Zakres przedmiotowy podatku od czynności cywilnoprawnych został określony w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnopraw... - Interpretacja - PM-436/2/2004

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.04.2004, sygn. PM-436/2/2004, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zakres przedmiotowy podatku od czynności cywilnoprawnych został określony w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U.Nr 86, poz. 959 z późn. zm./ w brzmieniu obowiązującym przed 1 maja 2004 r. W myśl art.1 ust.1 pkt 1 lit.b ustawy temu podatkowi podlegają umowy pożyczki.

Stosownie do postanowień wynikających z art.9 pkt 10 lit.b ustawy, umowy pożyczki udzielone osobom prawnym zwolnionym od podatku od czynności czwilnoprawnych na podstawie art.8 pkt 3, są zwolnione od tego podatku.

Treść art.8 pkt 3 wskazuje, że osobami prawnymi, z zastrzeżeniem pkt 2a, zwolnionymi są takie osoby,których celem statutuowm jest dziełalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, kultu religijnego, dobroczynności, obrony narodowej, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, ochrony zdrowia i opieki społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niezdolnych do pracy, jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ich dochody korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego oraz pod warunkiem, że przedmiotem zbycia nie jest składnik przedsiębiorstwa prowadzonego przez te osoby lub, że nabycia dokonano nie dla takiego przedsiębiorstwa; zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni i ich związków oraz spółek.

Wobec tego, według aktualnie obowiązującego stanu prawnego, pożyczka udzielona Stowarzyszeniu - osobie prawnej, spełniającej warunki określone w art.8 pkt 3 powołanej ustawy, przez osobę fizyczną jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy w Pile