Temat interpretacji
Zakres nadwyżki wartości wkładu pieniężnego, wniesionego przez Akcjonariusza na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki, ponad wartość nominalną objętych akcji (agio), przekazanej na kapitał zapasowy Spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2013 r. (data wpływu 04.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nadwyżki wartości wkładu pieniężnego, wniesionego przez Akcjonariusza na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki, ponad wartość nominalną objętych akcji (agio), przekazanej na kapitał zapasowy Spółki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nadwyżki wartości wkładu pieniężnego, wniesionego przez Akcjonariusza na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki, ponad wartość nominalną objętych akcji (agio), przekazanej na kapitał zapasowy Spółki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji artykułów spożywczych i wyrobów chemicznych. W ramach prowadzonej działalności Spółka ponosi wysokie wydatki inwestycyjne, związane w szczególności z rozbudową posiadanych zakładów produkcyjnych. W związku z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, Spółka zaciągnęła pożyczkę od podmiotu powiązanego (dalej: Wierzyciel).
W celu poprawy płynności finansowej, głownie w celu spłaty zobowiązania wobec Wierzyciela z tytułu udzielonej pożyczki, zaistniała konieczność dokapitalizowania Spółki przez jej jedynego akcjonariusza (dalej: Akcjonariusz). Dokapitalizowanie Spółki zostanie przeprowadzone w drodze podwyższenia jej kapitału zakładowego z wkładu pieniężnego wniesionego przez Akcjonariusza.
Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nastąpi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH).
Wnioskodawca rozważa dwa alternatywne scenariusze podwyższenia kapitału zakładowego Spółki:
- wpłata kwoty wkładu na rachunek bankowy Spółki, a następnie wpłata otrzymanych środków na rachunek bankowy Wierzyciela, tytułem spłaty zobowiązania wynikającego z otrzymanej pożyczki;
- wpłata kwoty wkładu bezpośrednio na rachunek bankowy Wierzyciela (środki nie zostaną wpłacone na rachunek bankowy Spółki), na podstawie uprzednio zawartego porozumienia w sprawie uregulowania zobowiązania Spółki względem Wierzyciela ze środków pochodzących z wkładu Akcjonariusza.
Niezależnie od przyjętego scenariusza realizacji planowanej operacji, wartość wkładu wniesionego przez Akcjonariusza będzie znacznie przewyższać wartość nominalną objętych akcji. Nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną objętych akcji (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.
Wnioskodawca pragnie przy tym wskazać, że na dzień złożenia niniejszego wniosku zarząd Spółki nie podjął jeszcze decyzji, jaką część wkładu Akcjonariusza stanowić będzie agio przeznaczone na kapitał zapasowy Spółki. Ustalenia w zakresie proporcji podziału kwoty wnoszonego wkładu pomiędzy kapitał zakładowy i kapitał zapasowy Spółki zapadną bezpośrednio przed realizacją operacji, przy uwzględnieniu bieżących celów biznesowych.
Możliwa jest jednak sytuacja, w której kapitał zakładowy zostanie podwyższony o kwotę odpowiadającą 10% wartości wkładu, natomiast 90% kwoty wkładu zasili kapitał zapasowy jako agio.
Taki sposób planowanej alokacji środków na kapitały własne Spółki (przeznaczenie większej części wkładu na kapitał zapasowy Spółki) wynika z szeregu przesłanek, zarówno prawnych, jak i ekonomicznych.
W tym zakresie Wnioskodawca pragnie wskazać, że ma prawny obowiązek utworzenia kapitału zapasowego w kwocie zapewniającej pokrycie ewentualnych strat oraz ma możliwość tworzenia innych kapitałów (kapitałów rezerwowych) na pokrycie szczególnych wydatków (art. 396 § 1 i § 4 KSH).
Jak wskazano powyżej, celem dokapitalizowania Spółki jest przede wszystkim zapewnienie jej środków na spłatę zadłużenia względem Wierzyciela, będącego rezultatem wysokich nakładów ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją inwestycji. Względy biznesowe przemawiają zatem za obiektywną potrzebą zwiększenia kapitału zapasowego Spółki. Jego aktualna wartość nie stanowi bowiem wystarczającego pokrycia dla przewidywanych wydatków.
Jednocześnie, brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla dodatkowego zasilania środków zgromadzonych na kapitale zakładowym Spółki, które w chwili obecnej wielokrotnie przewyższają wymaganą minimalną wartość kapitału zakładowego w spółce akcyjnej.
Wnioskodawca pragnie przy tym zwrócić uwagę, że przeznaczenie większej części wkładu na kapitał zapasowy Spółki nie wpłynie negatywnie na sytuację Akcjonariusza, który niezmiennie zachowa 100% praw głosu w Spółce oraz 100% praw do dywidendy.
Niezależnie, Wnioskodawca wyjaśnia, że planowane dokapitalizowanie Spółki w drodze podwyższenia jej kapitału zakładowego może nastąpić zarówno przed, jak i po doręczeniu Wnioskodawcy interpretacji indywidualnej w niniejszej sprawie dlatego też Spółka wnosi o ocenę opisanej operacji w doniesieniu odpowiednio do stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy nadwyżka wartości wkładu pieniężnego, wniesionego przez Akcjonariusza na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki, ponad wartość nominalną objętych akcji (agio), przekazana na kapitał zapasowy Spółki, będzie podlegała opodatkowaniu PCC...
Zdaniem Wnioskodawcy, nadwyżka wartości wkładu pieniężnego, wniesionego przez Akcjonariusza na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki, ponad wartość nominalną objętych akcji (agio), przekazana na kapitał zapasowy Spółki, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zarówno w sytuacji wpłaty kwoty na rachunek bankowy Spółki (scenariusz nr 1), jak również w przypadku wpłaty kwoty wkładu bezpośrednio na rachunek bankowy Wierzyciela (scenariusz nr 2).
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k upcc, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) podlegają zmiany umów spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC.
Za zmianę umowy spółki kapitałowej, w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 upcc, uważa się m.in. podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki.
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b upcc, podstawę opodatkowania PCC przy zmianie umowy spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Wykładnia literalna powołanych powyżej przepisów upcc prowadzi do następujących konkluzji:
Przenosząc powyższe na grunt okoliczności faktycznych będących przedmiotem niniejszego wniosku, należy stwierdzić, że realizacja planowanej operacji będzie skutkować obowiązkiem podatkowym w PCC wyłącznie w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki - podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość wniesionego przez Akcjonariusza wkładu pieniężnego, w części przekazanej na poczet kapitału zakładowego Spółki. Opodatkowaniu PCC nie będzie natomiast podlegała nadwyżka wartości wkładu ponad nominalną wartość objętych akcji, odniesiona na kapitał zapasowy Spółki. Nie ma przy tym znaczenia, który scenariusz prowadzący do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki zostanie ostatecznie wybrany przez Wnioskodawcę.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w jednolitej, ugruntowanej już linii interpretacyjnej. Tytułem przykładu Spółka pragnie powołać interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 stycznia 2013 r. (sygn. IBPBII/1/436 -377/12/ASz); Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 listopada 2012 r. (sygn. ILPB2/436 -292/12-3/JK), z 5 listopada 2012 r. (sygn. ILPB2/436-215/12-2/MK), z 25 lipca 2012 r. (sygn. ILPB2/436-159/12-4/AJ); Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lipca 2012 r. (sygn. IPPB2/436-278/12-2/AF), z 6 lipca 2012 r. (sygn. IPPB2/436-234/12-2/MZ), z 21 lutego 2012 r. (sygn. IPPB2/436-23/12-2/MZ); Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 kwietnia 2012 r. (sygn. ITPB2/436-5/12/MK).
Wskazane przez Spółkę indywidualne interpretacje podatkowe, które jakkolwiek nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, wpływają na praktykę wykładni prawa podatkowego i jego stosowanie w indywidualnych sprawach podatników. Uwzględnianie treści indywidualnych interpretacji podatkowych w rozstrzyganiu indywidualnych spraw o zbliżonych stanach faktycznych prowadzi bowiem do ujednolicenia stosowania prawa podatkowego, co z kolei jest zgodne z konstytucyjną zasadą równości podatników wobec prawa i zasadą zaufania do organów państwa.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, nadwyżka wartości wkładu pieniężnego, wniesionego przez Akcjonariusza na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki, ponad wartość nominalną objętych akcji (agio), przekazana na kapitał zapasowy Spółki, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy według art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy uważa się przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Podwyższenie kapitału zakładowego oznacza powiększenie środków kapitałowych spółki (bez względu na wybór formy), a fakt ten uważa się za zmianę umowy spółki w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
- rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
- siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Obowiązek podatkowy przy zmianie umowy spółki kapitałowej powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału (art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).
Zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki na spółce.
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Unilever Polska S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji artykułów spożywczych i wyrobów chemicznych. W ramach prowadzonej działalności Spółka ponosi wysokie wydatki inwestycyjne, związane w szczególności z rozbudową posiadanych zakładów produkcyjnych. W związku z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, Spółka zaciągnęła pożyczkę od podmiotu powiązanego (dalej: Wierzyciel). W celu poprawy płynności finansowej, głownie w celu spłaty zobowiązania wobec Wierzyciela z tytułu udzielonej pożyczki, zaistniała konieczność dokapitalizowania Spółki przez jej jedynego akcjonariusza (dalej: Akcjonariusz). Dokapitalizowanie Spółki zostanie przeprowadzone w drodze podwyższenia jej kapitału zakładowego z wkładu pieniężnego wniesionego przez Akcjonariusza. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nastąpi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH). Wnioskodawca rozważa dwa alternatywne scenariusze podwyższenia kapitału zakładowego Spółki: 1) wpłata kwoty wkładu na rachunek bankowy Spółki, a następnie wpłata otrzymanych środków na rachunek bankowy Wierzyciela, tytułem spłaty zobowiązania wynikającego z otrzymanej pożyczki; 2) wpłata kwoty wkładu bezpośrednio na rachunek bankowy Wierzyciela (środki nie zostaną wpłacone na rachunek bankowy Spółki), na podstawie uprzednio zawartego porozumienia w sprawie uregulowania zobowiązania Spółki względem Wierzyciela ze środków pochodzących z wkładu Akcjonariusza. Niezależnie od przyjętego scenariusza realizacji planowanej operacji, wartość wkładu wniesionego przez Akcjonariusza będzie znacznie przewyższać wartość nominalną objętych akcji. Nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną objętych akcji (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego. A zatem, podstawę opodatkowania powyższym podatkiem będzie stanowiła wyłącznie wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 495 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie