Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza udzielać pożyczek pracownikom (pożyczki te nie będą finansowane z ZFŚS), a także udzie... - Interpretacja - 1472/SPC/436-45/05/PM

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.01.2006, sygn. 1472/SPC/436-45/05/PM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza udzielać pożyczek pracownikom (pożyczki te nie będą finansowane z ZFŚS), a także udziela pożyczek swoim kontrahentom. Przedmiot działalności gospodarczej Spółki wg statutu Spółki jak również wg wpisu do KRS stanowi m.in.: 1) pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 65, 22, Z), 2) pozostałe pośrednictwo finansowe gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKD 65, 23, Z). W opinii Spółki, tego rodzaju czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, że podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, o symbolu PKWiU 65.22, zaliczane do usług pośrednictwa finansowego, PKWiU sekcja J (65-67).

W Przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym Spółka zamierza udzielać pożyczek pracownikom (pożyczki te nie będą finansowane z ZFŚS) oraz udziela pożyczek swoim kontrahentom. Powyższe umowy udzielania pożyczek, zgodnie z postanowieniem Naczelnika z dnia 25.01.2006r. nr 1472/RPP1/443-55/2006/JJ będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług. W związku z tym zastosowanie będzie miał art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc przedmiotowe transakcje udzielania pożyczek nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie