Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego w postac... - Interpretacja - IPPB2/436-573/13-2/AF

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2013, sygn. IPPB2/436-573/13-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego w postaci innej niż środki pieniężne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.10.2013 r. (data wpływu 14.10.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku likwidacyjnego spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku likwidacyjnego spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Pan P. P. (dalej: Wnioskodawca) będzie w przyszłości wspólnikiem spółki osobowej, niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem CIT na moment planowanego zdarzenia przyszłego (Spółka Osobowa).

Spółka Osobowa powstanie z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Osobowa może w przyszłości zostać zlikwidowana. W ramach majątku likwidacyjnego Wnioskodawca może otrzymać:

(i) środki pieniężne lub

(ii) środki pieniężne oraz niepieniężne składniki majątku Spółki Osobowej, np. udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Osobowa wejdzie w posiadanie udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w drodze wkładu niepieniężnego (wymiany udziałów).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego w postaci innej niż środki pieniężne...

Zdaniem Wnioskodawcy, po jego stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku PCC w związku z likwidacją Spółki Osobowej i otrzymaniem majątku likwidacyjnego.

Uzasadnienie stanowiska:

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy PCC, podatkowi PCC podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi PCC podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem PCC podlegają wyłącznie te czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione enumeratywnie w art. 1 ust. pkt 1 ustawy PCC. Oznacza to, że z opodatkowania wyłączone zostały czynności niewymienione w ustawowym katalogu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

W opinii Wnioskodawcy otrzymanie majątku w wyniku likwidacji spółki osobowej nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem PCC. Czynność otrzymania majątku likwidacyjnego spółki osobowej nie została bowiem wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy PCC.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza brzmienie interpretacji prawa podatkowego, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

  • w dniu 24 października 2012 r. (IPPB2/436-414/12-2/AF) oraz
  • w dniu 4 lutego 2013 r. (IPPB2/436-573/12-4/AF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy wskazać, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podatnika w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 355 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie