Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit c, art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 maja 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa w podatku od czynności cywilnoprawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy, że podstawą obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży na rzecz Gminy Miasta Elbląg udziałów w nieruchomościach gruntowych zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na które składają się lokale mieszkalne wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości niezabudowanych, powinna być wartość udziałów posiadanych przez Spółkę w nieruchomościach, jako praw majątkowych ujawnionych w dokumentach, za nieprawidłowe.
W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 24 maja 2006r. i uzupełnionym dnia 25.05.2006 r., strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych według ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zmianami).
Z przedmiotowego wniosku wynika, że (...) Spółki z ograniczona odpowiedzialnością zamierza zbyć Gminie Miastu Elbląg udziały w nieruchomościach gruntowych zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na które składają się lokale mieszkalne wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości niezabudowane.
Zdaniem wnioskodawcy, podstawą obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, powinna być wartość udziałów posiadanych przez Spółkę w nieruchomościach, jako praw majątkowych ujawnionych w dokumentach.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zmianami):
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw
majątkowych,
b) umowy pożyczki,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) umowy majątkowe małżeńskie,
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki (akty założycielskie).
Art. 6 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy brzmi: Podstawę opodatkowania stanowi;
1) przy umowie sprzedaży:
a) rzeczy ruchomych nabywanych do przerobu lub odsprzedaży - cena sprzedaży,
b) zawieranej przez nierezydentów - równowartość w złotych kwoty zagranicznych środków płatniczych, określonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zapłacenie ceny,
c) w pozostałych przypadkach - wartość
rynkowa rzeczy lub praw majątkowych.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały określone w przypadku umowy sprzedaży trzy sposoby obliczania podstawy opodatkowania.
W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma regulacja art. 6 ust. 1 pkt 1 lit c, oznacza to, że podstawą opodatkowania umowy sprzedaży jest wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży.
Metodę wyliczenia wartości rynkowej ustawodawca określił w art. 6 ust. 2 przedmiotowej ustawy.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczenia długów i ciężarów.
W/w metodę wyliczenia podstawy opodatkowania czynności cywilnoprawnych przyjmuje się dla wszystkich
rzeczy i praw majątkowych będących przedmiotem umów sprzedaży z wyjątkiem określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit a i b przedmiotowej ustawy.
W związku z powyższym niezależnie od faktu czy przedmiotem czynności będzie lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, czy udziały w nieruchomościach gruntowych zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na które składają się lokale mieszkalne wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości niezabudowanych, to podstawę opodatkowania będzie stanowiła wartość rynkowa odpowiednio lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź wartość rynkowa udziału w nieruchomościach gruntowych zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na które składają się lokale mieszkalne wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz nieruchomości niezabudowanych.
P O U C Z E N I E
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku skłania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.