Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie zbiórki i utylizacji odpadów. W ramach działalności gospodarczej świadczy również usługi pośrednictwa finansowego, w tym usługi udzielania pożyczek. We wrześniu 2005r. Spółka udzieliła innej spółce prawa handlowego pożyczki w wysokości 1.000.000 zł, które Pożyczkobiorca zobowiązał się zwrócić w określonym w umowie terminie. Zgodnie z umową środki pieniężne Pożyczkobiorca winien przeznaczyć na cele działalności gospodarczej. Za korzystanie z kapitału pieniężnego Pożyczkobiorca zobowiązał się płacić comiesięczne odsetki. W roku 2005 Spółka udzieliła trzech podobnych pożyczek.
Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowa umowa pożyczki jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4, art. 9 pkt 10 lit. g), art. 9 pkt. 10 lit. h) ww. ustawy.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela w całości stanowiska Spółki i wyjaśnia:
W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.
W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dochodzi do zawarcia umowy pożyczki, przy czym Spółka prowadzi działalność w zakresie usług pośrednictwa finansowego, w tym usług udzielania pożyczek. Powyższa umowa, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 10.04.2006r. nr 1472/RPP1/443-198/06/MK podlega podatkowi VAT zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
W związku z tym zastosowanie będzie miał art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedmiotowa umowa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na fakt, iż powyższa czynność udzielenia pożyczki będzie korzystała z wyłączenia z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4, zwolnienia zawarte w art. 9 pkt 10 lit g) oraz art. 9 pkt 10 lit h) nie będą miały zastosowania.