Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmnie działając na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 9... - Interpretacja - PD/407-9/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. PD/407-9/04, Urząd Skarbowy w Chełmnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmnie działając na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela wyjaśnień:

Pani ... zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o wyjaśnienie kwestii dotyczącej zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku gdy:

  1. Umowa kupna-sprzedaży jest zawierana z bankiem, który sprzedane jej samochody przejmuje od dłużników bankowych,
  2. Umowa kupna-sprzedaży jest zawierana z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmnie informuje, że:

Ad.1. Zgodnie z art.2 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) - nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

Postępowanie egzekucyjne może toczyć się w oparciu o:

  1. przepisy kodeksu postępowania cywilnego,
  2. przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002r. Nr 110 poz.968 ze zm.);

Natomiast postępowanie upadłościowe też w oparciu o ściśle określone przepisy uchwalone przez Ustawodawcę.

Z przedłożonej umowy sprzedaży pojazdu wynika, że została ona zawarta pomiędzy osobami fizycznymi, w imieniu których działa pełnomocnik Banku a Pani firmą, prowadzącą auto-handel. W związku z powyższym umowa ta nie jest czynnością cywilnoprawną prowadzoną w oparciu i na zasadzie przepisów egzekucyjnych, w związku z czym podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych i do tych umów nie ma zastosowania przepis art.2 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86 poz.959 ze zm.).

Ad.2. Stosownie do art.10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, płatnikami podatku od umów sprzedaży są m.in. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują je do przerobu lub sprzedaży. Podmioty te prowadzą działalność gospodarczą w zakresie skupu rzeczy (w tym pojazdów lub podzespołów) do dalszej odsprzedaży oraz dokonują ich sprzedaży.

Pojawiają się więc dwa rodzaje czynności:

    a. przy pierwszej czynności mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy (pojazdu) do dalszej odsprzedaży z chwilą jej zawarcia (nabycia pojazdu) jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Od tej czynności powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatek oraz złożyć deklarację o należnościach wpłaconych przez płatnika w terminie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 108 poz.1153).

b. w drugiej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży jest stroną sprzedającą rzecz (pojazd), zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50 z późn.zm.), sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu VAT (z wyjątkiem zwolnień określonych w ustawie). W konsekwencji sprzedaż rzeczy (pojazdu) przez płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych, na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi, na podstawie bowiem art.2 pkt 4 ustawy o podatku czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne (w tym umowy sprzedaży), jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Nabywcy rzeczy do dalszej odsprzedaży nie są zwolnieni z tytułu sprzedaży rzeczy do dalszej odsprzedaży (skupu) od czynności cywilnoprawnych. Za takim stanowiskiem przemawia przepis art.10 ust.2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - ustanawiający płatnikiem "nabywcę rzeczy" - od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje rzeczy do przerobu lub odsprzedaży.

Nabywca rzeczy jako płatnik przekazuje pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych na konto Urzędu Skarbowego, składając jednocześnie deklarację PCC-2, a kwota tego podatku nie stanowi części składowej własnej marży.

Urząd Skarbowy w Chełmnie