POSTANOWIENIE - Interpretacja - PMO/436-2/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.10.2005, sygn. PMO/436-2/05, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.08.2005 r. (data wpływu do 31.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 31.08.2005 r. do tut. Urzędu wpłynęło pismo wnioskodawcy w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza sporządzić umowę spółki cywilnej i wnieść do niej aportem całe dotychczasowe przedsiębiorstwo t. j. towary handlowe, środki trwałe oraz wyposażenie.

Zdaniem podatnika wartość przedsiębiorstwa będzie stanowić wartość towarów w cenach zakupu netto oraz wartość rynkową środków trwałych i wyposażenia. Od tak ustalonej wartości naliczona będzie opłata PCC od umowy spółki.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie), zmiany umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy spółce osobowej za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.
Podstawę opodatkowania przy umowie spółki określa art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego oraz wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość podwyższonego kapitału zakładowego (przy zmianie umowy), kwota dopłat (przy dopłatach), kwota pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, roczna wartość nieodpłatnego używania (przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania).
Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki wynosi 0,5% - zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Według art. 10 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączniem przypadków, gdy podatek pobierany jest przez płatnika. Płatnikiem zgodnie z art. 10 ust. 2 są notariusze - od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.
Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organ kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Gorlicach