skutki podatkowe zawarcia transakcji sprzedaży wyodrębnionej części przedsiębiorstwa - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.34.2018.2.MCZ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2018, sygn. 0111-KDIB4.4014.34.2018.2.MCZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

skutki podatkowe zawarcia transakcji sprzedaży wyodrębnionej części przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 17 stycznia 2018 r. (data wpływu 24 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia transakcji sprzedaży wyodrębnionej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia transakcji sprzedaży wyodrębnionej części przedsiębiorstwa.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    S.A. ( Zainteresowany 1, Sprzedający);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    SD. Z.M. S.A. (Zainteresowany 2, Nabywca);

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany 1 (dalej: Spółka lub Sprzedający) jest producentem drobiu oraz przedsiębiorstwem przetwórstwa drobiu.

Spółka posiada dwa główne zakłady produkcji w O. oraz w L. i T. Zakład w O. prowadzi ubój i dzielenie indyków oraz produkuje przetwory z mięsa drobiowego, głównie indyczego. Zakład w L. specjalizuje się w produkcji tuszek, elementów z kurcząt a wylęgarnia w T. produkcją piskląt i kurcząt. Dodatkowo, w zakładzie w L. prowadzona jest również sezonowa działalność dotycząca usługowego uboju gęsi (działalność ta ma jednak charakter poboczny biorąc pod uwagę główną działalność tego zakładu).

W tym zakresie wskazać należy, że proces produkcji i działalność zakładu produkcji w L. oraz w T. jest ze sobą ściśle powiązana, tj. w ramach tych zakładów przeprowadzany jest m.in. kompleksowy proces produkcyjny w sektorze produkcji i sprzedaży piskląt oraz mięsa kurczęcego od wylęgu piskląt, produkcji kurcząt do produkcji i sprzedaży mięsa kurczęcego.

Tym samym, Spółka jako właściciel Zakładu w L. i T. (dalej łącznie jako: Zakład Drobiarski L.) jest właścicielem zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze produkcji i sprzedaży piskląt kurczęcych, sprzedaży paszy, uboju oraz dystrybucji i sprzedaży mięsa kurczęcego oraz usługowego uboju gęsi.

Zainteresowany 1 prowadzi poprzez Zakład Drobiarski L. zorganizowaną działalność, którą Zakład Drobiarski L. mógłby prowadzić jako niezależne przedsiębiorstwo, tj. Zakład Drobiarski L. prowadzi działalność odrębną od działalności pozostałych zakładów należących do Spółki jest jedynym zakładem w strukturze Spółki, w którym prowadzona jest działalność związana z produkcją i sprzedażą mięsa kurczęcego oraz usługowym ubojem gęsi.

Zakład Drobiarski L. został w drodze uchwały Rady Nadzorczej Zainteresowanego 1 z 19 grudnia 2017 r. (dalej: Uchwała RN) wyodrębniony w strukturze Spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, tj. organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w istniejącym przedsiębiorstwie, zespół składników materialnych (w tym: nieruchomości) i niematerialnych, w tym: zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na podstawie Uchwały RN, Zarząd Spółki został zobowiązany do :

  • powołania Dyrektora Zakładu Drobiarskiego L.;
  • dokonania określenia:
    • aktywów (rzeczy, praw majątkowych, wierzytelności, środków pieniężnych, etc.),
    • zobowiązań,
    • pracowników,
    • praw i obowiązków wynikających z umów cywilnoprawnych,
    • praw i obowiązków wynikających z toczących się postępowań administracyjnych i wydanych decyzji,

niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych w ramach Zakładu Drobiarskiego L.

W związku z Uchwałą RN, Zarząd Spółki podjął 19 grudnia 2017 r. uchwałę (dalej: Uchwała), na podstawie której:

  • powołano Dyrektora Zakładu Drobiarskiego L.;
  • określono zakres obowiązków Dyrektora Zakładu Drobiarskiego L.;
  • przypisano do Zakładu Drobiarskiego L.:
    • zobowiązania (wraz z wykazem poszczególnych pozycji w formie załącznika do Uchwały),
    • należności (wraz z wykazem poszczególnych pozycji w formie załącznika do Uchwały),
    • środki trwałe (wraz z wykazem poszczególnych pozycji w formie załącznika do Uchwały - ponad 790 pozycji),
    • zapasy,
    • nieruchomości nieruchomości gruntowe w miejscowości T. zabudowane budynkami oraz nieruchomości gruntowe w mieście L. zabudowane budynkami,
    • pracowników (około 200 osób),
    • prawa i obowiązki wynikające z umów, związane z działalnością Zakładu Drobiarskiego L. (ponad 640 pozycji) dotyczące m.in.: sprzedaży mięsa kurczęcego, zagospodarowania odpadów, sprzedaży pasz, sprzedaży piskląt, sprzedaży jaj, dzierżawy i najmu, zakupu żywca, zakupu jaj, zakupu piskląt, zakupu pasz, zakupu materiałów, zakupu usług produkcyjnych, zakupu usług serwisowych, zakupu usług leasingu, zakupu innych usług i towarów,
    • domeny internetowe związane z działalnością Zakładu Drobiarskiego L.,
    • koncesje, licencje i zezwolenia związane z działalnością Zakładu Drobiarskiego L. (ponad 40 pozycji).

W Zakładzie Drobiarskim L. pracownicy są (i byli przed formalnym jego wyodrębnieniem) podzieleni pomiędzy komórki organizacyjne w ramach istniejącej struktury wewnętrznej Zakładu Drobiarskiego L. Ta struktura organizacyjna została w całości utrzymana i odzwierciedlona w strukturze wyodrębnionego na podstawie Uchwały Zakładu Drobiarskiego L. Pracownicy ci, funkcjonując w ramach komórek organizacyjnych realizujących określone cele są hierarchicznie podporządkowani Dyrektorowi Zakładu Drobiarskiego L.

Do zakresu kompetencji i obowiązków Dyrektora Zakładu Drobiarskiego L. należą wszystkie sprawy związane z jego funkcjonowaniem, niezastrzeżone do kompetencji organów Spółki, w tym:

  • organizowanie i koordynowanie pracy Zakładu Drobiarskiego L. we wszelkich aspektach jego działalności;
  • stała współpraca z organami Spółki i poszczególnymi członkami organów Spółki oraz akcjonariuszami Spółki;
  • uczestniczenie w posiedzeniach Zarządu oraz innych organów Spółki z głosem doradczym bez prawa głosowania - w przypadku, gdy Zarząd Spółki albo inny organ Spółki uzna to za wskazane;
  • sprawowanie ogólnego kierownictwa oraz nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem Zakładu Drobiarskiego L.;
  • badanie i wyjaśnianie wszelkich zgłoszonych w ramach Zakładu Drobiarskiego L. zastrzeżeń, wniosków i reklamacji co do usług świadczonych przez Zakład Drobiarski L. a także podejmowanie odpowiednich kroków w celu wyeliminowania powodów zaistnienia ww. zastrzeżeń, wniosków i reklamacji, a także bieżące informowanie Zarządu Spółki o przyczynach zaistnienia w/w zastrzeżeń, wniosków i reklamacji oraz o działaniach podjętych w celu ich wyeliminowania;
  • zapewnienie prawidłowego prowadzenia i nadzór nad dokumentacją Zakładu Drobiarskiego L., w tym: dokumentacją rachunkową i księgową - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa;
  • sporządzanie na każde żądanie organów Spółki, bądź ich poszczególnych członków albo któregokolwiek ze wspólników Spółki aktualnych, bieżących sprawozdań z prowadzonej działalności Zakładu L., obejmujących informacje o sytuacji Zakładu Drobiarskiego L. i stanie jego interesów;
  • sprawowanie nadzoru nad:
    • przestrzeganiem przepisów regulujących bezpieczeństwo i higienę pracy;
    • przestrzeganiem przepisów z zakresu ochrony środowiska;
    • przestrzeganiem dyscypliny pracy.

W magazynach przyporządkowanych do Zakładu Drobiarskiego L. są przechowywane wyłącznie produkty, materiały oraz towary dotyczące działalności Zakładu Drobiarskiego L.

Sprzedaż towarów dotycząca Zakładu Drobiarskiego L. jest fakturowana odrębnie, przy czym, w niektórych przypadkach, gdy nie jest możliwe wystawienie odrębnej faktury dotyczącej sprzedaży produktów/towarów wytworzonych przez Zakład Drobiarski L., w fakturze wyszczególnione są pozycje dotyczące Zakładu L., co pozwala jednoznacznie przyporządkować przychody do Zakładu Drobiarskiego L.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu towarów i usług, tj. w przypadku, gdy dany zakup dotyczy wyłącznie działalności Zakładu Drobiarskiego L., opis transakcji na fakturze pozwala na jednoznaczne jej przypisanie do Zakładu Drobiarskiego L., co następnie ma faktycznie miejsce. W przypadku zakupów, które dotyczą nie tylko działalności Zakładu Drobiarskiego L. (np. koszty ogólne działalności Spółki), koszty te są dzielone według wypracowanych kluczy podziału i przypisywane odpowiednio do Zakładu Drobiarskiego L. oraz pozostałej działalności prowadzonej przez Spółkę.

System ewidencji księgowej został zmodyfikowany w taki sposób, aby możliwe było jednoznaczne przypisanie poszczególnych kont analitycznych do Zakładu Drobiarskiego L., co w efekcie pozwala na systemowe wygenerowanie zestawienia obrotów i sald kont przypisanych do Zakładu Drobiarskiego L. System ewidencji księgowej pozwala również na wygenerowanie bilansu Zakładu Drobiarskiego L. oraz określenie przychodów i kosztów działalności Zakładu Drobiarskiego L. (pomimo, iż Zakład Drobiarski L. nie jest jednostką samodzielnie sporządzającą bilans).

Dział Kadr Spółki przygotował i wdrożył system przesyłania odrębnych informacji oraz dekretów związanych z płacami i pochodnymi płac odnoszącymi się do działalności Zakładu Drobiarskiego L. W szczególności, została wydzielona część Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dotycząca wyłącznie pracowników Zakładu Drobiarskiego L.

Spółka utworzyła odrębne rachunki bankowe dotyczące Zakładu Drobiarskiego L. Przyporządkowane do Zakładu Drobiarskiego L. składniki majątku oraz zobowiązania pozwalają na kontynuowanie prowadzonej przez Zakład Drobiarski L. jako odrębne przedsiębiorstwo lub jako zorganizowana część innego przedsiębiorstwa.

Zainteresowany 1 planuje sprzedaż Zakładu Drobiarskiego L. w 2018 r. na rzecz Zainteresowanego 2 (dalej: Nabywca).

W związku z planowaną transakcją, Spółka oraz Nabywca podpisały 20 grudnia 2017 r. umowę przedwstępną sprzedaży Zakładu Drobiarskiego L. (dalej: Umowa przedwstępna).

Zgodnie z Umową przedwstępną, Zainteresowany 2 nabędzie od Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze produkcji i sprzedaży piskląt kurczących, sprzedaży paszy, uboju oraz sprzedaży mięsa kurczącego, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, i który to zespół składników obejmuje między innymi:

  • majątek rzeczowy, w szczególności nieruchomości,
  • aktywa produkcyjne,
  • zapasy,
  • sprzęt biurowy,
  • samochody,
  • aktywa niematerialne i prawne, w szczególności wierzytelności, zaliczki i inne prawa wynikające z umów zawartych przez Spółkę, w tym prawa własności intelektualnej przysługujące Spółce lub będące przedmiotem licencji lub sublicencji udzielonej Spółce oraz prawa i obowiązki do rachunków bankowych przypisanych do Zakładu Drobiarskiego L.,
  • inne prawa, wierzytelności i roszczenia Spółki.

Zainteresowany 2 przejmie także:

  • zobowiązania związane z działalnością Zakładu Drobiarskiego L., o ile wierzyciele Spółki wyrażą na to zgodę,
  • dokumenty księgowe i finansowe, zapisy księgowe i akta, jak również wszelkie zapisy handlowe dotyczące działalności Zakładu Drobiarskiego L.,
  • pracowników przypisanych do Zakładu Drobiarskiego L. - jako zakład pracy w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks pracy,
  • dokumentacje z kontroli dotyczące Zakładu Drobiarskiego L.,
  • dokumentacje pracownicze pracowników Zakładu Drobiarskiego L.,
  • know-how, tajemnice Zakładu Drobiarskiego L., w tym: informacje poufne i zastrzeżone.

Nie można wykluczyć, iż na mocy umowy sprzedaży Zakładu Drobiarskiego L., Nabywca nie nabędzie nielicznych składników majątkowych oraz zobowiązań, które ze względu na czynniki obiektywne (np. brak zgody wierzyciela w przypadku zobowiązań; ze względu na fakt, iż nabywca prowadzi współpracę z wieloma podmiotami, które są kontrahentem Spółki w związku z działalnością Zakładu Drobiarskiego L.) nie będą mogły być przedmiotem transferu do Nabywcy. Jednakże, takie przypadki nie wpłyną na to, że nabywany przez Nabywcę zespół składników materialnych i niematerialnych nie będzie mógł stanowić niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego wskazane powyżej zadania.

Na moment sprzedaży Zakład Drobiarski L. będzie więc spełniał następujące cechy:

  • będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (np. nieruchomości, maszyny, linie produkcyjne, zapasy, materiały, etc.) oraz składniki niematerialne (np. należności, zezwolenia, koncesje, licencje, etc.);
  • składniki majątkowe przyporządkowane do Zakładu Drobiarskiego L. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, które obejmują m.in.: produkcję tuszek, elementów z kurcząt (L.), wylęg piskląt kurczęcych (T.);
  • będzie prowadził rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe będzie zidentyfikowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów ( w tym należności i zobowiązań);
  • będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Zainteresowanego 1;
  • będzie posiadał pracowników przypisanych wyłącznie do Zakładu Drobiarskiego L. i pracownicy ci w związku z umową sprzedaży staną się pracownikami Nabywcy (w trybie art. 231 Kodeksu Pracy);
  • będzie posiadał odrębny rachunek bankowy;
  • będzie posiadał wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania związane z działalnością i zobowiązania te przejdą co do zasady na Nabywcę;
  • Zakład Drobiarski L. będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, oparte o samodzielną gospodarkę finansową (w szczególności ponoszone koszty działania będą pokrywane w pierwszej kolejności z uzyskiwanych przez Zakład Drobiarski L. przychodów) wyodrębnioną z gospodarki finansowej Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przez Zainteresowanego 1 Zakładu Drobiarskiego L. na rzecz Zainteresowanego 2 będzie stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w związku z tym transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT)?

  • Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, sprzedaż Zakładu Drobiarskiego L. będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na Nabywcy będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

  • Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Zakładu Drobiarskiego L. będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na Nabywcy będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Stosownie do dyspozycji art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o PCC), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

    Jednocześnie, stosownie do art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

    Zgodnie zaś z art. 2 pkt 4 tejże ustawy, nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

    Zainteresowani zaznaczyli, że tak jak wskazali powyżej, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku sprzedaż Zakładu Drobiarskiego L. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT), z uwagi na to, że dochodzi do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W rezultacie niespełniona będzie przesłanka wyłączająca opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, obejmująca czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są one opodatkowane VAT.

    W świetle powyższego, Zainteresowani uważają, że transakcja sprzedaży Zakładu Drobiarskiego L. będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na Nabywcy (Zainteresowany 2), będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosić będzie odpowiednio 2% (w przypadku sprzedawanych nieruchomości oraz rzeczy ruchomych) oraz 1% (w przypadku praw majątkowych, w tym wartości firmy).

    Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tę część stanowiska Zainteresowanych, która objęta jest zakresem niniejszej interpretacji.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia transakcji sprzedaży wydzielonej części przedsiębiorstwa. W zakresie podatku od towarów i usług wydał odrębne rozstrzygnięcie.

    Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

    W myśl art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy czynności cywilnoprawne (w tym umowy sprzedaży) podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

    1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
    2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    Przy czym w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

    1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
    2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

    Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

    Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

    Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że planowana jest transakcja sprzedaży Zakładów Drobiarskich L. należących do Zainteresowanego 1 będącego stroną postępowania (Sprzedający) na rzecz Zainteresowanego 2 (Nabywca) nie będący stroną postępowania.

    W interpretacji indywidualnej z 14 marca 2018 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.51.2018.1.IK w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

    () opisana we wniosku sprzedaż Zakładu Drobiarskiego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

    W związku z powyższym, skoro przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży przedsiębiorstwa będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1
    ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

    Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży, w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

    Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

    1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
    2. innych praw majątkowych 1%.

    Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

    Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu, notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

    Zgodnie z art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r., poz. 459, ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Stosownie do art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody.

    Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego oprócz rzeczy mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

    W przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub też jego zorganizowanej części. Dlatego też należy sięgnąć do rozwiązań prawnych uregulowanych w przepisach ogólnych. Niewątpliwie zatem należy posłużyć się definicją przedsiębiorstwa zawartą w przepisie art. 551 Kodeksu cywilnego. Na mocy tego przepisu, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

    Obejmuje ono w szczególności:

    1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
    2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
    3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
    4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
    5. koncesje, licencje i zezwolenia;
    6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
    7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
    8. tajemnice przedsiębiorstwa;
    9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    Zgodnie natomiast z art. 55&² Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

    Z powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że umowa sprzedaży przedsiębiorstwa czy też jego zorganizowanej części podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży.

    Z treści wniosku wynika, że przedmiotem sprzedaży będzie wydzielona część przedsiębiorstwa jego zorganizowana część. Dla umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciążyć będzie na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość rynkowa zbywanego przedmiotu sprzedaży.

    Przy czym, jeżeli w opisanej we wniosku umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), to podatek będzie uiszczony według właściwych stawek.

    Podsumowując, transakcja sprzedaży Zakładu Drobiarskiego L. będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym na nabywcy (Zainteresowany 2) będzie ciążył obowiązek podatkowy w tym podatku, według zasad wskazanych powyżej.

    Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych
    i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

    Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

    Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 11-041 Olsztyn, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej