Temat interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2010 r. (data wpływu 7 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zbycia (sprzedaży) udziałów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia (sprzedaży) udziałów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 9 stycznia 2002 r. została zawarta umowa spółki cywilnej ojca z matką Wnioskodawcy. W celu rozpoczęcia działalności wspólnicy wnieśli do spółki jako wkład początkowy po tysiąc złotych (1000 zł). Zgodnie z umową wspólnie uczestniczyli w zyskach i stratach w częściach proporcjonalnych do wielkości udziałów. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, a każdy ze wspólników mógł wypowiedzieć swój udział w spółce z 6 miesięcznym okresem wypowiedzenia. W dniu 2 stycznia 2008 r. sporządzono aneks do umowy i do spółki wprowadzony został Wnioskodawca jako trzeci wspólnik. Do spółki wniósł wkład pieniężny w wysokości 200 zł. W związku z wejściem do spółki Zainteresowanego nastąpiła zmiana proporcji udziałów w spółce - i tak wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach w sposób następujący:
- matka - 47%
- ojciec - 47%
- Wnioskodawca - 6%
Przedmiotem działalności spółki cywilnej jest obsługa i naprawy pojazdów oraz sprzedaż części i akcesorii do pojazdów mechanicznych. W skład majątku spółki wchodzą maszyny, które są w zasadzie już zamortyzowane. Ze względu na rozmiar prowadzonej działalności Zainteresowany prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z podatku dochodowego rozlicza się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych, czyli bez względu na wielkość dochodów według stawki 19%.
Ojciec Zainteresowanego chce wystąpić ze spółki i będzie nadal prowadzić jednoosobową inną działalność gospodarczą, a udziały zbyć (sprzedać) na rzecz Wnioskodawcy. Cena zbycia udziałów jest znacznie wyższa od wniesionego wkładu (około 250 tys. zł). Spłata udziałów przez Zainteresowanego ma nastąpić jednorazowo, bądź w ratach w ciągu 10 lat.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie
w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy wobec spłaty gotówką zbycia udziałów ojca na rzecz Wnioskodawcy zobowiązany jest On do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych...
Zdaniem Wnioskodawcy, czynność w postaci spłaty zobowiązań wobec ustępującego wspólnika nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od czynności cywilnoprawnej, albowiem nie została ona wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że ojciec zamierza zbyć (sprzedać) na rzecz Wnioskodawcy udziały w spółce cywilnej.
Skoro więc zbycie udziałów nastąpi w drodze sprzedaży, to będzie to czynność wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży on na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).
Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy, stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, natomiast stawka podatku wynosi 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy).
Reasumując, sprzedaż udziałów w spółce podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym na Wnioskodawcy jako kupującym ciąży obowiązek zapłaty tego podatku.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie tut. organ informuje, iż w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 7 stycznia 2011 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-1144/10-2/MK.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu