Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, wynika że Spółka na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, została upoważniona do na... - Interpretacja - PO/436-6/2005

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. PO/436-6/2005, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, wynika że Spółka na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, została upoważniona do nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia za określoną maksymalną cenę jednostkową w wyniku czego spółka nabyła akcje własne w celu ich umorzenia. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowa umowa nie jest tożsama z umową sprzedaży określoną w art. 535 k.c., zgodnie z którą sprzedający zobowiązuje się przenieść na rzecz kupującego i wydać własność rzeczy (lub praw majątkowych), a kupujący zobowiązuje się rzecz (lub prawo majątkowe) odebrać i zapłacić sprzedawcy określoną cenę. Cena jest ekwiwalentem rzeczy lub praw nabytych w drodze umowy sprzedaży. W przypadku nabycia akcji własnych w celu umorzenia używa się terminu ?wynagrodzenie? co nie jest tożsame z ?ceną?. Zgodnie ze stanowiskiem strony cena nie jest składnikiem umowy nabycia przez spółkę akcji własnych w celu umorzenia, więc czynność ta nie jest tym samym umową sprzedaży, nie jest również czynnością podlegającą opodatkowaniu wymienioną w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, zatem jako szczególny rodzaj umowy nie wymieniony w tejże ustawie nie podlega opodatkowaniu temu podatkowi.

Ustawa z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037) stanowi, że nabycie akcji przez spółkę następuje za wynagrodzeniem. Wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi, którego akcje będą nabyte, zostaje określona w uchwale walnego zgromadzenia. Kodeks nie precyzuje na podstawie, jakiej czynności następuje to nabycie. Nabycie przez spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia nie można kwalifikować jako umowy sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. 535 kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio, między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

W przypadku, określonym w art. 359 kodeksu spółek handlowych, nabycie od akcjonariusza akcji przez spółkę w celu ich umorzenia następuje za wynagrodzeniem. Termin ?wynagrodzenie? nie jest tożsamy z ceną. Użycie w art. 659 § 2 cyt. kodeksu terminu ?wynagrodzenie? świadczy, iż na gruncie tego przepisu nie chodzi o sprzedaż w rozumieniu art. 535 kodeksu cywilnego.

Biorąc pod uwagę powyższe nabycie akcji przez spółkę w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, jako szczególny rodzaj umowy nie wymienionej w katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.) w świetle powołanych przepisów - nie podlega temu podatkowi.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej