Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
Pismem z dnia 9 września 2004 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 9 września 2004 r.) nr FK/640/04 Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka jest
samodzielnym podmiotem gospodarczym działającym w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej. Spółka rozważa przystąpienie do umowy typu "national cash pool". Celem umowy jest obniżenie ponoszonych kosztów związanych z obsługą konta bankowego. Istotą umowy jest traktowanie wszystkich rachunków poszczególnych podmiotów działających w ramach grupy jako jednego rachunku bankowego.
Wątpliwości Spółki dotyczą konsekwencji podatkowych związanych z zawarciem ww. umowy na gruncie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. W opinii Podatnika przedmiotowa czynność, jako usługa związana z pośrednictwem finansowym, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług oraz nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:
1. W zakresie podatku od towarów i
usług:
Stanowisko Spółki zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi wymienione w Sekcji J Działy 6567 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. W opinii tut. organu podatkowego jak i organów statystycznych, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) opisane usługi wykonywane w ramach porozumień o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową przez grupę spółek, klasyfikuje się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 - Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane Zatem zgodnie z powołanym art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy usługi te podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów
i usług. Powyższe stanowisko znajduje również swoje odzwierciedlenie w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na ponowną interpelację posła Ryszarda Nowaka na interpelację nr 6005, w sprawie kwalifikacji do celów podatkowych porozumień o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową przez grupę spółek zamieszczoną na oficjalnej stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pod adresem www.sejm.gov. pl.
2. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych: Stanowisko Spółki zasługuje na aprobatę.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy - zakres przedmiotowy czynności podlegających opodatkowaniu PCC - jest ściśle określony. Przepis ten wymienia wszystkie umowy ( oświadczenia), które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podobnie zamknięty charakter ma lista czynności, które nie podlegają podatkowi, tzn. że jeżeli dana czynność nie znalazła się na liście art. 2 - to nie stanowi ona
przedmiotu podatku.
Zatem podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlega umowa typu "national cash pool".