Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika - spółki "C." sp. z o.o. w S. z dnia 22.04.2005 r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
W dniu 22.04.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek spółki "C." sp. z o.o. w S. dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta: czy udzielona pożyczka naszej spółce z o.o. - przez osobę fizyczną niebędącą udziałowcem i nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie usług finansowych - kredytowania oraz udzielania pożyczek - na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w dniu 24.03.2005 r. spółka zawarła umowę pożyczki pieniężnej w wysokości 390 tys. zł. z panem Władysławem K., który nie jest wspólnikiem spółki ani nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie usług finansowych. Przedmiotowa pożyczka zostanie przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 m-cy od dnia zawarcia umowy. Według wnioskodawcy umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 22.04.2005r. dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, po wnikliwej analizie przedstawionego przez spółkę z o.o. "C." w S. stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych, co do zasady, podlegają umowy pożyczki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Jednakże na mocy art. 9 pkt 10 niektóre umowy pożyczki zostały zwolnione z tej daniny, w tym na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy, pod warunkiem, że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniądze zostaną przeznaczone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki udzielonej w tym celu powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodatkowy warunek, w przypadku pożyczek pieniężnych, stanowi wymóg udokumentowania wydatków na wskazane w omawianym przepisie cele ze środków pochodzących z pożyczki. Szczególną uwagę należy zwrócić na brzmienie przepisu mówiące o pokryciu wydatków związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie o wydatkach przeznaczonych na pokrycie wydatków na cele wymienione w ww. przepisie. Nie stanowi okoliczności uzasadniającej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, której skutkiem ma być spełnienie świadczenia ze środków pochodzących z pożyczki, lecz dopiero wykonanie takiej umowy przez dokonanie zapłaty. Stwierdzenie, że powyższa umowa pożyczki jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 9 pkt 10 lit. g ww. ustawy będzie możliwe po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i udokumentowaniu, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki w całości zostały przeznaczone na wydatki związane z prowadzeniem działalności.
Z przedstawionego przez państwa stanu faktycznego wynika, że umowa pożyczki została udzielona na prowadzenie działalności gospodarczej i że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na prowadzenie działalności gospodarczej. Obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe pozwalają stwierdzić, iż przedmiotowa umowa pożyczki jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań, tj. udokumentowania wydatkowania pieniędzy na prowadzenie działalności w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, jak i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.