Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 25 stycznia 2005 roku, za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W myśl art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. 86 poz. 959 z późn. zm../ podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne, w tym m.in. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat.
Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 pkt. 2 lit. b stawka podatku od umów o dział spadku przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych wynosi 1%.
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnych. Powyższe regulują przepisy art. 3 ust. 1 oraz art. 4 i art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 5 stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku .
Wziąwszy pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy przyjąć należy, że ciążył na Stronie obowiązek zapłaty 1% podatku od należącej do Strony 1/3 wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.