Postanowienie - Interpretacja - IV/436-3/2006/PCC

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.08.2006, sygn. IV/436-3/2006/PCC, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 14.01.2005r Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony złożonego dnia 26.07.2006r o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych odpłatnego zrzeczenia się wszelkich praw i roszczeń do nakładów na wybudowanie garażu, Naczelnik Urzędu Skarbowego

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Z przedstawionego w pismie z dnia 25.06.2006r stanu faktycznego wynika, że strona (będąca osobą fizyczną) poniosła nakłady na wybudowanie garażu usytuowanego na gruncie stanowiącym własność Gminy Miasta Gdyni, z którą zawarła wcześniej umowę dzierżawy terenu. Ze względu na kolizję istniejącego garażu z planowaną budową na w/w terenie nowego obiektu wznoszonego przez przedsiębiorstwo budowlane, w dniu 07.07.2006r został spisany między stroną i firmą budowlaną protokół. Z powyższego wynika, że osoba fizyczna zrzeka się wszelkich praw i roszczeń do wymienionego garażu (godząc się z jego utratą) za odpłatnością (odszkodowaniem) ustaloną na poziomie 24.000zł umożliwiając tym samym realizację nowych planów zabudowy gruntu.

Pytanie strony brzmi:Czy spisany protokół nosi znamiona umowy sprzedaży i czy wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ?Zdaniem strony spisany w dniu 07.07.2006r protokół ma charakter umowy sprzedaży i winien podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W prawie cywilnym szkoda jest podstawową przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej . W języku potocznym za szkodę rozumie się uszczerbek, pomniejszenie, utratę tak w sferze majątkowej jak i niemajątkowej. Zgodnie z treścią art.361 K.C " zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynika". Uszczerbek w dobrach chronionych może być uznany za szkodę tyko wówczas, gdy "poszkodowany doznał go wbrew swojej woli". Nie jest szkodą natomiast wyzbycie się rzeczy przez właściciela, jej zniszczenie lub też jej zwykłe zużycie. Takie pomniejszenie majątku nie może być uznane za szkodę wobec braku podmiotu odpowiedzialnego. Zgodnie z treścią art. 535 w związku z art. 555 Kodeksu Cywilnego "przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę". Istotny dla umowy sprzedaży jest zatem fakt, iż świadczenie jednej strony jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. W związku z powyższym umowa sprzedaży ma charakter umowy wzajemnej (dwustronnie zobowiązującej). Skutkiem zawarcia umowy sprzedaży jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny. Ważność umowy sprzedaży zależy wyłącznie od zgodnych oświadczeń woli stron. Z istoty swej umowa sprzedaży ma charakter odpłatny. Z przedstawionego w piśmie z dnia 25.07.2006r stanu faktycznego, w tym z treści protokołu z dnia 07.07.2006 wynika, iż garaż stanowił faktycznie przeszkodę dla realizacji planów zabudowy działki przez firmę budowlaną . Z ustaleń wymienionego protokołu wynika, iż właściciel nakładów wyraża zgodę na rozbiórkę garażu i jednocześnie nie będzie wnosił roszczeń "z tytułu rozbiórki garażu i utraty jego posiadania" w przypadku otrzymania od w/w przedsiębiorstwa budowlanego zapłaty w wysokości średniej wartości garażu określonej na kwotę 24.000zł. Powyższe stanowisko świadczy zatem o wyrażeniu przez właściciela zgody na przeniesienie prawa własności nakładów poniesionych na budowę garażu w zamian za określoną zapłatę. Podpisanie przez obydwie strony zawartego porozumienia świadczy o zaakceptowaniu wzajemnych zobowiązań.

W związku z powyższym należy uznać, że zawarte między stronami ustalenia mają charakter umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 1 ust1. pkt.1 lit.a ustawy z dnia 09.09.200r o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z dnia 15.03.2005r Dz. U. Nr 41 poz. 399 ze zm.) umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży solidarnie na stronach tej czynności (art. 3 ust.1 pkt 1 i art. 4 pkt1 w/w ustawy). Podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że stanowisko strony zawarte we wniosku z dnia 25.07.2006r jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni