Temat interpretacji
Postanowienie
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 lutego 2007r. Spółki (data wpływu do tut. Urzędu: 12.02.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) w sprawie: opodatkowanie pożyczek udzielonych Spółce córce mającej siedzibę w Rumunii stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek kapitałowej Spółce córce (odpowiednikowi polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Rumunii, w której posiada 100% udziałów. Zarząd Spółki córki również pełni swoje funkcje w Rumunii. Przedmiotowe umowy zostają zawierane w Polsce i realizowane są w postaci przelewu środków pieniężnych z banku polskiego.
Wnioskodawca ma wątpliwości, czy pożyczki udzielane Spółce córce mającej siedzibę w Rumunii powodują powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zdaniem Wnioskodawcy udzielanie pożyczek Spółce córce nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.
W myśl art. 1 ust. 5 przedmiotowej ustawy, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
- w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
- w przypadku spółki kapitałowej:
- rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
- siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.
W rozpatrywanym stanie faktycznym rzeczywisty ośrodek zarządzania i siedziba pożyczkobiorcy Spółki córki nie znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wobec tego pożyczka stanowiąca zmianę umowy spółki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Mając powyższe na uwadze stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe.