W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym Spółka rozpoczęła w 2005r. budowanie swojej aktywności na rynkach zagranicznych, a konkretnie w ... - Interpretacja - 1472/SPC/436-28/06/SJ

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2006, sygn. 1472/SPC/436-28/06/SJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym Spółka rozpoczęła w 2005r. budowanie swojej aktywności na rynkach zagranicznych, a konkretnie w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Czarnogórze, Chorwacji oraz Słowacji. W ramach grupy kapitałowej Spółki zostały utworzone cztery następujące spółki:

    XXX z siedzibą w Sofii;
    YYY z siedzibą w Bukareszcie;
    ZZZ z siedzibą w Bratysławie;
    CCC z siedzibą w Serbii i Czarnogórze.

Z każdym z wymienionych podmiotów Spółka podpisała umowę o współpracy, zlecając w niej zorganizowanie sprzedaży i promocji produktów Spółki na danym terytorium. Jako, że spółki te zostały powołane przede wszystkim dla potrzeb Spółki, to Spółka udzieliła im oprocentowanych pożyczek na rozpoczęcie działalności.

Zdaniem Spółki ww. umowy pożyczki są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 ze zm).

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione od podatku są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. W tym przypadku konieczne jest udokumentowanie kierunku wydatkowania lub wykorzystania środków pochodzących z udzielonej pożyczki - mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty potwierdzające rzeczywiste wydatkowanie wspomnianych środków, w szczególności zaś faktury i rachunki. Nie stanowi okoliczności uzasadniającej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, lecz dopiero wykonanie takiej umowy przez dokonanie zapłaty.

Sama ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera definicji działalności gospodarczej, zastosowanie ma zatem definicja zawarta w art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym przez działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inna działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Ustawa z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 174 z 2004r., poz. 1807) w art. 1 stanowi, iż reguluje ona podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym należy uznać, iż przepis art. 9 pkt. 10 lit g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy jedynie sytuacji, gdy działalność gospodarcza o której w niej mowa jest wykonywana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z faktem, iż przedmiotowe spółki powołane w ramach grupy kapitałowej Spółki będą wykonywały swoją działalność odpowiednio w Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Serbii oraz Czarnogórze, to w świetle w/w przepisów pożyczki im udzielone nie będą korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 9 pkt. 10 lit g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie