Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządz... - Interpretacja - IBPB2/436-64/08/MZ (KAN-3113/03/08)

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2008, sygn. IBPB2/436-64/08/MZ (KAN-3113/03/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 26 marca 2008r.), uzupełnionym w dniu 27 maja 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z o.o. w drodze potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce z o.o. w drodze potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań.
Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 12 maja 2008r. Znak: IBPB2/415-605/08/MZ, IBPB2/436-64/08/MZ, IBPB3/423-254/08/NG wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 27 maja 2008r. poprzez dokonanie dodatkowej wpłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca nabył wierzytelność spółki z o.o., której jest jednym z udziałowców. Spółka ma zamiar poprzez stosowną uchwałę nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników podnieść kapitał zakładowy o wartość nominalną skupionych przez wnioskodawcę wierzytelności. Kapitał zakładowy spółki zostanie podniesiony do kwoty mniejszej niż 10 mln zł., na co zezwala umowa spółki bez konieczności zmiany jej treści.
Objęcie przez wnioskodawcę nowych udziałów zostanie dokonane metodą pieniężną poprzez potrącenie wzajemnych należności i zobowiązań zapisanych w księgach spółki i dotyczących rozliczeń między wnioskodawcą a spółką. Wnioskodawca nie zamierza sprzedać nowych udziałów przez przynajmniej 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem wnioskodawcy, do momentu sprzedaży swoich nowych udziałów nie poniesie żadnych skutków podatkowych, jeżeli uchwała nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników zezwoli na pokrycie nowych udziałów wkładem pieniężnym, poprzez potrącenie wzajemne wierzytelności przysługujące spółce wobec wnioskodawcy z wierzytelnością przysługującą wnioskodawcy wobec spółki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( t.j. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Za zmianę umowy spółki według art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy uważa się przy spółce kapitałowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, bądź też może być połączone ze zmianą umowy. Gdy umowa spółki przewiduje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego, wskazując jednocześnie maksymalną wysokość i termin podwyższenia - w oparciu o te postanowienia zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Powołany na wstępie art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje na określone czynności, które traktowane są jako zmiana umowy spółki. Do tej kategorii przepis zalicza nie tylko czynności, które wymagają zmiany aktu umowy spółki, lecz także takie, których dokonanie nie jest uwarunkowane modyfikowaniem postanowień umowy spółki.
Z powyższego wynika, że na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki uznano także sytuacje, których zaistnienie nie jest uwarunkowane koniecznością zmiany postanowień umowy spółki. Tak więc każda czynność powodująca podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., dokonana zarówno w wyniku zmiany umowy spółki jak i na podstawie postanowień umowy spółki, uchwały zgromadzenia wspólników, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Również konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy, w wyniku której dojdzie do nominalnego zwiększenia tegoż kapitału, z punktu widzenia wykładni literalnej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną. Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy zmianie umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach