POSTANOWIENIE - Interpretacja - E-2/436/3/2006

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. E-2/436/3/2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.06.2006 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko strony wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej własności miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na terytorium USA zawarta została umowa pożyczki pomiędzy wnioskodawcą jako pożyczkobiorcą, a osobą zamieszkałą w USA jako pożyczkodawcą i pieniądze stanowiące przedmiot pożyczki znajdowały się w tym czasie na terytorium USA. Kwota pożyczki przelana została na konto bankowe pożyczkobiorcy w Polsce.

Zdaniem wnoszącego zapytanie umowa taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ zawarta została poza granicami RP i pieniądze w momencie jej udzielenia znajdowały się poza terytorium Polski.

W świetle przedstawionego przez stronę stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów podatkowych w tym zakresie organ podatkowy uznaje stanowisko strony za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z póżn. zm./ podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także rzeczy znajdujące się za granicą, jeżeli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.

Dla powstania zatem obowiązku podatkowego w podatku PCC istotne jest to, aby w momencie zawarcia umowy pieniądze znajdowały się na terenie kraju, a w przypadku gdy pieniądze znajdują się za granicą, aby nabywca /pożyczkobiorca/ miał miejsce zamieszkania na terytorium Polski i jednocześnie czynność dokonana została na terytorium Polski.

W świetle przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji żadna z w/w przesłanek nie wystąpiła, gdyż w dniu zawarcia umowy pieniądze znajdowały się za granicą i umowa zawarta została za granicą. Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie