Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy dnia 29.08.1997 r. Ordyn... - Interpretacja - 1435/DM/436/23/06/BP

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2006, sygn. 1435/DM/436/23/06/BP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnychpostanawia potwierdzić stanowisko zawarte w piśmie

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, spółka z o.o. występując jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, udzieliła pożyczki swojemu udziałowcowi na prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonywanie w/w czynności nie mieści się w zakresie działalności spółki tj. nie jest zapisane w umowie spółki.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż powyższa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ wykonywanie czynności uznawanych w statystyce publicznej za usługi, korzysta ze zwolnienia na mocy art.2 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarty jest w art.1 ust.1 ustawy podatkiem od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 41 poz.399 ze zm.). Podatkowi podlega m.in. umowa pożyczki. Jednakże zgodnie z art.2 pkt.4 ustawy podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Powyższy przepis oznacza, iż wymienione czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli ich dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki pozwalające na uznanie tych czynności za opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Mianowicie, zgodnie z art.43 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji nr 3 wymienionego załącznika znajdują się usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex(65-67) PKWiU z wyłączeniem:1)działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki2)usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej3)usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20)4)usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30) z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń5)usług ściągania długów oraz faktoringu6)usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt.12 ustawy7)usług przechowywania akcji, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt.12 ustawy8)transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności9)transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomościJeżeli udzielanie przez spółkę pożyczek mieści się w zakresie czynności pośrednictwa finansowego i nie mają do niej zastosowania w/w wyłączenia, to opisana czynność jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Tym samym, udzielanie pożyczek przez podmiot w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, należy do jego płaszczyzny zawodowej i rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług, nawet gdy te czynności nie znajdują się w jego zakresie przedmiotowym. Udzielenie pożyczki przez spółkę jest bowiem czynnością mieszczącą się w definicji działalności gospodarczej określonej w art.15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym "działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, w tym również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych."

Z przytoczonych przepisów wynika, iż udzielenie pożyczki przez spółkę tj.dokonanie czynności korzystającej ze zwolnienia na podst.art.43 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych na mocy art.2 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, postanawia jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście