POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO/436-01/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.05.2006, sygn. PO/436-01/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14 a § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. nr 8 poz.60 z 2005r) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.02.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 01.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Powołując art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 22.02.2006 roku (uzupełnionym oświadczeniem z dnia 08.03.2006 r.) Pan A wystąpił do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, w tym przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawił następujący stan faktyczny:

podatnik, jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest produkcja i sprzedaż mebli. Jednocześnie posiada udziały w spółce z o.o. zajmującej się sprzedażą mebli, w której jednocześnie zajmuje stanowisko prezesa zarządu. Podatnik podjął działania zmierzające do przeniesienia działalności produkcyjnej i handlowej do spółki z o.o. w drodze wniesienia w formie aportu zorganizowanej części prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. W skład aportu wejdą wszystkie składniki niezbędne do prowadzenia działalności produkcyjnej, takie jak maszyny, pojazdy, surowce, produkty, wierzytelności i zobowiązania z tytułu zawartych w ramach działalności umów know-how. Przejęcie dotyczyło będzie również pracowników. Podatnik nie przenosi w ramach aportu nieruchomości, w których prowadzona będzie działalność gospodarcza.

Pytanie podatnika:

Czy czynność wniesienia aportu zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych?

W ocenie podatnika zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o pcc podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy wniesienia aportu jest nienależny, bowiem nie podlegają temu podatkowi te czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest opodatkowana podatkiem VAT lub jest z tego podatku zwolniona a stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970) wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, ponieważ jakkolwiek w katalogu zdarzeń prawnych wymienionych w treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zmianami) podlegających temu podatkowi nie znalazła się czynność wniesienia do spółki aportu, to jednak znajduje się zapis art. 1 ust. 1 pkt k ? umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów wymienionych w punkcie 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 (art. 1 ust. 1 pkt 2). Z kolei z treści art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy wynika, że za zmianę umowy spółki w spółce kapitałowej uważa się ? wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty. W przypadku zawarcia umowy spółki podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki, albo wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a), przy zmianie umowy spółki wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b). Wniesienie do spółki jako aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza, że dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych miała miejsce zmiana umowy spółki.

Co się zaś tyczy przepisu wynikającego z brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy zakres tego aktu prawnego i ustawy o podatku VAT pokrywają się. Jak wykazano powyżej w omawianej sprawie taki stan rzeczy nie ma miejsca. Zawarcie lub zmiana umowy spółki jest zdarzeniem obojętnym w świetle regulacji ustawy o podatku VAT. Z tego względu fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych do spółki z o.o. pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaną zmianą umowy spółki.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika ? art. 14 lit. b Ordynacji podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni