Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku z dnia 15.12.2005 r., znak: US-PP-443/V/2/05, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.
Pismem z dnia 24.10.2005 r. państwo Halina i Andrzej S. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Zapytanie wnioskodawców dotyczyło opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia do spółki cywilnej na podstawie aneksu aportu składników materialnych przedsiębiorstwa. Wnioskodawcy powołali się na przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zwolnienie od podatku od towarów i usług wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego wynikającego z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 90) i zajęli stanowisko, iż czynność wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku, dokonując oceny prawnej stanowiska stron w tym przedmiocie, postanowieniem z dnia 15.12.2005 r. znak: US-PP-443/V/2/05 uznał, iż jest ono prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z którego wynika, że nie podlegają podatkowi czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, a zatem wniesienie do spółki cywilnej przedsiębiorstwa nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, oceniając stan faktyczny i prawny stwierdził, iż w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. O wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług (posiadają status podatnika), lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zaprezentowanym przez wnioskodawców stanie faktycznym jest umowa spółki, a nie czynność wniesienia wkładu. Należy bowiem zauważyć, iż sama czynność wniesienia aportu jest czynnością czysto techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia (lub zmiany) umowy spółki; te zaś zgodnie z art. 1. ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ww. ustawy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b powołanej ustawy, przy zmianie umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększający majątek spółki albo wartość, o którą powiększono kapitał zakładowy
Reasumując: zawarcie lub zmiana umowy spółki cywilnej, a nie wykonanie w ramach tych czynności obowiązku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do majątku spółki, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto z przedstawionego przez wnioskodawców stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem wkładu do spółki cywilnej było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Do transakcji zbycia przedsiębiorstwa, w tym zbycia przez wniesienie wkładu, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie stosuje się jej przepisów. Zatem wyłączenie czynności cywilnoprawnej z podatku od czynności cywilnoprawnych, o której mowa w art. 2 pkt 4 powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na opodatkowanie lub zwolnienie z podatku VAT nie ma zastosowania.
Powyższe skutkuje zmianą przedmiotowego postanowienia w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej, albowiem postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku z dnia 15.12.2005 r., znak: US-PP-443/V/2005, rażąco narusza prawo.