Temat interpretacji
W dniu 20.09.2006 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach, z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych przez określenie, czy w związku z rodzajem prowadzonej działalności, tj. sprzedażą detaliczną pojazdów samochodowych, podatnik jest zobowiązany do naliczania i odprowadzania podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia pojazdu samochodowego na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, czy też czynności te na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2006 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają opodatkowaniu?
Z treści złożonego wniosku wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojazdów samochodowych, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług i zakupił od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, samochód osobowy na podstawie umowy kupna-sprzedaży w celu dalszej jego odprzedaży w ramach działalności gospodarczej. Zdaniem pytającego, jako podatnik podatku VAT, na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie powinien być tym samym podatnikiem i płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach nie podziela stanowiska zawartego we wniosku i udziela wyjaśnień.
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają, między innymi umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 powyższej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
W opisanej sprawie, mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odprzedaży, z chwilą jej zawarcia (nabycia pojazdu), jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Sytuacja taka występuje, gdy nabywca dokonuje zakupu używanych samochodów na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, w celu ich dalszej odprzedaży. Wówczas, w momencie wypłacenia należności za zakupiony pojazd, nabywca staje się płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych, zobowiązanym do obliczenia, pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku oraz złożenia deklaracji o należnościach wpłacanych przez płatnika. Czynność taka nie jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż w momencie zakupu samochodu, żadna ze stron z tytułu dokonania tej czynności nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub jest z niego zwolniona. Natomiast w sytuacji zakupu samochodów używanych od osób, które z tytułu zawarcia tej umowy, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub są od niego zwolnione, czynność taka będzie korzystała z wyłączenia od opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Aby prawidłowo zinterpretować podany wyżej przepis, należy ustalić, czy dokonana między stronami, czynność cywilnoprawna podlega podatkowi VAT. Ustawodawca wskazał tutaj wyraźnie na kryterium przedmiotowe, które decyduje o zasadach wyłączenia od podatku.
W przedstawionej przez podatnika sytuacji, kupujący (chociaż jest podatnikiem VAT) wykonuje czynność, która nie rodzi obowiązku podatkowgo w podatku od towarów i usług, bowiem nie została dokonana odpłatna dostawa towarów w myśl w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Bez znaczenia, w tym konkretnym przypadku, jest fakt, że (kupujący) jest podatnikiem podatku VAT.
W związku z powyższym czynność nabycia używanych samochodów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na podstawie umowy sprzedaży w celu dalszej ich odprzedaży - nie jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ z tytułu dokonania tej czynności żadna ze stron nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, lub nie jest z niego zwolniona.
Na podstawie art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie odrębnych przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Stosownie do art. 10 ust. 2, 3, 3a i 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nabywca rzeczy - od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży - jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Płatnicy wpłacają pobrany podatek na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika. Szczegółowe zasady poboru podatku od czynności cywilnoprawnych, wzoru deklaracji, zapłaty i zwrotu podatku oraz sposobu prowadzenia rejestrów tego podatku określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006 r. (Dz.U. Nr 139, poz.989).
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.