darowizną obciążają obdarowanego.
Zgodnie z art. 551 powołanego powyżej Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- tajemnice przedsiębiorstwa;
- księgi i dokumenty
związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 552 Kodeksu cywilnego).
Z kolei zgodnie z art. 554 ww. Kodeksu cywilnego, nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu z chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.
Ostatni wymieniony przepis statuuje solidarną odpowiedzialność zbywcy i nabywcy przedsiębiorstwa w celu ustanowienia szczególnej ochrony dla wierzycieli, której nie może wyłączyć porozumienie między zbywcą a nabywcą przedsiębiorstwa.
Natomiast na mocy art. 519 cyt. Kodeksu cywilnego, osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Przejęcie długu zachodzi, gdy wskutek jakiegokolwiek zdarzenia prawnego dochodzi do wstąpienia osoby trzeciej w miejsce dłużnika i zwolnienia dotychczasowego dłużnika z długu. Przedmiotem przejęcia długu może być dług wynikający z zobowiązania solidarnego i przejmującym dług jednego z dłużników solidarnych może być zarówno osoba trzecia względem stron zobowiązania, jak i również inny dłużnik solidarny.
Z powyższych przepisów wynika, że nabywca przedsiębiorstwa w drodze darowizny może przejąć dług dłużnika solidarnego, jakim jest zbywca przedsiębiorstwa. W przypadku przejęcia długu przez nabywcę przedsiębiorstwa powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z powołanymi powyżej przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz w jego uzupełnieniu wynika, że pasierb Wnioskodawczyni (przedsiębiorca jednoosobowy) jest właścicielem przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą m.in. zobowiązania. W kategorii zobowiązań mieszczą się zobowiązania wynikające z umów najmu, leasingu oraz z umów z dostawcami, a także ewentualne istniejące w dniu zawarcia umowy darowizny zobowiązania podatkowe. Pasierb Wnioskodawczyni zamierza przekazać w drodze darowizny stanowiące jego własność przedsiębiorstwo na rzecz Wnioskodawczyni. Poprzez planowaną umowę darowizny przedsiębiorstwa przez pasierba na rzecz Wnioskodawczyni dojdzie do przejęcia przez Wnioskodawczynię długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Skoro zatem co wynika z uzupełnienia wniosku na podstawie umowy darowizny Wnioskodawczyni wstąpi w miejsce dłużnika (zbywcy przedsiębiorstwa) i tym samym przejmie od dłużnika związane z przedmiotem darowizny (przedsiębiorstwem) długi i ciężary albo zobowiązania darczyńcy, na skutek czego zbywca zostanie zwolniony z długu, to umowa ta na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Tym samym po stronie Wnioskodawczyni wbrew jej opinii powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nie można się zgodzić także ze stanowiskiem Wnioskodawczyni w odniesieniu do określenia stawki opodatkowania.
Na wstępie podkreślić należy, iż podstawę opodatkowania należy ustalić zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy co oznacza, że będzie to wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowaną. Ustawodawca wprowadził w art. 7 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy rozróżnienie stawek m.in. dla celu opodatkowania umowy darowizny, w zależności od tego, co jest jej przedmiotem. Zgodnie z cytowaną definicją określoną w Kodeksie cywilnym, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo, złożone z wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego składników materialnych i niematerialnych. Dla poszczególnych składników majątkowych o ile zostaną one wyodrębnione w umowie darowizny ustawodawca przewidział odpowiednio zastosowanie stawek określonych w omawianym przepisie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku, gdy składniki nie zostaną wyodrębnione, podatek pobiera się według stawki najwyższej (art. 7 ust. 3 pkt 1 omawianej ustawy). Zatem, skoro przedmiotem darowizny w analizowanej sprawie jest przedsiębiorstwo, które składa się m.in. z rzeczy ruchomych i nieruchomości, to zgodnie z uregulowaniami art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawka podatku to 2%, chyba że zostaną wyodrębnione wartości rzeczy i praw, do których mają zastosowanie różne stawki wówczas będzie to stawka 1% i 2%.
W świetle powyższych okoliczności, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja podatkowa to odpowiedź na konkretne pytanie dotyczące podatków; dlatego wywołuje ona wyłącznie skutki w sferze podatkowej, a nie żadnej innej. Zgodnie z przepisami organ podatkowy jest przy tym związany treścią wniosku; nie ma uprawnień ani nawet możliwości badania prawdziwości faktów czy stwierdzeń, podanych przez wnioskodawcę. Formułując odpowiedź organ podatkowy polega więc wyłącznie na tym, co pisał podatnik we wniosku i nie sprawdza legalnych aspektów działalności wnioskodawcy. Uzyskanie interpretacji podatkowej nie rozstrzyga więc o legalności danej działalności.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
nieprawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej