Temat interpretacji
Przyjmując za Wnioskodawcą, iż planowana transakcja będzie w całości podlegała opodatkowaniu VAT (tj. nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT), powyższa umowa sprzedaży będzie korzystała z wyłączenia na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.04.2012 r. (data wpływu 10.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Aktywów Sprzedającego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Aktywów Sprzedającego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
P. S.A. (dalej: Wnioskodawca lub P.) jest operatorem systemu przesyłowego elektroenergetycznego w Polsce, zdefiniowanym w regulacjach ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625 ze zm.) jako przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację i remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.P. zamierza wziąć udział w restrukturyzacji własnościowej połączenia prądu stałego Polska-Szwecja. Powyższe połączenie składa się z kabla prądu stałego, który biegnie po dnie Bałtyku oraz infrastruktury towarzyszącej (m.in. transformatory, sprzęt kontrolny, zespoły zaworów tyrystorowych, elementy służące do przyłączenia do systemu elektroenergetycznego), zlokalizowanych na terytorium Polski oraz terytorium Szwecji, jak i w polskiej, duńskiej oraz szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
Przedmiotowe połączenie jest aktualnie własnością i jest zarządzane przez:
(i) spółkę szwedzką S. A.B (dalej: S.) i
(ii) spółkę zależną S. A.B - spółkę L. (L.) Sp. z o.o. (dalej: L lub Sprzedający).
S. jest właścicielem części majątku przesyłowego, która znajduje się na terytorium Polski, tj. na lądzie oraz na dnie Bałtyku w obszarze polskich wód terytorialnych. Natomiast szwedzka spółka S. L.A. jest właścicielem pozostałej części infrastruktury, tj. znajdującej się na terytorium Szwecji (na lądzie oraz w obszarze szwedzkich wód terytorialnych) oraz kabla podmorskiego przebiegającego w obszarze polskiej, duńskiej i szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej.
Docelowo, połączenie prądu stałego Polska-Szwecja ma zostać przekształcone w tzw. połączenie operatorskie. Oznacza to, iż 50% infrastruktury połączenia ma należeć do szwedzkiego podmiotu S. K. (dalej: S.k.), będącego operatorem systemu przesyłowego elektroenergetycznego w Szwecji, a 50% do Wnioskodawcy. W tym celu Wnioskodawca zamierza nabyć:
(i) od S.L. P. - aktywa składające się na polską część majątku przesyłowego oraz
(ii) od S.L. A. - aktywa składające się na część infrastruktury, która znajduje się na obszarze polskiej oraz częściowo duńskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.
P. nie będzie nabywała majątku znajdującego się na terytorium Szwecji oraz w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej, jak i pozostałej części majątku znajdującego się w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, gdyż będzie to przedmiotem analogicznej transakcji S. L. A. z S.k.
Przedmiotem niniejszego wniosku jest transakcja nabycia aktywów od S.L. P., tj. składników majątkowych znajdujących się na terytorium Polski.
W celu osiągnięcia powyższej struktury własnościowej Wnioskodawca zamierza nabyć od S.L. P. w szczególności następujące składniki majątkowe:
- grunty;
- budynki i lokale (w tym m.in. halę zaworów, budynki magazynowe, budynek systemu chłodzenia, budynek dla ochrony);
- obiekty inżynieryjne wodne i lądowe (m.in. kable ziemne i podmorskie, zbiorniki, sieci wodociągowe i kanalizacyjne);
- maszyny i urządzenia techniczne (m.in. sprzęt kontrolny, zespoły zaworów tyrystorowych, transformatory, filtry, moduły wyłączników, rozdzielnie, odłącznik, dławiki bocznikujące);
- części zapasowe związane z nabywanymi aktywami (m.in. osprzęt do zaworów tyrystorowych, osprzęt do transformatorów przekształtnikowych, przekaźniki i styczniki, części zamienne dławików, kondensatory).
Ponadto planowane jest przekazanie Wnioskodawcy przez Sprzedającego w ramach transakcji kopii dokumentacji prawnej (np. kopii umów dotyczących budowy nabywanych składników majątkowych) oraz techniczno-budowlanej dotyczącej aktywów będących przedmiotem transakcji (np. pozwolenia budowlane), w celu umożliwienia Wnioskodawcy zapoznania się z nią na potrzeby wykorzystania aktywów w działalności Wnioskodawcy lub Ich przyszłej modyfikacji.
Możliwe jest również, iż w ramach transakcji dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę także praw i obowiązków z niektórych umów związanych z nabywanymi aktywami, które nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane lub w stosunku do których trwa jeszcze okres gwarancji i rękojmi. Dotyczy to w szczególności:
- umów związanych z budową, remontami, utrzymaniem i dozorem nabywanych aktywów (np. umów dotyczących budowy fundamentów pod transformator rezerwowy oraz nadzoru inwestorskiego);
- umowy najmu gruntu leśnego zawartych z właściwym nadleśnictwem;
- umów związanych z funkcjonowaniem nabywanych aktywów (np. umowa sprzedaży energii elektrycznej i umowa dystrybucyjna, na podstawie których dostarczana jest energia elektryczna niezbędna dla zasilania potrzeb własnych nabywanych aktywów czy umowa dzierżawy łączy dla potrzeb transmisji danych związanych z funkcjonowaniem nabywanych aktywów).
Na potrzeby niniejszego wniosku, w dalszej jego części, składniki majątku będące przedmiotem transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedającym nazywane będą Aktywami Sprzedającego.
Należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie nabędzie szeregu aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności przedmiotem transakcji nie będą środki pieniężne S. (w kasie i na rachunkach bankowych), jak również należności i zobowiązania handlowe i publicznoprawne Sprzedającego. Wnioskodawca nie nabędzie również w ramach transakcji praw z koncesji Sprzedającego na prowadzenie działalności w zakresie przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej.
Dodatkowo, w ramach transakcji Wnioskodawca nie przejmie zobowiązań Sprzedającego do spłaty pożyczek zaciągniętych u S. na wybudowanie infrastruktury. Wnioskodawca nie nabędzie również znaku towarowego S. ani ksiąg Sprzedającego.
Na Wnioskodawcę w związku z transakcją nie zostaną przeniesione również kluczowe umowy handlowe i operacyjne, które umożliwiały prowadzenie przedsiębiorstwa przez Sprzedającego. W szczególności odnosi się to do umów związanych z uczestnictwem w rynku energetycznym np. umów o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, świadczenie usług operatora systemu, świadczenie usługi przesyłania energii elektrycznej oraz o świadczenie usług operatora handlowego i bilansowania handlowego. Na Wnioskodawcę nie będą przechodziły również prawa i obowiązki Sprzedającego z umów, na podstawie których Sprzedający udostępniał partnerom handlowym zdolności przesyłowe połączenia prądu stałego Polska-Szwecja, a które stanowiły podstawę uzyskiwania przez Sprzedającego przychodów.
Na Wnioskodawcę nie zostaną także przeniesione umowy ubezpieczenia dotyczące Aktywów Sprzedającego.
Na Wnioskodawcę nie zostaną również przeniesione prawa i obowiązki z umów pozwalających na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa Sprzedającego (np. umowy najmu pomieszczeń biurowych, w których pracują pracownicy Sprzedającego, najmu miejsc postojowych, umowy dotyczące bieżącej obsługi księgowo-administracyjnej Sprzedającego).
Nabycie Aktywów Sprzedającego nie będzie wiązało się także z przejściem pracowników S. do Wnioskodawcy w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy). Sprzedający, poza działalnością prowadzoną przy wykorzystaniu swojego przedsiębiorstwa (w którego skład wchodzą również Aktywa Sprzedającego), zasadniczo nie prowadzi innej działalności operacyjnej. Z uwagi na przejęcie aktywów składających się na połączenie prądu stałego Polska-Szwecja przez Wnioskodawcę i S.k. oraz powstanie połączenia operatorskiego, po zakończeniu transakcji opisanej w niniejszym wniosku (jak i szeregu innych transakcji pomiędzy różnymi podmiotami) rozpocznie się proces likwidacji S.L. P. oraz jej podmiotu dominującego S.L A.
W wyniku transakcji, właścicielem Aktywów Sprzedającego stanie się Wnioskodawca, który będzie wykorzystywał te aktywa na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, tj. w działalności opodatkowanej podatkiem VAT (nie podlegającej zwolnieniu z VAT).
Należy jednocześnie podkreślić, iż - w oparciu o przekazane Wnioskodawcy informacje - Sprzedającemu przysługiwało pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do budynków i budowli oraz innych rzeczowych składników majątkowych, które będą przedmiotem sprzedaży, poniesionego zarówno przy ich nabyciu lub budowle, jak i remoncie lub modernizacji tych składników majątkowych.
Ponadto, zgodnie z przekazanymi Wnioskodawcy informacjami, możliwe jest, iż:
- w odniesieniu do części budynków, budowli lub ich części składających się na Aktywa Sprzedającego nie nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie w rozumieniu ustawy o VAT (tj. oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy tub użytkownikowi po ich wybudowaniu)
- w odniesieniu do części budynków, budowli lub ich części składających się na Aktywa Sprzedającego nastąpiło już ich pierwsze zasiedlenie w rozumieniu ustawy o VAT w okresie wcześniejszym niż 2 lata od daty planowanej sprzedaży.
W celu potwierdzenia konsekwencji VAT planowanej transakcji, Sprzedający wystąpi przed planowaną transakcją o interpretację prawa podatkowego w celu potwierdzenia, czy i w jakim zakresie w stosunku do Aktywów Sprzedającego będących budynkami, budowlami lub ich częściami doszło do ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT.
Jednocześnie - w oparciu o przekazane Wnioskodawcy informacje - Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie sprzedawanych budynków i budowli, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej.
W konsekwencji, co do zasady sprzedaż budynków, budowli lub ich części przez Sprzedającego, które nie były przedmiotem pierwszego zasiedlenia, będzie podlegała opodatkowaniu 23% VAT. Natomiast sprzedaż budynków, budowli lub ich części, w stosunku do których od dnia ich pierwszego zasiedlenia do dnia planowanej transakcji (dostawy) minie ponad 2 lata, mogłaby podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 4 pkt 10 ustawy o VAT. Sprzedający i Wnioskodawca zamierzają jednak skorzystać z opcji wyboru opodatkowania dostawy tych budowli podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.
W takim przypadku, z uwagi na fakt, iż na dzień dokonania transakcji (dostawy) Wnioskodawca i Sprzedający będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT, przed dniem dokonania dostawy złożą oni właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT transakcji. Oświadczenie to będzie zawierać wszystkie elementy, o których mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy przedmiotem planowanej umowy sprzedaży będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 4a pkt 3 i pkt 4 ustawy o PDOP...
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 5 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zdaniem Wnioskodawcy, art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, obejmujący m. in. umowy sprzedaży. Przy czym obowiązek zapłaty PCC od umowy sprzedaży ciąży na kupującym.
Stosownie jednak do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
- opodatkowana podatkiem VAT,
- zwolniona z podatku od VAT, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach;
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W świetle powyższego, z uwagi na fakt, iż - jak wskazano powyżej - dostawa Aktywów Sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT (tj. nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT), ich sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.
Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
- opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
- zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- (uchylone),
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, iż umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy nabycia Aktywów Sprzedającego podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W opisie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku Wnioskodawca wskazał, iż dostawa Aktywów Sprzedającego będzie podlegała opodatkowaniu VAT. W szczególności, w przypadku Aktywów będących budynkami, budowlami lub ich częściami, ich dostawa będzie opodatkowana VAT jako dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, albo z uwagi na skorzystanie z opcji opodatkowania VAT tej dostawy na podstawie art. 43 ust. 19 ustawy o VAT. Z uwagi na fakt, iż na dzień dokonania transakcji (dostawy) Wnioskodawca i Sprzedający będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT, przed dniem dokonania dostawy złożą oni właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT transakcji. Oświadczenie to będzie zawierać wszystkie elementy, o których mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.
A zatem, przyjmując za Wnioskodawcą, iż planowana transakcja będzie w całości podlegała opodatkowaniu VAT (tj. nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT), powyższa umowa sprzedaży będzie korzystała z wyłączenia na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie