Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpa... - Interpretacja - ŁUS-VIII-402/2/13/06/MP

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2006, sygn. ŁUS-VIII-402/2/13/06/MP, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonym w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) czynności sprzedaży lokali mieszkalnych, garaży wraz z przynależnymi prawami współwłasności budynku i działki gruntu przez Politechnikę Łódzką na rzecz pracowników uczelni i ich następców prawnych Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z wniosku wynika, że Podatnik zamierza dokonać sprzedaży lokali mieszkalnych, garaży wraz z przynależnymi prawami współwłasności budynku i działki gruntu, na rzecz pracowników i ich następców prawnych. Właścicielem gruntu jest Skarb Państwa. Sprzedaż wymienionych nieruchomości ma się odbywać zgodnie z ustawą z dn. 15 grudnia 2000r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 24 ze zm.). Pytający oświadczył, że w sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz wyraził stanowisko, że nie powinno się pobierać podatku od czynności cywilnoprawnych od wyżej opisanej sprzedaży.

Ocena stanu prawnego:

Ustawa z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) stanowi w art. 2 pkt 4:
"Art. 2 Nie podlegają podatkowi:
4) czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich część albo prawo użytkowania wieczystego;"

Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi w art. 5 ust. 1:
"Art. 5 Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju",
w art. 2 ust. 6 zdefiniowano pojęcie towaru :
"<...> rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty"
natomiast art. 43 stanowi :
"Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku:
2) dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;
10) dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe;"
Z informacji podanych przez Podatnika wynika, że budynki są jej własnością i należy je traktować jako towar używany.
W świetle powyższego, oraz biorąc pod uwagę fakt iż Politechnika Łódzka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług sprzedaż lokali mieszkalnych, garaży wraz z przynależnymi prawami współwłasności budynku i działki gruntu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale na podstawie cytowanego art. 43 ust. 1 pkt. 2 jest czynnością zwolnioną.

Reasumując sprzedaż przez Politechnikę Łódzką lokali mieszkalnych, garaży wraz z przynależnymi prawami współwłasności budynku i działki gruntu na rzecz pracowników uczelni i ich następców prawnych jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług, jednakże podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Łódzki Urząd Skarbowy